Czy będąc na diecie możesz jeść po 20?

Jedni twierdzą, że jedzenie kolacji do godziny 18.00 lub całkowite jej pominięcie spali jeszcze więcej tłuszczu! Ile w tym prawdy?
Czy będąc na diecie możesz jeść po 20?
fot. istock.com
04.08.2020
Katarzyna Lemanowicz

Jest też taka teoria, że posiłki jedzone po godzinie 19.00 zwiększają ryzyko zawału serca, a pozostali twierdzą że jedzenie w nocy i to szczególnie węglowodanów pozwoli kontrolować apetyt w dniu następnym.

Ciężko jest ustalić identyczną porę na posiłek dla każdego. Wszystko zależy od harmonogramu dnia i stylu życia. I tak naprawdę wszystko zależy od tego o której kładziesz się spać. Jeżeli codziennie budzisz się o 5 rano, wiadomo że chodzisz dość wcześnie spać, więc Twoja kolacja może wypaść nawet na godzinę 17.00. Z drugiej strony jeśli chodzisz spać o godzinie 1.00 w nocy, kolację możesz spokojnie zjeść o 22.

Czy będąc na diecie możesz jeść po 20?

Dietetycy i specjaliści żywienia podkreślają, jedzenie kolacji na 3 godziny przed snem jest optymalne. To jest idealny czas na strawienie posiłku, tak żeby nie iść spać z pełnym żołądkiem. Ale przy planowaniu posiłków warto zwrócić uwagę na sygnały głodu, które wysyła twój organizm. Ważne też jest, żeby jeść wtedy kiedy czujesz głód.

Często jemy w związku z zewnętrznymi bodźcami: bo akurat jest pora na obiad lub spotykasz się ze znajomymi. Ważne jest odczuwanie głodu: jeśli jesteś głodna twoje ciało prosi o kalorie. Jedzenie „bo tak trzeba” może wyrządzić więcej szkody - to co wtedy zjesz, twoje ciało będzie przechowywać jako tłuszcz i spowolni się twój metabolizm.

Zobacz więcej: Tych 8 domowych sposobów skutecznie rozprawi się z cellulitem

Odchudzanie

fot. istock.com

Jedzenie późno jest mniej szkodliwe niż to co i ile jesz

Warto na kolację wybrać lekkie potrawy. Jedzenie ciężkiego posiłku przed pójściem spać może negatywnie wpłynąć na twój organizm. Dodatkowo tłuste i ciężko strawne posiłki jedzone przed snem mogą zakończyć się zgagą, refluksem i innymi poważnymi zaburzeniami trawienia. Dodatkowo jedzenie ciężkich posiłkiem przed snem powoduje, że „twoja krew idzie prosto do żołądka” zamiast zregenerować w trakcie snu cały organizm. Konsekwencją tego jest zmęczenie, apatia i brak energii rano.

Zdrowa dieta - czego unikać?

Makaronów z ciężkimi sosami, chleb szczególnie ten biały oraz słodycze. Na kolację zrezygnuj z dużej ilości węglowodanów. Wybieraj raczej posiłki białkowo – tłuszczowe.

Czy nie zdarza ci się tak, że zjesz kolację, a później tak czy siak przed pójściem spać czujesz się głodna? Wybierz wtedy białkową przekąskę: plasterek sera twarogowego, garść migdałów, jogurt grecki, masło migdałowe pomogą ustabilizować poziom cukru we krwi podczas snu.

Zobacz więcej: Sałatka z burakiem i indykiem - pyszny pomysł na zdrową kolację!

Najważniejsze to wypracowanie rytmu, dostosowanego do twojego planu dnia, aktywności fizycznej i samopoczucia. Unikaj długich przerw między posiłkami. Pamiętaj wybieraj produkty wartościowe, dobrej jakości – jedzenie jest „paliwem” dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie