Udar słoneczny – jak chronić dziecko?

Co roku bagatelizujemy, a on co roku zbiera żniwa. Czego nie wiemy o udarze słonecznym?
Udar słoneczny – jak chronić dziecko?
fot. istock.com
08.07.2020
Katarzyna Lemanowicz

Wraz z wakacyjną pogodą wzrasta także ryzyko groźnych dla zdrowia konsekwencji związanych z ekspozycją na silne promienie słoneczne. Warto pamiętać o nakryciu głowy i kremie z wysokimi filtrami – o tym wie każda mama.

Przed czym właściwie chronimy w ten sposób dziecko?

Udar słoneczny jest spowodowany przegrzaniem organizmu z powodu zbyt intensywnej kąpieli słonecznej. Organizm poszkodowanej osoby ma problem z obniżeniem zbyt wysokiej temperatury ciała, co grozi uszkodzeniem narządów wewnętrznych, a także śmiercią.

Warto pamiętać, że nie tylko słońce jest potencjalnym zagrożeniem dla dziecka. Udar słoneczny to tylko jeden z wielu rodzajów udarów cieplnych. Gdy dziecko przebywa przez dłuższy czas w bardzo wysokiej temperaturze jest narażone na poważne konsekwencje zdrowotne – uwaga – także nakrywanie wózka pieluszką może doprowadzić do śmierci dziecka!!

udar

fot. istock.com

Kiedy dziecko jest szczególnie narażone na wystąpienie udaru?

Zawsze trzeba chronić dziecko przed udarem cieplnym, w gorące dni natomiast dziecko jest szczególnie narażona na udar słoneczny. Warto też być bardziej uważnym w takich sytuacjach:

  • w gorącym klimacie, 
  • w gorące, parne dni, 
  • podczas dużego nasłonecznienia (zwłaszcza nie osłoniętej głowy); pojawia się wtedy udar słoneczny, 
  • w trakcie pracy w gorącym i wilgotnym powietrzu bez przewiewu (w hutach, kuźniach, pralniach, itp.), 
  • w czasie gorących kąpieli wodnych i parowych, 
  • podczas prac polowych w warunkach mocnego nasłonecznienia (sianokosy, żniwa), 
  • podczas dłuższego marszu, gier, zabaw lub plażowania w okresie dużych upałów.
udar
fot. istock.com

Jak pomóc dziecku w czasie udaru?

Jeśli istnieje podejrzenie wystąpienia udaru u dziecka należy niezwłocznie zabrać je w zacienione, chłodniejsze miejsce. Aby pomóc organizmowi regulować temperaturę ciała wskazane jest ściągnięcie ubrań i łagodne schładzanie ciała poprzez okłady. Nie należy robić tego zbyt gwałtownie, aby nie doprowadzić do wystąpienia drgawek, gdyż drżenie mięśni dodatkowo generuje ciepło. Jeśli dziecko jest przytomne, ważna jest stopniowa podaż płynów.

W każdym przypadku warto zasięgnąć niezwłocznej opinii lekarza!

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 08.07.2020 09:12
Jak jest największe słońce to nie wychodzę z dziećmi z domu. Jak wychodzimy na spacery kiedy słońce jest mniejsze to zawsze dzieci zakładają czapki, biorę ze sobą butelki cisowianki, żeby maluchy mogły się napić. O udar nie jest trudno szczególnie jak dzieci są małe.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie