Organizm często daje znaki, że coś jest nie tak - kiedy udać się do ginekologa?

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę.
Organizm często daje znaki, że coś jest nie tak - kiedy udać się do ginekologa?
fot. istock.com
20.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Jajniki są odpowiedzialne za produkcję żeńskich hormonów płciowych, które wpływają na funkcjonowanie całego niemalże organizmu. Bacznie obserwując swój organizm, możesz rozpoznać niepokojąc objawy i zgłosić się do lekarza.

Kiedy udać się do ginekologa?

Problemy z okresem

Dojrzała kobieta powinna mieć w miarę uregulowane cykle. Jeśli tak nie jest powinny być pod kontrolą lekarza. Jeśli okres pojawia się zbyt wcześnie lub stanowczo się spóźnia, jest nagle wyjątkowo bolesny lub wyjątków skąpy to ważny znak. Koniecznie zgłoś to lekarzowi. Problemem może być endometrioza.

Problemy z płodnością

Jeśli od kilku miesięcy staracie się o dziecko i nic, koniecznie zgłoś się do ginekologa. Lekarz wykona niezbędne badania, może się okazać, że w jajnikach “zalegają" pęcherzyki Graafa, a to może prowadzić do zespołu policystycznych jajników.

Zobacz więcej: Skąd się bierze problem i jak sobie pomóc z suchością pochwy? Sprawdź!

jajniki
fot. istock.com

Problemy z cerą

Ważnym znakiem, że powinnaś odwiedzić ginekologa jest nagłe pogorszenie się stanu skóry: trądzik czy przetłuszczająca cera mogą być oznaką problemów z poziomem wydzielanych androgenów lub estrogenów przez jajniki. Sucha i przesuszona skóra natomiast może oznaczać, że wydzielają za mało progesteronu lub za dużo estrogenów. Jasne plamy na twarzy, które nie znikają nawet po opalaniu, także wymagają konsultacji ginekologicznej.

Problemy z włosami

Nadmierne owłosienie na klatce piersiowej, udach, plecach, rękach, a nawet twarzy może wynikać z nadmiernej ilości testosteronu we krwi. Ten sam hormon może także prowadzić do łysienia u pań oraz nadmiernego przetłuszczania się włosów.

Problemy z wagą

Jeśli nie zmieniłaś ani diety, ani trybu życia, a nagle zaczęłaś tyć, szczególnie w dolnych partiach ciała może się okazać, że to objaw policystycznych jajników. Natomiast jeśli twoja sylwetka staje się coraz bardziej męska, może się okazać, że twój organizm wytwarza za dużo testosteronu.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie