Czy w ciąży można korzystać z telefonu komórkowego?

W dzisiejszych czasach ciężko sobie wyobrazić życie bez komórki.
Czy w ciąży można korzystać z telefonu komórkowego?
fot. istock.com
04.06.2020
Katarzyna Lemanowicz

Wiele przyszłych mam obawia się, jak nowe technologie mogą wpłynąć na nienarodzone dziecko. Komórki rozwijającego się płodu dzielą się intensywnie, w gigantycznym tempie i na wielką skalę. Gwałtownie dzielące się komórki mózgowe, wchłaniają więcej promieniowania niż ma to miejsce w przypadku tkanki osób dorosłych. Zatem, promieniowanie urządzeń elektronicznych w małej odległości od ciążowego brzuszka, nie może być dla maleństwa zdrowe. Okazuje się, że niekoniecznie. Całkiem niedawno, w "BMC Public Health" opublikowane zostały wyniki badań dotyczące korzystania z telefonów komórkowych przez kobiety ciężarne.

Czy w ciąży można korzystać z telefonu komórkowego?

Zdaniem badaczy używanie telefonów komórkowych w czasie ciąży nie wywiera niekorzystnego wpływu na rozwój neurologiczny dziecka. "Nasze odkrycie dostarcza dalszych dowodów na to, że ekspozycja na pole elektromagnetyczne emitowane przez telefon komórkowy ciężarnej kobiety nie wpływa na neurorozwój jej dziecka" - podkreśla główna autorka badania, dr Eleni Papadopoulou.

Naukowcy z Norwegian Institute of Public Health w Oslo (Norwegia) podkreślają, że dotychczasowe podejrzenia, jakoby komórki miały szkodzić nienarodzonym dzieciom, są oparte na eksperymentalnych badaniach na zwierzętach. Ich zadaniem te wyniki są bardzo niespójne i niejednoznaczne, ale bardzo nośne w mediach.

Sprawiedliwy podział obowiązków po porodzie? Jak to zrobić, dowiesz się TUTAJ.

W sumie zespół norweskich badaczy przeanalizował dane 45 tysięcy kobiet w ciąży i ich dzieci. Każda z pań wypełniła samodzielnie kwestionariusz, w którym opisała częstotliwość korzystania z telefonu w trakcie ciąży, a także oceniła rozwój neurologiczny swojego dziecka między 3 a 5 rokiem życia.

Korzystanie z telefonu komórkowego w ciąży

fot. istock.com

Jak zapewniają badacze, nie zauważyli oni żadnych niekorzystnych skutków stosowania telefonu komórkowego przez kobietę w ciąży na rozwój neurologiczny dziecka: ani na jego zdolności językowe i komunikacyjne, ani na umiejętności motoryczne. Co więcej, naukowcy podejrzewają, że korzystanie z telefonu może mieć korzystny wpływ na dziecko.

"Dzieci matek, które w okresie ciąży używały telefonu komórkowego, w wieku 3 lat rzadziej miały problemy z mową oraz motoryką. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że to nie telefon chroni dziecko przez zaburzeniami neurorozwojowymi, a pewne czynniki psychologiczno-demograficzne, które wiążą się z jego częstym używaniem, ale widać wyraźnie, że pole elektromagnetyczne emitowane przez telefon komórkowy w żaden sposób nie szkodzą dziecku" - wyjaśnia prof. Jan Alexander, jeden ze współautorów badania.

Skąd się biorą problemy łóżkowe po porodzie? Dowiesz się tego TUTAJ.

Z analizy danych wynika, że dzieci urodzone przez użytkowniczki telefonów komórkowych miały 27 proc. niższe ryzyko wystąpienia trudności z formułowaniem zdań złożonych, 14 proc. niższe ryzyko wystąpienia problemów z gramatyką, 31 proc. niższe ryzyko opóźnień w rozwoju językowym oraz 18 proc. niższe ryzyko słabszego rozwoju motorycznego w wieku 3 lat, w porównaniu z dziećmi matek, które w ciąży w ogóle nie używały telefonu komórkowego. Badacze zauważyli tu wyraźną zależność w stosunku od stopnia użycia telefonu komórkowego przez matkę.

Naukowcy z Norwegii mają nadzieję, że te wyniki badań uspokoją przyszłe mamusie.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie