Jakich napojów należy unikać w trakcie upałów?

Czy kawa i herbata to bezpieczny wybór?
Jakich napojów należy unikać w trakcie upałów?
fot. istock.com
20.06.2020

Oczywiście wiadomo, że w trakcie upałów najlepszym, co możesz zrobić, jest spożywanie jak największej ilości płynów. Czy jednak wszystko, co mokre, jest dozwolone w upały? Czy ciężarne i karmiące powinny w szczególny sposób uważać na to, co piją?

Istnieją takie produkty, po które sięgamy na co dzień bardzo chętnie. Są jednak i takie produkty, po które lepiej nie sięgać w czasie upałów. Jakie to?

Co pić w czasie upałów?

#1 Alkohol

Gorąco, duszno i aż chce się napić piwka, szczególnie na plaży. Uwaga! Alkohol powoduje rozszerzenie się naczyń krwionośnych, co automatycznie zmniejsza wydolność układu krążenia. Efekt spożywania alkoholu w upalny dzień może być naprawdę dramatyczny. Nie dość, że ciśnienie może zacząć poważnie skakać, to jeszcze może dojść do zaburzeń rytmu serca! Uważaj również na mocniejsze trunki i jeśli już naprawdę ktoś musi, to niech sięga po nie raczej wieczorem. Mocniejszy alkohol silnie odwadnia organizm, co może skończyć się udarem.

Zobacz więcej: Obalamy mit o piciu wody na czczo!

Co pić w trakcie upałów?
fot. istock.com

#2 Kawa

Nie dość, że wypłukuje magnez, to jeszcze zaburza równowagę elektrolitową. Odwadnia, działa moczopędnie. W skrajnych przypadkach może sprzyjać powstawaniu udarów.

Zobacz więcej: Kilka faktów, których na pewno nie wiesz na temat kawy - niektóre cię zaskoczą!

#3 Herbata

Wbrew powszechnej opinii herbata działa niemal identycznie jak kawa, nie ma więc potrzeby, by pić ją zamiast wody. Kawę czarną i czerwoną najlepiej w ogóle wykreślić z listy zakupów na czas trwania lata, po pozostałe sięgaj wieczorem.

#4 Napoje energetyczne

Najgorsze, co może być. Wydaje się, że nawet nie ma potrzeby tego komentować. Popularne energetyki zwiększają prawdopodobieństwo udaru i zawału, zaburzają pracę jelit, wypłukują elektrolity, powodują w dłuższej perspektywie poczucie zmęczenia. Dodatkowo duże ilości cukru w napojach energetycznych spowalniają wchłanianie płynów przez organizm.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 23.06.2020 13:07
Najczęściej sięgam po mineralną cisowianke z dodatkiem świeżej cytryny i mięty. To mnie najbardziej orzeźwia w czasie upałów ;)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie