Trenuj w ciąży - to dobre dla ciebie jak i dla twojego dziecka!

Trening w ciąży nie jest już tematem tabu. Co ważne, aktywność fizyczna w ciąży jest zarówno akceptowana ale przede wszystkim zalecana.
Trenuj w ciąży - to dobre dla ciebie jak i dla twojego dziecka!
fot. istock.com
28.05.2020

Oczywiście wszystko za zgodą lekarza i w żadnym wypadku nie wbrew możliwościom czy samopoczuciu. Jeśli tylko twój lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań do uprawiania sportu w trakcie ciąży, nie rezygnuj z treningów. Po pierwsze poprawisz kondycję, przygotujesz ciało do porodu, tym samym szybciej dojdziesz do siebie w trakcie połogu i po kolejnej poczujesz się lepiej w ciąży.

Trening w ciąży – dlaczego nie warto rezygnować z aktywności fizycznej?

Co rusz pojawiają się badania udowadniające zbawienny wpływ treningów – aktywności fizycznej na prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka. Nie inaczej jest w przypadku kobiet ciężarnych. Te same badania wykazują, że regularne ćwiczenia są dobre nie tylko dla przyszłej mamy, ale także dla dziecka.

Z badań wynika, że niemowlęta urodzone przez matki, które w trakcie ciąży były aktywne fizycznie, przynajmniej trzy razy w tygodniu, miały bardziej stabilne tętno podczas ciąży, a także po porodzie. Co również przekłada się na dziecko i jego tętno.

Trening podczas ciąży – zalety

Nie dość, że wzrost poziomu endorfin poprawia skutecznie humor, to trening może łagodzić typowe problemy związane z ciążą: ból pleców, problemy z prawidłową postawą, zaparcia. Trening w trakcie ciąży przygotowuje ciało do porodu, a także pomaga szybciej i łatwiej wrócić do sylwetki sprzed ciąży.

Aktywność fizyczna w trakcie ciąży wzmacnia układ sercowo – naczyniowy, dzięki czemu jesteś bardziej sprawna. Dodatkowo ćwiczenia zapobiegają rozstępom, zakrzepom, czy żylakom oraz cukrzycy ciążowej.

Zobacz również: Cellulit - jak się go pozbyć raz na zawsze?

Trening poprawia jakość snu, zmniejsza stres i co najważniejsze… powoduje uśmiech na twarzy i poczucie, że robisz coś dobrego dla siebie, ale też dla dziecka.

Trening w ciąży

fot. istock.com

Bycie aktywną fizycznie w ciąży pomaga utrzymać prawidłową wagę. Dla wielu mam czas ciąży jest takim trochę zezwoleniem na spożywanie wszystkiego co pyszne, ale niekoniecznie dobrze działające na figurę. Oczywiście większość z nas zna zasadę: jem dla dwojga, a nie za dwoje. Natomiast rzeczywistość często odbiega od tych teoretycznych wymogów. Bo co zrobić, kiedy nagle najdzie cię ochota na całe pudełko lodów czekoladowych, lub stertę pysznych kanapek z ogórkiem kiszonym?! Na pomoc przychodzi trening, spalenie (rozsądne i z umiarem) nadprogramowych kalorii.

To ważne! Nie odchudzamy się w ciąży, nie ograniczamy jedzenia. Trening i dieta to styl życia, który w trakcie ciąży powinien zostać dostosowany do wymogów zapotrzebowania organizmu i być zgodny z zaleceniami lekarza.

Trening w ciąży – jaką formę aktywności wybrać?

Podczas ciąży bez ryzyka możesz tak naprawdę wybrać dowolny rodzaj ćwiczeń – co ważne: o ile czujesz się dobrze, nie narażasz siebie i dziecka na ryzyko kontuzji, upadku i groźnych konsekwencji ćwiczeń. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej skonsultuj pomysł z lekarzem prowadzącym i poinformuj o wszystkich możliwościach i niebezpieczeństwach jakie niesie za sobą dana dyscyplina sportowa.

Zobacz więcej: Oto 6 sposobów, które pozwolą natychmiast zatrzymać ochotę na cukier

Trening w ciąży – jakie dyscypliny unikać?

Daruj sobie sporty kontaktowe, takie jak piłka siatkowa, koszykówka, czy piłka ręczna. Unikaj podnoszenia ciężarów, nie bierz udziału w zawodach sportowych. Wystrzegaj się aktywności w górach, na dużych wysokościach. Natychmiast przerwij trening, kiedy pojawią się zawroty głowy, nudności, ból czy inny dyskomfort.

Bieganie w ciąży

fot. istock.com

Jak prawidłowo trenować w ciąży?

W zdrowej ciąży kobieta może kontynuować dotychczasowy plan treningowy. Najważniejsza różnica polega na intensywności treningu. Wybieraj dyscypliny o umiarkowanym wysiłku. Nie przeciążaj się – ciąża to nie jest moment na robienie formy życia! Prostym testem, który wyjaśni czy twój trening jest odpowiedni jest to, czy w trakcie ćwiczenia możesz z łatwością z kimś rozmawiać.

Przykładowe sporty, który pozwalają pozostać w dobrej formie podczas ciąży:

Bieganie, nordic walking, jazda na rowerze, pływanie i wszystkie zajęcia w wodzie, joga czy pilates… Ważne by w trakcie ćwiczeń utrzymywać umiarkowaną intensywność.

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie