Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki to nie tylko skuteczna metoda zapobiegania ciąży.
Jak działają tabletki antykoncepcyjne?
fot. istock.com
15.05.2021
Katarzyna Lemanowicz

Tabletki antykoncepcyjne są drugą co do popularności metodą zapobiegania ciąży. Tabletki antykoncepcyjne zawierają syntetyczne odpowiedniki naturalnych żeńskich hormonów płciowych: progestagenu i estrogenu, hamują owulację, a także zagęszczają śluz szyjki macicy, utrudniając plemnikom przedostanie się przez drogi rodne. Tabletki także wpływają na endometrium tak, więc jeśli nawet doszłoby do zapłodnienia, zarodek nie mógłby się zagnieździć.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Dobór odpowiednich tabletek powinien być poprzedzony wywiadem lekarskim oraz badaniami. Taka metoda antykoncepcji może wiązać się niestety ze skutkami ubocznymi, jak tkliwość piersi czy wzrost masy cała, niektóre panie narzekają na bóle głowy i brzucha, a także spadek libido.

Tabletki antykoncepcyjne to nie tylko skuteczne zapobieganie ciąży i niechciane efekty uboczne. Jak się okazuje, hormony przyjmowane w tabletkach robią znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać: regulują miesiączki, łagodna objawy endometriozy, a nawet zmniejszają ryzyko wystąpienia raka macicy. Pozytywne właściwości tabletek antykoncepcyjnych zbadali amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburghu. 

Zobacz więcej: Wszystkie skutki uboczne odstawienia antykoncepcji

Jak wykazały badania kobiety, które stosują tabletki antykoncepcyjne, są mniej narażone na raka macicy czy jajników. Co ciekawsze im dłużej panie je zażywają, tym bardziej ryzyko tej śmiertelnej choroby spada. Efekt "ochronny" zależy od tego, jak długo kobieta stosuje taką metodę antykoncepcji, jednak według ekspertów nawet po przerwaniu kuracji pozytywne skutki mogą się utrzymać nawet przez 30 lat. To nie wszystko! Badania dowodzą, że stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może także zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka dolnego odcinak jelita grubego.

Tabletki antykoncepcyjne na trądzik

Najpopularniejszym "dodatkowym" zastosowaniem antykoncepcyjnych tabletek jest walka z trądzikiem. Aż 14% kobiet stosuje antykoncepcję doustną, tylko po to, by pozbyć się trądziku (tak wynika z badania Instytutu Guttmachera w USA). Jak pokazały badania specjalistów z Pittsburga tabletki antykoncepcyjne pomagają obniżyć poziom androgenów, które odpowiadają za nadmierną produkcje sebum. Dzięki temu kondycja cery się poprawia.

tabletki antykoncepcyjne

fot. istock.com

Tabletki antykoncepcyjne na endometriozę

Według statystyk prawie 200 milionów kobiet na świecie, w tym około milion w Polsce cierpi na podstępną chorobę, jaką jest endometrioza. Nazwa tego schorzenia wywodzi się bezpośrednio od "endometrium", czyli błony śluzowej, która wyściela jamę macicy. U osób cierpiących na tę chorobę rozprzestrzenia się ona jednak i obejmuje nie tylko macicę, ale również inne miejsca w organizmie. Powodem takiej sytuacji są "wędrujące" komórki wszczepiające się w różne narządy, które w tych miejscach reagują na zmiany stężeń hormonów tak samo, jak prawidłowo zlokalizowana błona śluzowa jamy macicy, czyli rozrastają się i złuszczają. To złuszczanie, wyrażane krwawieniem miesiączkowym, w ogniskach endometriozy jest odpowiedzialne za objawy choroby. Takie wszczepy umiejscawiają się często w obrębie jamy brzusznej, na jelitach, pęcherzu moczowym, pochwie czy na szyjce macicy i mogą narastać oraz powiększać się bez żadnych objawów nawet przez kilka lat.

Hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych mogą spowolnić wzrost tkanek błony, dzięki temu zmniejszają się dolegliwości. Leki antykoncepcyjne stosuje się, by złagodzić dolegliwości bólowe i wyregulować pracę jajników. Co ciekawsze tabletki te pomagają także ograniczyć objętość torbieli endometrialnych.

Tabletki antykoncepcyjne na zespół policystycznych jajników

PCOS jest zaburzeniem hormonalnym u kobiet w wieku rozrodczym. Za wysoki poziom hormonu lutropiny i nieprawidłowe stężenie hormonów produkowanych przez przysadkę mózgową, powodują, że jajniki produkują niedojrzałe pęcherzyki Graafa i nie ma owulacji. Na PCOS cierpi ok. 10% kobiet.

Nieregularne miesiączki, nadmierne owłosienie, trądzik czy przyrost masy ciała mogą być objawem PCOS. W leczeniu najczęściej stosuje się środki antykoncepcyjne, które pozwalają unormować zaburzony cykl miesiączkowy. Tabletki zapobiegają rozrostowi błony śluzowej macicy i redukują nadmierne owłosienie.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Anna (Ocena: 5) 15.05.2021 18:02
Dokładnie, tabletki antykoncepcyjne to nie tylko zabezpieczenie. Sama odkąd stosuję belarę pozbyłam się bardzo dokuczliwego pms, który co miesiąc wybijał mnie z rytmu. Trudno było mi normalnie funkcjonować w te dni. A przecież nie da się co miesiąc brać urlopu od pracy.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie