To właśnie tak powinnaś biegać, żeby szybko zobaczyć efekty!

To swojego rodzaju matryca przyjemnego biegania, która pozwoli każdemu w sposób przyjemny i co najważniejsze zdrowy, wejść w tryb biegania!
To właśnie tak powinnaś biegać, żeby szybko zobaczyć efekty!
fot. istock.com
10.05.2021
Katarzyna Lemanowicz

Bieganie jest jedną z najbardziej angażujących aktywności z punktu widzenia spalania kalorii w jednostce czasu.

Żeby biegać, potrzebujemy paliwa, które jest naszą energią

Be dwóch zdań naszym najlepszym paliwem jest jedzenie. Im jest ono lepszej jakości, tym lepszej jakości paliwo dostarczamy, a w konsekwencji odczuwamy większy komfort biegu i mamy więcej sił na trasie. Niestety większość ludzi o tym zapomina i totalnie lekceważy procesy odżywiania przed, w trakcie i po bieganiu. Bardzo powszechnym błędem popełnianym przez neofitów, jest krótki odstęp między posiłkiem, a treningiem.

Bieganie - co się dzieje, gdy zjemy zbyt późno?

Organizm zamiast skupić się na bieganiu, musi jednocześnie trawić i utrzymywać organizm w trakcie wysiłku. Część krwi zamiast krążyć do mięśni, kumuluje się w okolicach żołądka, przez co w bardzo dużym uproszczeniu pozbawiamy się sił. Nie wspomnę o uciążliwym poczuciu ciężkości. Dlatego pora posiłku przed jak i po bieganiu jest szalenie istotna. Z mojej perspektywy, najlepiej spożyć  lekkostrawny, ale pożywny posiłek od 3 do 4 godzin przed planowaną porą biegania, by następnie na godzinę przed treningiem ponownie coś zjeść, tym razem bardzo niewielkiego i ponownie lekkostrawnego. Oczywiście każdy z nas jest inny i niewykluczone, że twój organizm nie zmieści się w sugerowanych przeze mnie zakresach. Dlatego tak szalenie ważna jest umiejętność obserwacji własnego ciała i wyciągania odpowiednich wniosków. Przykładem lekkostrawnego posiłku przed bieganiem może być makaron razowy z sosem warzywnym, po treningu zalecam shake owocowy (2 banany, mleko roślinne, dwie garści truskawek). 

Bieganie a odpowiednie ubranie

Niestety w większości nie mieszkamy na Hawajach i nie możemy biegać na golasa, dlatego bardzo ważne jest, aby nasza druga skóra, czyli ubranie do biegania, było komfortowe, lekkie i przede wszystkim nieograniczające naszych ruchów. 

Rozgrzewka przed bieganiem to podstawa

Dzięki niej, przygotowujesz się do wysiłku i sprawisz, że maszyna zwana ciałem przełączy się na efektywny tryb funkcjonowania - mięśnie staną się silniejsze i bardziej wytrzymałe, stawy naoliwione, a płuca bardziej wydolne. Żeby rozgrzewka faktycznie zachęciła nas do biegania niezbędną jest odpowiednia muzyka! Energiczna, taka, która da przysłowiowego "kopa" do działania. A jeśli o muzyce mowa to warto zainwestować w najlepszej jakości słuchawki. Intuicyjne, idealnie dopasowane i dające niesamowite odczucia muzyczne! Postaw na najlepszy gadżet i wybierz sportowe słuchawki Jabra Elite Active 75t z aktywną redukcją szumów (ANC) w standardzie.

Bezprzewodowe słuchawki sportowe Jabra Elite Active 75t dopasowane do stylu życia

Są niezbędne jeśli potrzebujesz muzycznej motywacji. Bezprzewodowe słuchawki douszne Jabra Elite Active 75t powstały z myślą o aktywnym trybie życia. Niewielki rozmiar dla większej wygody i lepszego dopasowania podczas biegania, ćwiczeń czy treningu na siłowni. Teraz z dodatkową funkcją aktywnej redukcji szumów ANC.

Jabra elite active 75t

Jabra Elite Active 75t są o 22% mniejsze od swojego poprzednika Jabra Elite Active 65t. Opracowując ten model firma Jabra przeanalizowała tysiące skanów uszu. Dzięki temu udało się stworzyć słuchawki o optymalnym kształcie, które doskonale dopasowują się do ucha. Dołączone do zestawu żelowe wymienne wkładki douszne EarGel, dostępne w różnych rozmiarach, zapewniają idealne dopasowanie oraz pełną stabilność słuchawki w uchu. Pewność, że Elite Active 75t pozostaną na swoim miejscu, w połączeniu z całkowicie bezprzewodową technologią, daje poczucie nieskrępowanej swobody, nawet podczas intensywnych ćwiczeń i długich biegów.

Jabra elite active 75t

Czyste i energetyczne brzmienie, dzięki technologii 4 mikrofonów, stanowi doskonałe wsparcie podczas aktywności fizycznej, a wyważony bas i wysoka jakość dźwięku doskonale motywują do jeszcze większego wysiłku. Stabilna sieć bezprzewodowa Jabra czwartej generacji dba o to, aby użytkownik nie doświadczył żadnych przerw czy zakłóceń w transmisji dźwięku, a łączność Bluetooth 5.0, o zasięgu do 10 metrów, daje dużo swobody w działaniu.

Zobacz więcej: 9 rzeczy, bez których nie wyobrażam sobie życia!

Jabra elite active 75t

Za pośrednictwem Jabra Elite Active 75t można połączyć się też, za pomocą jednego przycisku, z asystentami głosowymi Alexa*, Siri® lub Google Assistant™, aby w szybki sposób uzyskać dostęp do potrzebnych informacji.

Jabra elite active 75t

Najważniejsze w bieganiu są pierwsze minuty treningu

Jeśli zaczniemy zbyt intensywnie, to mamy pewność, że trening nie będzie dla nas dziką radością. Mój organizm rozkręca się mniej więcej po 30 minutach biegu. Dopiero po tym czasie czuję niezwykłą lekkość i przyjemność biegu. Mój oddech jest miarowy, zmysły wyostrzone, a całe ciało idealnie ze sobą współgra. Ponownie, co organizm, to inne odczucia. Niezależnie jednak od odczuć, polecam zacząć bieg od… marszu! Zamiast od razu ruszać do biegu, po wykonaniu rozgrzewki, lepiej spokojnie zakomunikować naszemu ciału, że będziemy je przemieszczać. Pierwsze 6 minut treningu rozpoczęte od marszu będzie wspaniałym uzupełnieniem rozgrzewki. Po tych kilku minutach sugeruję zacząć biec w tempie, zdecydowanie niższym niż zakładane (jeśli cokolwiek zakładamy). Przykładowo jeśli twoją komfortową prędkością jest bieg na poziomie 7 minut na kilometr, to biegnij przez pierwsze 10 minut w tempie 8-9 minut na kilometr. Tempo niższe o 1-2 minuty od naszego zwyczajowego, komfortowego tempa, pozwoli nam na bardzo przyjemne rozpoczęcie treningu.  

Uspokój organizm po treningu

Dzięki schłodzeniu twój organizm stopniowo powraca do stanu spoczynku i nie jest narażony na szok spowodowany gwałtownym przejściem od intensywnego wysiłku do niemal zerowej aktywności. Schłodzenie po biegu wygląda podobnie jak rozgrzewka. Najpierw kilka minut truchtu lub szybkiego marszu a następnie niewielka porcja ćwiczeń rozciągających. Przykładem schodzenia jest np. zwolnienie tempa biegu w trakcie ostatnich minut biegu połączone z przejściem do spokojnego marszu i wyregulowania oddechu. 

Po bieganiu nie zapomnij o rozciąganiu

Regularne rozciąganie jest najlepszym i najprostszym sposobem na zmniejszenie ryzyka kontuzji. Trzeba też pamiętać, że tylko bardzo poprawne technicznie rozciąganie jest efektywne (a np. najprostsze ćwiczenie na mięsień czworogłowy uda, tzw. „bocian”, jest często źle wykonywane). Stretching ma też swoją metodykę, o której nie należy zapominać. Podstawowe zalecenia to:

  • rozciąganie tylko rozgrzanego mięśnia,
  • 2-3 krotne powtórzenie cyklu: naciąganie do granicy bólu, przytrzymywanie w tej pozycji ok. 15-20 sekund i pogłębianie naciągnięcia do granicy bólu,
  • rozpoczynanie od mięśni pośladkowych i „schodzenie” w dół – przez mięśnie grupy kulszowo-goleniowej i przywodziciele, mięsień biodrowo-lędźwiowy, czworogłowy i trójgłowy łydki wraz ze ścięgnem Achillesa itp.
  • rozciąganie mięśni pleców, zwłaszcza części lędźwiowej,
  • zachęcam, byście rozciągali się po każdym starcie i treningu co najmniej 5-7 minut, a raz w tygodniu robili sobie sesję 30-45 minutową. Już ta dawka wystarczy, by biegać zdrowiej i ładniej.

Biegaj dla przyjemności i zdrowia! To najlepsze co możesz dać swojemu ciału. 

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Kama (Ocena: 5) 13.05.2021 10:49
Mam odpowiednie ubranie, buty i całą resztę, tylko ja osobiście zainwestowałam w opaskę Earebel z wbudowanymi słuchawkami. I tak to można biegać, nic nie uwiera nie wypada i nie boję się, że zgubię słuchawki.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie