Te hobby są najlepsze dla twojego zdrowia

Prestiżowy portal Medical News Today opublikować listę hobby najlepszych dla zdrowia.
Te hobby są najlepsze dla twojego zdrowia
fot. istock.com
18.09.2020
Katarzyna Lemanowicz

To właśnie te hobby mają korzystny wpływ na naszą psychikę. Czym się zająć w wolnym czasie, jakiej pasji się oddać? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.

Najlepsze hobby dla poprawy nastroju

#1 Słuchanie muzyki

Obniża poziom stresu, pomaga pacjentom z depresją. Wielokrotnie potwierdzono, że ludzie, którzy czekali na operację, lepiej radzili sobie ze stresem, gdy słuchali muzyki niż wtedy, gdy przyjmowali środki uspokajające przepisywane przez lekarzy.

#2 Pisanie pamiętnika

Jego moc jest nie do przecenienia. Jak potwierdziło kilka niezależnych badań, pacjenci z nowotworami  są w znacznie lepszej formie psychicznej, gdy opisują swoją walkę z chorobą. Co więcej, spisywanie myśli potrafi leczyć nie tylko zranioną duszę ale też ciało. Odkryli to naukowcy z Uniwersytetu Auckland w Nowej Zelandii, gdy poprosili pacjentów z obrażeniami ciała, by ci przez dwa tygodnie prowadzili pamiętnik codziennie przez 20 minut. Część uczestników skupiała się na swoich traumach, a inni na tym co planowali zrobić danego dnia. Po dwóch tygodniach pobrano od nich wycinki uszkodzonych tkanek. Co się okazało? 76% osób opisujących swoje trudne przeżycia w pełni wyleczyło urazy. Ten sam efekt uzyskało 42% tych, którzy koncentrowali się na robieniu planów.

Zobacz więcej: Koniec z wymówkami. Te siłownie przyjmują mamy z dziećmi!

Pisanie pamiętnika

fot. istock.com

#3 Uprawianie roślin

Opieka nad roślinami relaksuje i ćwiczy uważność, a ta umiejętność skupiania się na tym, co tu i teraz, pomaga podnieść nasze poczucie szczęścia. Udowodniono, że kontakt z żywą zielenią zmniejsza ryzyko demencji o 36% oraz stymuluje produkcję endorfin. Nie masz ogródka? Balkon lub kilka doniczek na parapecie wystarczą.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie