Nadmiar śliny w ciąży? Wyjaśniamy!

Dla niektórych pań to bardzo kłopotliwy objaw stanu błogosławionego.
Nadmiar śliny w ciąży? Wyjaśniamy!
Fot. iStock
27.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • czym jest ptyalizm;
  • jakie są objawy ptyalizmu;
  • jak sobie poradzić z ptyalizmem.

Ciąża może się objawiać na różne sposoby. Niektóre mamy jeszcze zanim zrobią test ciążowy podejrzewają, że coś może być na rzeczy. Niektóre z objawów świadczących o stanie błogosławionym mogą być naprawdę kłopotliwe. Jednym z takich objawów jest ślinotok. Nadmiar śliny nie ma wpływu na dziecko, ale to duży dyskomfort dla ciężarnej.

Ptyalizm - ślinotok w ciąży - skąd się bierze?

W naturalnych okolicznościach organizm produkuje około 0,75-1,5 litra śliny dziennie, połykając ją nieświadomie, nie zdajemy sobie sprawy ile to płynu. W okresie ciąży (szczególnie pierwszym trymestrze) zmienia się gospodarka hormonalna regulująca prace organizmu przyszłej mamy i może się okazać, że twój organizm stanie się istną maszyną do wytwarzania śliny.

Ptyalizm - dlaczego tak się dzieje?

Nadmierne wydzielanie śliny, czyli tzw. ptyalizm jest obiektem badań od lat. Do lat 50 uważano, że ślinienie się jest związane z chorobami psychicznymi. Jednak badania przeprowadzone w 1956 roku wykazały, że z nadmiernym ślinieniem boryka się wiele ciężarnych, które przed zajściem w ciążę nie miały tego problemu.

Ciąża

fot. istock.com

Nadmierne wydzielanie śliny może być związane ze zgagą. Ponieważ zawartość żołądka wraca do przełyku, kwasy podrażniają przewód pokarmowy, powodując jego pieczenie. Aby zneutralizować kwas, organizm wydziela więcej śliny. Inne czynniki, które mogą wpływać na ślinienie to dym papierosowy, nawet jeśli nie palisz, próchnica zębów, czy infekcje jamy ustnej lub gardła. Nadmierne ślinienie się może być także reakcją na przyjmowane leki.

Zobacz więcej: Szczepionki Pfizer BioNTech i Moderna są skuteczne u kobiet w ciąży

Objaw ten zazwyczaj ustępuje w drugim trymetrze. Choć nie wiadomo dokładnie, co wywołuje ptyalizm, lekarze najczęściej łączą go z innymi ciążowymi objawami jak mdłości lub zgaga. Nie oznacza to jednak, że kobieta, która ma mdłości zawsze będzie miała ślinotok i odwrotnie. Kobieta, która nadmiernie się ślini nie koniecznie musi mieć inne dolegliwości.

Jak sobie poradzić ze ślinotokiem w ciąży?

Jest na to kilka sposobów:

  • myj zęby kilka razy dziennie
  • zwróć uwagę na to, co jesz i unikaj produktów z dużą zawartością skrobi
  • pij dużo płynów, najlepiej często i małymi łykami
  • możesz ssać landrynki lub żuć gumę.

Jeśli nie możesz sobie poradzić, koniecznie poinformuj lekarza o ślinotoku i innych objawach ciąży.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie