Skąd się bierze problem i jak sobie pomóc z suchością pochwy? Sprawdź!

Czym się objawia suchość pochwy w zasadzie nie trzeba tłumaczyć...
Skąd się bierze problem i jak sobie pomóc z suchością pochwy? Sprawdź!
fot. istock.com
14.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są przyczyny suchości pochwy;
  • jak poradzić sobie z problemem suchości pochwy.

Współżycie staje się nieprzyjemne, wręcz bolesne, może pojawić się także swędzenie i pieczenie pochwy. Warto wiedzieć, że suchość pochwy to nie tylko dyskomfort, ale ważny objaw świadczący o osłabieniu flory bakteryjnej. Przyczyn takiego stanu może być wiele i koniecznie należy zgłosić się do ginekologa. Niestety dla wielu pań jest to wstydliwy problem. Aż ponad połowa Polek (56%) uważa, że suchość pochwy to temat tabu.

Suchość pochwy przyczyny

#1 Infekcja intymna

Często suchość pochwy może być spowodowana grzybiczą lub bakteryjną infekcją pochwy. Szczególnie groźna jest chlamydioza.

#2 Zbyt krótka gra wstępna

Nie wszystkie kobiety potrzebują długiej gry wstępnej, ale jest to istotny element, który ułatwia współżycie. Dzięki takiemu “procesowi” pochwa jest odpowiednio nawilżona, panie zazwyczaj potrzebują 10-15 minut. Jeśli podczas seksu i po pojawia się ból i wiecznie najpewniej pochwa była za sucha.

Zobacz więcej: Jak urozmaicić seks po porodzie?

#3 Źle dobrana antykoncepcja

Niektóre środki plemnikobójcze mogą zaburzać florę bakteryjną pochwy i przyczyniać się do nadmiernej suchości pochwy. Warto także wiedzieć, że co 10 osoba ma uczulenie na lateks, środek nawilżający prezerwatywy lub środek plemnikobójczy. Objawami uczulenia mogą być świąd i ból pochwy podczas stosunku.

suchość pochwy
fot. istock.com

#4 Niektóre leki

Niektóre leki, a w szczególności antybiotyki mogą wpływać na florę bakteryjną. Przy antybiotykoterapii warto zawsze sięgnąć po probiotyk ginekologiczny. Czasem przyczyną suchości pochwy jest regularne stosowanie leków związanych z inną chorobą, np. cukrzycą, astmą, endometriozą, depresją czy nietrzymaniem moczu.

#5 Kosmetyki

Jeśli pojawiła się suchość pochwy zastanów się, czy nie zmieniłaś ostatnio wkładek higienicznych, tamponów, proszku do prania, czy kosmetyków do higieny intymnej. By wykluczyć podejrzanego, na próbę wróć do poprzedniego.

#6 Ciąża i poród

Suchość pochwy często dokucza kobietom w ciąży i po porodzie. W tym czasie organizm przechodzi częste zmiany poziomu hormonów i może pojawić się ból przy współżyciu. Zapytaj lekarza, jak możesz pomóc swojej florze bakteryjnej w tym czasie.

#7 Wrodzona skłonność do suchości pochwy

Ok. 1 % pan cierpi na tzw. zespół Sjögrena, czyli wrodzoną predyspozycję do występowania suchości pochwy.

#8 Zbyt częste wizyty na basenie

Panie, które często pływają w wodzie z chlorem, mogą także mieć problem z naturalnym nawilżeniem pochwy.

#9 Zła dieta

Zbyt intensywna dieta odchudzająca, która powoduje zmniejszenie poziomu estrogenów. To z kolej może wpłynąć na libido i nawilżenie pochwy.

#10 Menopauza

Niedobór estrogenów powoduje zmiany atroficzne (zanikowe) nabłonka sromu i pochwy. Stąd suchość pochwy, świąd, pieczenie i ból przy współżyciu. Właśnie okres przekwitania wiąże się ze spadkiem poziomu estrogenów.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
mewka (Ocena: 5) 22.04.2021 08:49
Ja po prostu zakupiłam sobie żel nawilżający Feminum :) i problem zniknął na stałe
odpowiedz
Ewa (Ocena: 5) 15.04.2021 09:34
Kiedyś przy infekcjach intymnych u mnie ten problem pojawiał się często. Teraz to jest przeszłość bo nie rozstaje się z biobidetem gruszką. Nawet jak jestem na mieście :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie