Wapno pomaga na alergię? To mit!

Polscy naukowcy udowodnili, że to remedium tak naprawdę nie działa.
Wapno pomaga na alergię? To mit!
fot. istock.com
29.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • czy wapno pomaga na alergię;
  • jak zapobiegać alergii.

Pokrzywka, katar alergiczny, opuchnięcia czy duszności, reakcje alergiczne po ukąszeniach owadów - każda mama czy babcia powie, by łyknąć wapno! Zapewne u każdej z nas w apteczce znajdzie się rozpuszczalne wapno lub wapno w syropie dla dzieci. Badacze  z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pod kierownictwem immunologa dr hab. n. med. Wojciecha Feleszko postanowili sprawdzić, czy to skuteczna metoda.

Czy wapno pomaga na alergię?

Przed rozpoczęciem badania autorzy zapytali naukowców immunologów i alergologów z całego świata, czy ta metoda leczenia cieszy się popularnością w innych krajach. Okazało się, że nic podobnego. Mit, że preparaty wapnia mogą być pomocne w dziwnych reakcjach skórnych, istnieje wyłącznie w kilku krajach Europy Środkowej (m.in. w Czechach, na Ukrainie, Węgrzech, Rumunii i Bułgarii). Natomiast w Skandynawii, czy Europie Zachodniej nikt nie słyszał o tym remedium. Dlaczego? A może dlatego, że stosowane od pokoleń wapno wcale nie działa na dolegliwości alergiczne.

Zobacz więcej: Jak rozróżnić alergię od COVID-19?

Lekarze z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie obserwowali kilku dorosłych pacjentów mających problemy z alergią (ze zdiagnozowanym alergicznym zapaleniem nosa i/lub astmą). Część z nich leczono preparatami wapniowymi, a pozostali otrzymywali placebo. Okazało się, że skuteczność obydwu środków jest niemalże identyczna.

Alergia

fot. istock.com

Co więcej, jeśli zażyjesz preparat z wapnia, a potem zażyjesz lek przeciwhistaminowy, osłabisz jego efekt działania. Ponieważ wapń wchodzi w reakcje z wieloma lekami, często właśnie osłabia ich wchłanianie.

Wnioski z tego eksperymentu są następujące: wapń jest ważnym składnikiem mineralnym, którego potrzebujemy, by utrzymać równowagę elektrolitową w organizmie, ale wcale nie trzeba go stosować w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Gosia (Ocena: 5) 07.04.2021 16:02
Na moją alergię na roztocza kurzu domowego pomagają jedynie leki, które przepisał mi lekarz. Dodatkowo teraz mam motywację, żeby regularnie sprzątać w domu, ale w tym pomaga mi roomba. Niezawodne urządzenie :D
odpowiedz
Polecane dla Ciebie