Czy wiesz jaki masz typ sylwetki? Tylko tak dobierzesz odpowiedni trening!

Zastanawiasz się jaki typ somatyczny ma twoja sylwetka?
Czy wiesz jaki masz typ sylwetki? Tylko tak dobierzesz odpowiedni trening!
fot. istock.com
29.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

William Sheldon scharakteryzował trzy typy sylwetki: mezomorficy, ektomorficy oraz endomorfiny. Sprawdź do którego typu sylwetki się zaliczasz.

Typ sylwetki a odpowiedni dobór treningu

#1 Mezomorficy

Sylwetka mezomorfików cechuje się niewielką ilością tkanki tłuszczowej. Ich sylwetki przypomina kształtem literę V. Wąskie biodra, mocne kości, szerokie ramiona i płaski brzuch - to cechy charakterystyczne jakie możemy przypisać dla tego typu sylwetki. Mezomorficy nie mają problemów z przybieraniem na wadzę i szybko budują tkankę mięśniową.

#2 Ektomorficy

Jest to najbardziej pożądany typ sylwetki wśród kobiet. Ektomorficzki charakteryzują się szybką przemianą materii, dzięki której mogą pozwolić sobie na więcej i nie przybierać na wadze. Niestety ektomorficy mają problem z budowaniem masy mięśniowej. To właśnie ten typ sylwetki dominuje w zawodzie modelek.

Zobacz więcej: 5 najlepszych ćwiczeń na płaski brzuch

#3 Endomorficy

Endomorficy borykają się z tendencją do tycia. Łatwiej im przybrać na wadzę, niż pozbyć się niechcianych kilogramów. Ich znakiem rozpoznawczym są szerokie barki i biodra oraz krótkie kończyny. Metabolizm u tych osób jest bardzo spowolniony, co bezpośrednio przekłada się na tendencje do tycia.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie