3 rodzaje owoców o niskiej zawartości cukru

Zobacz, jak lepiej wykorzystać je w swojej diecie oraz jadłospisie dziecka!
3 rodzaje owoców o niskiej zawartości cukru
fot. istock.com
22.04.2020
Katarzyna Lemanowicz

Nikogo nie trzeba przekonywać, że owoce są zdrową przekąską i każdego dnia powinniśmy spożywać po 5 porcji owoców i warzyw.

Ale nie wszystkie owoce są sobie równe - większość z nich zawiera za dużo cukru, tak jak np. pełne potasu banany, które mają 18 gramów cukru na filiżankę owocu czy winogrona, które mają aż 15 gram. Podobnie jest w przypadku egzotycznych owoców, jak mango (23 gramy) czy ananasa (16 grmów).

Owoce, które są o niskiej zawartości cukru

Dietetyk Katrin Lee, założycielka Simply Nutrition NYC zaleca, aby przeanalizować znane nam fakty dotyczące jedzenia owoców, zanim wprowadzimy je do regularnej diety. "Wszelkie owoce, które mają inne główne składniki odżywcze, takie jak białko, błonnik lub dobre tłuszcze, spowodują, że poziom cukru we krwi będzie wolniejszy, ponieważ pracujesz również nad trawieniem innych składników odżywczych" - wyjaśniła dietetyczka na łamach Well And Good.

I chociaż twoje ciało reaguje natychmiastowo na cukier, niezależnie od tego, czy pochodzi z paczki czy ananasa, jedzenie bogatego w składniki odżywczego pokarmu jest zawsze lepszym rozwiązaniem.

"Wystarczy kontrolować spożywane porcje i jeść różne rodzaje owoców, aby uzyskać dodatkowe korzyści odżywcze." Więc, jeśli chcesz ograniczyć w diecie rodzinnej słodycze, powinnaś też wiedzieć, że przejrzałe owoce zawierają jeszcze więcej cukru.

"Zawartość skrobi zamienia się w cukier prosty, dlatego też owoc staje się słodszy" - mówi Lee.

Tak więc staraj się jeść owoce zanim kompletnie dojrzeją i będą zbyt miękkie. Możesz też zamienić je na 3 rodzaje owoców, które mają banalnie niską zawartość cukru przy poważnie sporych korzyściach wartości odżywczych. Znasz je na pewno, a oto one!

#1 Owoce leśne

Truskawki zawierają zaledwie 7 gramów cukru na filiżankę, a maliny 5 gramów - nie wspominając o aż 8 gramach błonnika w obu z nich. Jeśli jadasz je regularnie co najmniej trzy razy w tygodniu, masz duże wsparcie w zwalczeniu stanów zapalnych w organizmie. Owoce leśne mają bowiem wysoki poziom przeciwutleniaczy. Wskazówka: jedz je często na deser i korzystaj z zalet enzymów trawiennych.

Owoce o niskiej zawartości cukru

fot. istock.com

#2 Jabłka

Wiesz, że to całe "jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka" powstało nie bez powodu? Jabłka są przepełnione składnikami odżywczymi bogatymi w przeciwutleniacze. Zawierają około 11 gramów cukru na filiżankę, ale kluczem jest również spożywanie skórki - która zawiera dużą porcję błonnika, pomagającego złagodzić wzrost poziomu cukru. Wskazówka: Uzupełnij glukozę po treningu - zjedz jedno bądź dwa zielone jabłka.

#3 Brzoskwinie

Podczas gdy te soczyste, rozmyte owoce mają około 13 gramów cukru na filiżankę, mają także 3 gramy błonnika, które pomagają organizmowi bardziej efektywnie wykorzystać cukier. Brzoskwinie są również pełne witamin, takich jak A, C i E, oraz przeciwutleniaczy, które pomagają zwalczać choroby i spowalniać proces starzenia. Wskazówka: Pokrój, zamroź i przygotuj na ich bazie zdrowe, brzoskwiniowe "loy".

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie