Planujesz ciążę? Przyjrzyj się bacznie... swojej macie do ćwiczeń

Może się okazać, że ten jeden szczegół sprawi, że nie będziesz mogła zajść w ciążę.
Planujesz ciążę? Przyjrzyj się bacznie... swojej macie do ćwiczeń
fot. istock.com
27.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • jaki jest związek między płodnością a matą do ćwiczeń;
  • jaki wpływ ma poziom różnych chemikaliów w moczu na płodność;
  • czym jest stężenie PFR;
  • czy ekspozycja PFR może wiązać się z mniejszą ruchliwością plemników.

Wiele kobiet, które zaczynają myśleć o dziecku (nawet te, które nie pałają miłością do sportu) podejmują aktywność fizyczną. Ćwiczenia przed i w trakcie ciąży wspomagają płodność i pomagają lepiej przejść ciążę i poród, a także wrócić szybciej do formy po porodzie. Oczywiście wszystko w umiarze. Jednak okazuje się, że regularne ćwiczenia mogą doprowadzić nawet do niepłodności, ale nie o sam sport chodzi. 

Planowanie ciąży a mata do ćwiczeń - jaki wpływ na płodność?

Badacze z Harvardu, Uniwersytetu Duke i Uniwersytetu Michigan przebadali próbki moczu 211 kobiet, które miały zostać poddane procedurze in vitro. Przebadano mocz pacjentek na obecność różnych chemikaliów (3 rodzaje PFR) i okazało się, że w ich moczu wykryto od 80% do 94% tychże substancji. Jednocześnie okazało się, że u pań, u których wykryto tak wysoki poziom chemikaliów szansa na zajście w ciążę spada aż o 41% (możliwość zapłodnienie spadła o 10%, a 31% mniej prawdopodobna jest właściwa implantacja zarodka), natomiast szansa na donoszenie i urodzenie żywego dziecka spadła aż o 38%.

Czym jest stężenie PFR?

Skąd u kobiet tak wysokie stężenie PFR? Takie środki chemiczne używane są do produkcji niepalnych mebli i... mat na siłownię. Warto także zwrócić uwagę na inne produkty na bazie powszechnie stosowane pianki poliuretanowej i rozważyć zakup produktów bez takich środków  chemicznych.

Ciąża a mata do ćwiczeń

fot. istock.com

Zobacz więcej: Czy joga może mieć pozytywny wpływ na stawy?

Naukowcy zwracają uwagę na fakt, że w badaniu wzięły udział kobiety mające problemy z płodnością i nie zostały uwzględnione wszystkie inne czynniki. Choć wyniki nie dostarczają jednoznacznych dowodów sugerują, by planując dziecko szczególnie zwracać uwagę na to, z czym obcujemy każdego dnia i co wdychamy.

Wyniki badan opublikowane w "Endocrine Disruptors" sugerują także, że ekspozycja PFR może wiązać się z mniejszą ruchliwością plemników, co oczywiście także wpływa na możliwość zapłodnienia.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Przebudzenie W Ciele - Joga, Ruch, Dźwięk (Ocena: 5) 29.03.2021 10:18
Mata do ćwiczeń to często ignorowany, ale jakże ważny element praktyki. Mogę to potwierdzić opo 20 latach praktyki. https://przebudzeniewciele.pl
odpowiedz
Polecane dla Ciebie