Choroba Hashimoto. Co to jest i czy jest się czego bać?

O chorobie Hashimoto ostatnio coraz głośniej. Czy może zagrażać ciężarnej?
Choroba Hashimoto. Co to jest i czy jest się czego bać?
fot. istock.com
28.04.2020
Katarzyna Lemanowicz

Choroba hashimoto dotyka ostatnio coraz więcej kobiet. Z czym to jest związane? Dlaczego tak się dzieje?

Choroba hashimoto – co to jest?

Choroba Hashimoto jest związana z niewydolnością układu odpornościowego, który atakuje tarczycę. Nie są do końca znane przyczyny samoatakowania się organizmu. Skutkiem choroby hashimoto jest przewlekłe zapalenie tarczycy, które może prowadzić do zniszczenia jej miąższu, a w efekcie do niedoczynności tarczycy.

Choroba hashimoto a wpływ na ciążę

Choroba Hashimoto nie występuje wyłącznie u ciężarnych, lecz diagnozuje się ją również u dzieci i mężczyzn. Niestety najczęściej dotyka kobiety około 30 roku życia. Dla nich też choroba bywa najgroźniejsza, ponieważ nie dość, że utrudnia zajście w ciążę, to jeszcze komplikuje jej prawidłowy przebieg. Na chorobę Hashimoto choruje 4-12% populacji, głównie są to kobiety.

Choroba Hashimoto - co to jest?

Choroba hashimoto – czy będę mogła zajść w ciążę?

Choroba hashimoto nierzadko przeszkadza w zajściu w ciążę, lecz tego nie przekreśla. Kobieta, która pragnie mieć dziecko, a zmaga się z chorobą hashimoto, powinna wykonać niezbędne badania:

  • Badanie poziomu TSH, czyli tyreotropiny. To hormon produkowany przez przysadkę, stymuluje tarczycę do pracy.
  • Badanie poziomu hormonów tarczycy: fT3 i fT4.
  • Badanie aTPO, czyli badanie stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy.

Choroba hashimoto – objawy

Objawy Hashimoto dają o sobie znać stosunkowo wcześnie, ale wiele osób nie zwraca na nie uwagi, więc dowiadują się o chorobie bardzo późno. Niepokojące objawy, które mogą mieć związek z chorobą hashimoto, to popularne nieregularne miesiączki, nadmierne tycie, zmęczenie, suchość skóry, wypadające włosy, łamliwe paznokcie. Wiele z nas nie zwraca na to uwagi, tymczasem jest to naturalna reakcja ciała, które w sytuacji choroby nie chce mieć dodatkowego obciążenia.

Choroba hashimoto – leczenie

Hashimoto, czyli przewlekłe zapalenie tarczycy może wywołać jej niedoczynność: jest ona diagnozowana w 25 proc. przypadków tej choroby. Choroby Hashimoto nie można wyleczyć, ale lekarze są w stanie ustabilizować organizm i sprawić, że będzie funkcjonował normalnie. Wszystko jest jednak uzależnione od tego, jak szybko choroba zostanie zdiagnozowana i jak szybko będzie możliwe podjęcie odpowiedniego leczenia. Lekarze zazwyczaj polecają kobietom wprowadzenie diety eliminacyjnej i stosowanie preparatów oraz leków, które mają ustabilizować pracę tarczycy. Każdorazowe działanie wymaga jednak konsultacji endokrynologicznej.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie