Trenuj by mieć lepszą pamięć!

Naukowcy potwierdzają, że sport poprawia sprawność umysłową. Na efekty nie musisz długo czekać – wystarczy jeden trening, by poczuć moc!
Trenuj by mieć lepszą pamięć!
fot. istock.com
04.08.2020
Katarzyna Lemanowicz

Aktywność fizyczna nawet w formie spacerów, stymuluje uwalnianie serotoniny, dopaminy i endorfin, które sprawiają, że czujesz się spokojniejsza i szczęśliwsza.

Pozytywne efekty są najbardziej odczuwalne w pierwszych godzinach po treningu, ale jeśli ćwiczysz regularnie mogą utrzymywać się dłużej. Korzystne skutki ruchu to także większa motywacja i odporność na stres. Trening uruchamia produkcję noradrenaliny. Ten neuroprzekaźnik pomaga pokonać fizyczne ograniczenie, mobilizuje nas do wysiłku, nawet gdy ciało mówi „dość”.

Trenuj by mieć lepszą pamięć!

Niektóre badania pokazują, że ćwiczenia poprawiają nastrój tak samo skutecznie jak leki antydepresyjne. To zasługa podwyższenia poziomu kwasu glutaminowego oraz GABA – neuroprzekaźników normujących pracę mózgu po negatywnych przeżyciach. Efekt ten pojawia się już po 20 minutach przejażdżki na rowerze.

Treningi dosłownie powiększają mózg, poprawiając refleks i ułatwiając podejmowanie decyzji. Gdy intensywnie się pocisz, twój organizm przekształca kwasy tłuszczowe w ciała ketonowe. Badacze z Uniwersytetu Nowojorskiego odkryli, że cząsteczki te aktywują gen odpowiedzialny za wytwarzanie BDNF, czyli neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego. BDNF stymuluje tworzenie nowych komórek mózgowych i wspomaga komunikację między neuronami. Dzięki temu szybciej reagujemy na bodźce.

Aktywność fizyczna ułatwia zapamiętywanie. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Illinois w Urbana – Champaign, u osób uprawiających sport objętość hipokampa powiększa się o 2% rocznie. Jak tłumaczy autor badań, dr Arthur Kramer, obecność nowych komórek i połączeń nerwowych w tym obszarze mózgu poprawia pamięć krótko i długotrwałą.

Zobacz więcej: Ta jedna prosta sztuczka pomoże ci przestać zajadać stres!

Czy wiesz, że... siedzący tryb życia powoduje kurczenie się mózgu?!

Osoby, które nie uprawiają sportu, tracą około 1,4% objętości hipokampa. Wykorzystaj więc ćwiczenia fizyczne by poprawić swoją sprawność umysłową.

Trening - jaki sport wybrać?

Twój mózg najbardziej lubi, gdy urozmaicasz swoją aktywność, bo każdy jej rodzaj przynosi inne korzyści. Trening kardio wspomaga produkcję szarych  komórek i neuroprzekaźników, dzięki którym masz dobre samopoczucie. Ten siłowy pomaga chronić komórki substancji białej, które przekazują wiadomość z jednej części mózgu do drugiej. Z kolei joga połączona z medytacją (nawet jedna godzina tygodniowo) poprawia pamięć i nastrój. Joga pobudza powstawanie połączeń nerwowych w częściach mózgu związanych z pamięcią, uwagą i umiejętnościami językowymi. Ogranicza też skutki stresu. Jeszcze lepszą stymulację mózgu zapewniają zajęcia wymagające myślenia, np. lekcje tańca. Kiedy uczysz się nowych ruchów lub zapamiętujesz choreografię, twój mózg zmienia się, a to pomaga ograniczyć niekorzystny wpływ wieku na sprawność umysłową.

Zobacz więcej: Trening siłowy skutecznie pomaga w walce z depresją

Trening - czy warto ćwiczyć rano?

Dla mózgu nie jest obojętne, czy ćwiczysz o poranku, czy późnym wieczorem. Trening warto zaplanować wtedy, gdy najbardziej zależy nam na jasności umysłu. Po ćwiczeniach łatwiej nam się skupić, zapamiętać i przyswajać różne informacje – przekonuje dr Suzuki – Sport pomaga też spojrzeć bardziej przychylnie na świat. Warto więc wygospodarować rano 45 minut na aktywność fizyczną. Efekty utrzymują się przez kilka godzin.

Trening - czy warto ćwiczyć na dworze?

Trening na świeżym powietrzu ma więcej zalet niż ten pod dachem. Światło słoneczne sprawia, że rośnie poziom serotoniny nazywanej hormonem szczęścia. Poza tym, jak donosi magazyn naukowy „PLOS One”, uprawianie sportu na dworze poprawia też zdolność krytycznego myślenia – kontakt z naturą pozwala odpocząć korze przedczołowej, która stanowi centrum dowodzenia mózgu – wyjaśnia dr David Strayer z Uniwersytetu w Utah.

Dlaczego warto ćwiczyć?

fot. istock.com

Trening - jaką dietę wybrać?

Jeśli trening trwał do 90 minut i miał średnią lub niską intensywność, tuż po jego zakończeniu zjedz posiłek, który dostarczy ci 20g białka i 35g węglowodanów. Ćwiczysz intensywniej? Zapewnij sobie 30g białka i 55g węglowodanów. To ważne, bo białko jest źródłem aminokwasów niezbędnych do naprawy mięśni. Według pisma „Neuron”, stymuluje ona produkcję neuropeptydu wzmagającego czujność. Z kolei węglowodany dostarczają energię potrzebną całemu naszemu organizmowi.

Trening - dlaczego warto pić dużo wody?

Jeśli chcesz, by mózg sprawnie pracował musisz przyjmować odpowiednią ilość płynów. Nawet niewielki niedobór wody może powodować przygnębienie i potęgować zmęczenie. Dlatego dr Lawrence Armstrong z Uniwersytetu w Connecticut radzi ważyć się przed oraz po treningu i na każe stracone pół kilograma wypijać pół litra wody.

Zobacz więcej: Woda - dlaczego musimy pić jej odpowiednią ilość?

Trening - ćwicz w duecie

Obecność koleżanki sprawi, że będziesz mieć większą motywację do ćwiczeń i lepszy nastrój. Według badaczy z Uniwersytetu Michigan, spędzenie czasu z innymi pozwala nam również łatwiej rozwiązywać problemy i poprawia wydajność pracy mózgu.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie