Wiele kobiet obawia się zbyt luźnej pochwy po porodzie, tymczasem zbyt ciasna jest także często spotykanym problemem

Pochwa zbyt ciasna po porodzie - jak temu zaradzić?
Wiele kobiet obawia się zbyt luźnej pochwy po porodzie, tymczasem zbyt ciasna jest także często spotykanym problemem
fot. istock.com
28.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • jak poradzić sobie z problemem zbyt ciasnej pochwy po porodzie;
  • jak leczyć zbyt ciasno zszytą pochwę po porodzie;
  • jak wygląda połóg;
  • czym jest epizjotomia.

Na forach internetowych nie brakuje wpisów kobiet, które skarżą się, że po porodzie ich pochwa jest... zbyt ciasna. Problem może wystąpić chwilowo, ale może też stać się bardziej dolegliwy. Jeśli pojawił się dyskomfort, pieczenie, ból lub po kilku miesiącach pochwa nadal jest ciasna, należy zgłosić się do lekarza.

Nacinanie krocza - czy jest konieczne?

Epizjotomia, wykonywana jest podczas porodu siłami natury. Celem zabiegu jest uchronienie kobiety przed samoistnym pęknięciem krocza oraz pochwy. Niestety następstwa zabiegu są odczuwalne jeszcze przez wiele tygodni. Zabieg wzbudza wiele kontrowersji. Zwolennicy epizjotomii twierdzą, że zabieg chroni kobietę i dziecko przed komplikacjami porodowymi, natomiast jego przeciwnicy są zdania, że to tylko zbędne okaleczanie kobiety. W wielu szpitalach w Polsce nacinanie krocza wykonuje się niestety rutynowo. Tymczasem wbrew opiniom, cięcie wcale nie goi się lepiej niż pęknięcie. Dlatego nacinanie krocza należy wykonywać tylko wtedy, gdy jest naprawdę konieczne. W zależności od tego, jak zostanie zszyta kobieta w połogu a nawet po nim, może ona odczuwać duży dyskomfort, w tym wrażenie zbyt ciasnej pochwy.

Zobacz więcej: Nadmiar śliny w ciąży? Wyjaśniamy!

Nacięcie krocza podczas porodu

fot. istock.com

W okresie karmienia piersią podnosi się poziom prolaktyny, a obniża poziom estrogenów. To dzięki nim pochwa jest elastyczna i wilgotna, obniżenie ich poziomu może sprawić, że błona śluzowa pochwy staje się zbyt sucha.

W połogu może także dojść do infekcji narządu rodnego. Bakterie, wirusy lub grzyby mogą być przyczyną stanu zapalnego, a w rezultacie kobieta może odczuwać, że jej pochwa jest ciaśniejsza.

Warto także wspomnieć, że olbrzymią rolę odgrywa kobieca psychika. Wiele pań, bojąc się seksu po porodzie, "spina się" i może mieć wrażenie, że pochwa jest zbyt ciasna, a seks nieprzyjemny.

Zbyt ciasno zszyta pochwa: leczenie

Pochwa zszyta zbyt ciasno może być źródłem bólu i dyskomfortu szczególnie podczas seksu, ale zdarza się, że jest on odczuwalny nawet podczas siedzenia. Niekiedy dochodzi do tworzenia się zrostów i grudek.

Zobacz więcej: Szczepionki Pfizer BioNTech i Moderna są skuteczne u kobiet w ciąży

Jeśli problem wynika faktycznie ze sposobu zszycia, często ratunkiem jest plastyka pochwy. W przypadku niedoboru estrogenów wszystko powinno wrócić do normy po zakończeniu karmienia, lekarz może również zalecić przyjmowanie miejscowo działających preparatów, które uzupełnią ich niedobór, np. tabletki do pochwy, globulki lub żele. Nie bez znaczenia jest odpowiednie nawodnienie organizmu i higiena intymna.

Jeśli uczucie ciasnej pochwy jest problemem natury psychicznej, pomocy należy szukać u ginekologa-seksuologa.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Ewa (Ocena: 5) 29.07.2021 11:42
Nie jest to wszystko takie proste jakby się wydawało. Nie tylko po porodzie mogą być różne problemy, ale jeszcze przed. Jest coś takiego jak tokofobia kiedy to kobieta bardzo boi się porodu. Różne objawy i też przyczyny są z tym związane. To co może pomóc to specjalista. Poradnie Psychomedic zajmują się między innymi takimi problemami. Jeśli będzie taka potrzeba to można uzyskać zaświadczenie do cesarskiego cięcia. Najważniejsze jest dobro mamy i dziecka, dlatego warto z takiej pomocy korzystać.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie