Czy otyłość mężczyzny może doprowadzić do... pogorszenia jakości spermy?

Badania wprowadzają „równouprawnienie” w zakresie wpływu kobiety i mężczyzny na możliwość zajścia w ciążę i zdrowie narodzonego dziecka.
Czy otyłość mężczyzny może doprowadzić do... pogorszenia jakości spermy?
fot. istock.com
18.05.2020
Katarzyna Lemanowicz

Wyniki badań pokazują, jak zdrowie kobiet i mężczyzn przed poczęciem dziecka wpływa na jego późniejszy rozwój i zdrowie. Koniec z obwinianiem jedynie matek - twierdzą eksperci.

Otyłość mężczyzn a jakość spermy

- Większość procesów epigenetycznych, ważnych dla rozwoju płodu, zachodzi w ciągu pierwszych kilku tygodni, gdy ludzie nawet nie wiedzą, że pojawiła się ciąża. Twój mózg, cały kręgosłup, wszystkie nerwy rozwijają się właśnie w tym czasie – wyjaśnia pediatra Milton Kotelchuck z Harvard Medical School.

Rodzice na trzy do sześciu miesięcy przed staraniem się o dziecko powinni skupić się na poprawie i utrzymaniu dobrego stanu zdrowia.

W przypadku mężczyzn, otyłość doprowadzić może do pogorszenia się jakości spermy, w przypadku kobiet - zwiększa ryzyko wad rozwojowych dziecka. Nie jest wskazana też skrajna niedowaga - może przyczynić się do niedowagi dziecka. Geny ojca są ponadto bardzo ważne przy tworzeniu się łożyska.

Badania wykazują, że większość rodziców rozpoczyna edukację odnośnie siebie i przyszłego dziecka w momencie, gdy już jest po zapłodnieniu. Zatem przegapiają niezwykle ważny okres, w którym powinni przygotowywać się pod względem swojego stanu zdrowia do poczęcie dziecka.

Zobacz więcej: Naukowcy dowiedli, że młode mamy są najbardziej niewyspane.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie