Czy galaretka jest zdrowa?

Żelki, gumisie i kolorowe galaretki są nieco lżejsze od innych słodyczy – choć są bardzo słodkie, praktycznie nie mają tłuszczu.
Czy galaretka jest zdrowa?
fot. istock.com
20.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaki jest skład galaretki?

  • czy warto wprowadzać galaretkę do menu

  • czy galaretka jest zdrowa?

  • czy żelatyna faktycznie wpływa na kondycję włosów i paznokci?

Jeśli sięgając po galaretkę pocieszasz się, że zawarta w nich żelatyna jest dobra na włosy i paznokcie, sprawdź, jak jest naprawdę.

Z czego zrobiona jest galaretka? 

Galaretka to nic innego niż roztwór żelatyny, czyli żelującej substancji otrzymywanej z białka zwierzęcego - kolagenu. Otrzymuje się ją przez częściową hydrolizę, czyli rozkład tkanki łącznej ze skór, ścięgien, kości i innych odpadów z mięsa wołowego, wieprzowego czy ryb. Wbrew potocznym opiniom nie ma dowodów na to, że żelatyna wzmacnia paznokcie czy stawy. Pozytywne wyniki otrzymywano przy regularnym dawkowaniu suplementów diety z całkowicie zhydrolizowanego kolagenu – na pewno nie zapewni ich okazjonalne jedzenie żelków. Jako substancja białkowa żelatyna jest wprawdzie źródłem aminokwasów, ale w większości nie są to rodzaje niezbędne w diecie. Tych niewytwarzanych w organizmie, zwanych egzogennymi, ma bardzo mało, przez co żelatyna nie stanowi pełnowartościowego białka. Brakuje w niej całkowicie tryptofanu, a inne trzy inne aminokwasy egzogenne występują jedynie w ilościach śladowych. To oznacza, że jedzenie żelatyny jako jedynego źródła białka spowodowałoby utratę białka ustrojowego i narastające niedożywienie.

Zobacz więcej: Utrata wagi, czyli co poza ćwiczeniami może pomóc?

Żelki - czy są zdrowe?

fot. istock.com

Żelki - bezpieczne, czy nie? 

Ponieważ jednak nasze diety, a często i same dania z galaretą, zawierają inne źródła białka, jedzenie żelatyny można uznać za bezpieczne. Najlepiej jednak, by spożywać ją nie w ramach przesłodzonych żelków, tylko klasycznych potraw. To m.in. nóżki czy karp w galarecie, przyrządzone w tradycyjny sposób np. z cielęcych nóżek czy łbów, płetw i ogonów karpia (wystarczy gotować 1/2 kg tych części karpia przez 20 minut, a potem dołożyć 1 kg jego mięsa i gotować jeszcze 30 minut). Takie „domowe” galaretki są bardziej wartościowe, ponieważ zawierają one również inne białka i aminokwasy ponad te, które są zawarte w żelatynie. 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie