Pierwsze słodycze dziecka - jak je podać i co podać?

Wszyscy dookoła wariują ze słodyczami tak, że sama nie wiesz już, co i w jakich ilościach podawać dziecku? Przekonaj się sama!
Pierwsze słodycze dziecka - jak je podać i co podać?
fot. istock.com
13.05.2020
Katarzyna Lemanowicz

Dzieciństwo bez deserów nie byłoby dzieciństwem, ale to wcale nie oznacza, że każde dziecko każdego dnia musi sięgać po batona i kanapkę z czekoladą. Prawda jest taka, że w słodyczach - jak we wszystkim - trzeba znaleźć złoty środek, ale od czego zacząć, żeby znaleźć równowagę? Jak wprowadzać do diety dziecka słodycze?

Kiedy zacząć wprowadzać do diety dziecka słodycze?

Najlepiej jak najpóźniej się da. Oczywiście już w 10 miesiącu życia możesz dosłodzić dziecku naleśniki syropem z agawy, ale to jeszcze nie powód, by w tym samym czasie serwować mu gofry z owocami i polewą czekoladową. Fajną zasadą jest to, że podajesz dziecku słodycze wtedy, gdy potrafi już samo sprecyzować i zwerbalizować, na co ma ochotę. Następuje do w okolicy 3-4 roku życia. Często jednak rodzice nie przesadzają aż tak bardzo i pierwsze słodycze podają dziecku tuż przed pierwszymi urodzinami. Lekarze nie zalecają jednak tak wczesnego rozszerzania diety słodyczami szczególnie, że we wszystkim, co jemy, jest cukier i naprawdę trudno się od niego ustrzec.

Cukier krzepi, ale nadmiar cukru szkodzi

Dziecko będzie miało całe życie na to, by zajadać batony, torty, ciasta, lody, a także na to, by pić przesłodzone napoje. Nie musisz mu tego fundować w pierwszych latach jego życia.

Kiedy wprowadzić słodycze do diety dziecka?
fot. istock.com

Najczęściej rodzice stosują zasadę drugich urodzin, co oznacza, że dziecko przez pierwsze dwa lata swojego życia w ogóle nie je słodyczy, a tuż przed drugimi urodzinami może próbować ciast i ciastek, czasami rodzice pozwalają na kostkę czekolady. Wydaje się, że to najrozsądniejsze rozwiązanie.

Największe obawy przed podaniem pierwszych słodyczy?

Naprawdę wielu rzeczy - przede wszystkim tego, że póki dziecko w ogóle nie otrzymuje słodyczy, to wszyscy trzymają się tej zasady. Natomiast jak tylko rodzice dadzą przyzwolenie na ciastko dziennie, to zaraz znajdą się babcie i ciocie, które to jedno ciastko zamienią na kilogramy tortów i słodkich kremów.

Poza tym rodzice często boją się tego, że słodycze mogą dziecku zaszkodzić - i słusznie. Pierwsze słodycze bardzo często wywołują wzdęcia, zaparcia i problemy z żołądkiem. Dziecko może mieć również problem z wypróżnieniem, dlatego najlepiej, by pierwsze słodycze zostały podane przez weekend, by rodzice mieli jak najwięcej czasu na obserwację dzieci.

To, czego najbardziej obawiają się rodzice przed podaniem dziecku pierwszych słodyczy, to jednak uzależnienie. Faktem jest, że dzieci bardzo szybko uzależniają się od bardzo słodkiego smaku. Po pierwsze smak słodki jest pierwszym, które poznaje dziecko (wody płodowe mają słodki smak), a po drugie cukier naprawdę uzależnia, w związku z czym dziecko, któremu poda się ciastka - nawet zbożowe słodzone owocami - cały czas będzie miało na nie ochotę i bardzo szybko zorientuje się, gdzie te ciastka są. Uzależnienie dzieci od słodyczy może objawiać się również tym, że dzieci odmawiają jedzenia normalnych posiłków i żądają podania czegoś słodkiego. Tu z pomocą najczęściej musi wkroczyć już psycholog, bo to bardzo niebezpieczne zjawisko.

A jakie są wasze wspomnienia z podawania pierwszych słodyczy dzieciom? Dajcie koniecznie znać na [email protected].

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie