Dlaczego po urodzeniu dziecka tracimy włosy?

Problem nadmiernie wypadających włosów dotyczy większości młodych mam.
Dlaczego po urodzeniu dziecka tracimy włosy?
fot. istock.com
04.05.2021
Katarzyna Lemanowicz

Problem nadmiernie wypadających włosów najczęściej związany jest ze stabilizacją poziomu hormonów, które wracają do stanu sprzed ciąży. Czasami jednak zdarza się, że intensywna utrata włosów jest oznaką poważniejszych chorób. 

Dlaczego po porodzie tracę włosy?

Piękne, zdrowe, lśniące, a przede wszystkim gęste włosy to domena wszystkich kobiet, które są w ciąży - szczególnie w drugiej połowie. Wówczas to w kobiecym organizmie intensywnie wzrasta poziom estrogenów, które powodują przedłużenie fazy anagenu (wzrostu). Tuż po porodzie ich stężenie spada a mieszki włosowe gwałtownie przechodzą w fazę telogenu (faza spoczynku, kolokwialnie określana jako „faza wypadania włosa”). Jest to tak zwany proces łysienia telogenowego, w niektórych publikacjach medycznych nazywany także „przejściowym łysieniem poporodowym”.

Zobacz więcej: 6 sposobów na zdrowe włosy

Poza okresem ciąży u przeciętnej kobiety część mieszków włosowych - zwykle około 80% - jest aktywowana. Kolejne 20% pozostaje w stanie wymiany. Po urodzeniu dziecka następuje spadek estrogenów, czyli powrót gospodarki hormonalnej organizmu do stanu sprzed ciąży. Efektem tego jest równoczesny powrót mieszków włosowych do stanu fizjologicznego przed zajściem kobiety w ciążę. Oznacza to, że mieszki włosowe, które zostały aktywowane wysokimi estrogenami w ciąży, przechodzą w stan spoczynku - przez co włosy zaczynają intensywnie wypadać.

Wpływ na nadmierne wypadanie włosów ma także podwyższone stężenie prolaktyny po porodzie. Utrzymuje się tak długo, jak kobieta karmi piersią. W przypadku zaprzestania karmienia, poziom prolaktyny wraca do stanu sprzed ciąży.

Warto podkreślić, że podwyższony poziom prolaktyny oraz spadek estrogenów po porodzie, nie jest żadną dysfunkcją organizmu. To normalna i prawidłowa fizjologia organizmu - dodaje ekspert.
Wypadanie włosów najczęściej zaczyna się w trzecim miesiącu po porodzie. Maksymalnie powinno trwać nie dłużej niż siedem miesięcy od momentu urodzenia dziecka. W trakcie tego okresu kobieta przeciętnie traci około 20% włosów.

Co zrobić, kiedy włosy nie przestają wypadać?

Jeśli wypadanie włosów u kobiety po ciąży trwa więcej niż 8 do 10 miesięcy od czasu porodu, należy wykonać badania w kierunku eliminacji anemii i chorób tarczycy. Po zakończonym okresie laktacji, należy zwrócić też uwagę na niedobory żywieniowe mikro - i makroelementów w diecie.

Niedobór mikro- i makroelementów w organizmie kobiety może być spowodowany ograniczeniami w diecie, szczególnie z okresu pierwszych miesięcy laktacji. W jej początkowym okresie, kobiety mają na uwadze głównie prawidłowy rozwój dziecka oraz możliwość wystąpienia u niego alergii czy nietolerancji pokarmowej. Dla dobra dziecka rezygnują z niektórych produktów żywieniowych co może odbijać się na prawidłowym funkcjonowaniu ich organizmu.

Zobacz więcej: Czy kofeina przyspiesza porost włosów?

Powstrzymać nadmierne wypadanie włosów

Kobiety, które planują ciążę zazwyczaj ze sporym wyprzedzeniem przygotowują do tego całe swoje ciało. Zaczynają stosować prawidłowo zbilansowaną dietę, uprawiają sport, zażywają witaminy. Często przystosowują całe swoje otoczenie do tego ważnego w ich życiu momentu. Jednakże w wielu przypadkach zapominają o skórze głowy.

wypadanie włosów po ciąży

fot. istock.com

Prawidłowo przygotowana i odpowiednio ukrwiona skóra głowy, pozwoli na prawidłowy odrost włosów po ich poporodowej utracie. Stosowanie odpowiednich preparatów przed ciążą przygotuje również gruczoły łojowe i potowe do wahań hormonalnych zarówno podczas jak i po ciąży.

W okresie laktacji kobieta nie ma szerokiego spektrum działania, wpływającego na poprawę stanu włosów. Dlatego niezwykle ważny jest dobór prawidłowego szamponu do mycia skóry głowy i włosów. Przed zastosowaniem odpowiednich produktów należy jednak uważnie przeczytać ulotkę bądź skonsultować się ze specjalistą. Należy również pamiętać, że jakiekolwiek zabiegi trychologiczne można rozpocząć dopiero w momencie odstawienia dziecka od piersi.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 04.05.2021 13:40
Najczęściej to przez hormony wypadają włosy. Już to przerabiałam. Na szczotce zostawało u mnie dużo włosów, żeby zahamować wypadanie używałam szamponu kaminomoto. Po czasie wszystko się ustabilizowało.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie