Brak miesiączki? To nie musi być ciąża

Istnieje naprawdę wiele różnych potencjalnych powodów tego stanu rzeczy.
Brak miesiączki? To nie musi być ciąża
fot. istok.com
25.05.2021
Katarzyna Lemanowicz

Cykl miesiączkowy przeciętnie trwa od 26 do 33 dni. Jego długość co miesiąc powinna być taka sama, jednak są panie, u których różnice wahają się aż do 5 dni i jest to w normie. Czasem większy stres, czy wyjazd na urlop mogą wpływać na długość cyku. Jednak jeśli po upływie 33 dni nadal nie ma okresu, jest to bardzo ważny sygnał od organizmu, że coś jest inaczej...

Brak miesiączki - jakie są przyczyny?

#1 Ciąża

Pierwsza i najbardziej oczywista myśl to “Jestem w ciąży”. Jeśli istnieje takie prawdopodobieństwo, wykonaj test ciążowy po terminie spodziewanej miesiączki. Jeśli test wypadł pozytywnie, należy potwierdzić to u lekarza, który najpewniej zleci badanie beta HCG z krwi.

#2 Menopauza

Druga myśl w miarę oczywista to menopauza. Choć zazwyczaj dotyczy kobiet w wieku 44-56 lat, coraz częściej przydarza się paniom przed 40. Wczesna menopauza może być wynikiem tak zwanego przedwczesnego wygaśnięcia czynności jajników. Jakie są objawy wczesnej menopauzy? Po pierwsze to zmiany w cyklu miesiączkowym: nieregularne miesiączki, zmiana obfitości krwawienia, zbyt skąpe lub zbyt obfite. Po drugie to nadmierne wysuszenie skóry. Po trzecie charakterystyczne gwałtowne uderzenia gorąca i kołatanie serca w sytuacjach stresowych i nie tylko. Po czwarte to nadmierne pocenie się. Po piąte huśtawki nastroju, raz euforia za chwilę agresja. Po szóste szybkie tycie (nieuzasadnione przybieranie na wadze, mimo diety i ćwiczeń tłuszczy pojawia się szczególnie w okolicy bioder i ud). Po siódme kłopoty z zasypianiem.

Zobacz więcej: Czy seks po histerektomii może być przyjemny?

#3 Zaburzenia hormonalne

Wszelkie nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej organizmu mogą sprawić, że okres się nie pojawi. Najczęstsza przyczyną jest zespół policystycznych jajników. Jest on dość powszechnym schorzeniem u kobiet w wieku rozrodczym i główną przyczyną ich niepłodności. Panie z zespołem policystycznych jajników często skarżą się też na nasilony trądzik i przetłuszczającą się skórę, a także nieuzasadnione przybieranie na wadze i otyłość, zwłaszcza brzuszną. Częściej niż u zdrowych kobiety występują również u nich pewne schorzenia, na przykład cukrzyca typu 2, nadciśnienie czy choroba wieńcowa. Inne nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej organizmu mogą być także związane ze zbyt niską produkcją estrogenów albo zbyt dużą produkcją prolaktyny.

#4 Tryb życia

W dzisiejszych czasach to bardzo częsta przyczyna. Ludzie żyją w coraz większym stresie, zabiegani na wysokich obrotach. Człowiek, który, żyje w ciągłym stresie jest narażona na wzrost poziomu prolaktyny w organizmie - hormonu, który jeśli występuje w zbyt dużej ilości, zatrzymuje owulację. Nagła zmiana pracy, która się wiąże ze zmianą cyklu dobowego, także może wpłynąć na miesiączkowanie. Kiedy ty zmienisz rytm dnia, twój organizm  może się "pogubić".

#5 Zmiana metody antykoncepcji

Wiele pan, które postanowiły odstawić pigułki antykoncepcyjne, ma problemy z brakiem miesiączki. Pamiętaj, tabletki dostarczały do twojego organizmu hormony, teraz ten poziom uległ zmianie. Organizm najpewniej potrzebuje czasu, by "przystosować się" do nowej równowagi hormonalnej. Jednak przy takich zaburzeniach pamiętnej, że brak miesiączki nie oznacza braku owulacji. Warto taką sytuację skonsultować z ginekologiem może zlecić badanie poziomu hormonów.

Okres

fot. istock.com

#6 Intensywne odchudzanie

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędna jest zdrowa i zbilansowana dieta. Jeśli zaczynasz się drastycznie odchudzać wykluczając ważne składniki odżywcze np. węglowodany możesz owszem drastycznie obniżyć poziom tkanki tłuszczowej w organizmie, ale także zatrzymać miesiączkowanie. Podobnie może się stać przy bardzo dużym wysiłku fizycznym. Intensywne treningi mogą doprowadzić twój organizm do stanu, w którym "uzna", że ma za mało energii, by wykonywać wszystkie funkcje i może ograniczyć wydzielenie odpowiednich hormonów i wstrzymać miesiączkowanie.

Zobacz więcej: Pozytywna inspiracja: Przed urodzeniem dziecka piła 4 litry coli dziennie i w ogóle się nie ruszała. Co stało się później?

#7 Urlop lub przeprowadzka

Duża zmiana, związana szczególnie ze zmianą strefy czasowej może zaburzyć prawidłowe wydzielanie hormonów odpowiadających za cykl miesiączkowy. Lekarz może zalecić ci nawet przyjmowanie melatoniny, jeśli się organizm "rozregulował" i masz dodatkowo problemy ze snem.

#8 Choroby tarczycy

Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy zaburza prawidłowe wydzielanie hormonów płciowych. Poproś lekarza o sprawdzenie poziomu hormonów, warto także skonsultować się z endokrynologiem.

#9 Przyjmowanie niektórych leków

Niektóre leki, szczególne psychotropy mogą wpływać na długość cyklu miesiączkowego, a nawet prowadzić do zatrzymania miesiączkowania.

#10 Brak owulacji

Jeden lub nawet dwa cykle miesiączkowe w ciągu roku mogą być bezowulacyjne i nie jest to uznawane za niepokojące. Niekiedy właśnie z tego powodu miesiączka nie pojawia się w terminie. Przy opóźniającej się miesiączce warto zgłosić się do lekarza. Ten przeprowadzi szczegółowy wywiad. Może także zalecić pacjentce badanie krwi w celu oznaczenia poziomu estrogenów, testosteronu, prolaktyny, jak również poziom hormonów tarczycy i innych.

Polecane wideo

Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 02.07.2021 10:28
Ja na własnej skórze mogę potwierdzić magiczne działanie oleju z konopi w walce z trądzikiem. Próbowałam różnych drogich i tanich kremów (ba! nawet antybiotyków zaleconych przez dermatologa) ale po namowie szwagierki postanowiłam wyrzucić wszystko i zastąpić moje kosmetyki olejami. Postawiłam na olej z konopi, z pestek malin i jojoba ale tym najważniejszym był olejek z konopi z CBD używałam 5 % Oczekiwanie na efekty zajęło sporo czasu ale dziś po roku stosowania moja tłusta cera z tysiącem niedoskonałości stała się cerą normalną bez żadnych (!) wyprysków i przetłuszczających się miejsc. Dodatkowo jestem atopikiem i aktualnie zaczynam przygodę z maścią konopną 24% Retter (do tej pory używałam naturalnych balsamów ale w okresie nasilenia alergii nie dają rady utrzymać skóry w dobrej kondycji) Maść zaczęła działać po 3 dniach stosowania zmiany zmniejszyły się o 20 % cena też rozsądna bo 36,90zł dostałam maść i olejek kupiłam w sklepie Konopna Farmacja Poznań ale mają też tą maść online konopiafarmacja pl P.S. Co najśmieszniejsze dermatolodzy odradzają używania olejów bo "zapychają" skórę i pogarszają stan. Bzdura... dobrze dobrany olej może zdziałać cuda :)
odpowiedz
Sylwia (Ocena: 5) 16.06.2021 01:08
ja tak nie miałam okresu przez 61 dni i byłam przerażona. testy negatywne, beta niewykazująca ciąży... dobrze że miałam przy sobie tampony beppy. koleżanka dała mi na wypróbowanie i akurat się przydały. fajna sprawa, mega chłonne
odpowiedz
Aga (Ocena: 5) 31.05.2021 18:01
Korzystam z domowego monitoringu cyklu Cyclotest MyWay, wie kiedy dokładnie mam dni płodne, mimo że miesiączki są nieregularne
odpowiedz
Marta (Ocena: 5) 28.05.2021 11:15
Ja kontroluję cykl na afrodycie smart, pomaga mi przy moich nieregularnych cyklach
odpowiedz
Jowita (Ocena: 5) 25.05.2021 12:09
Też przez jakiś czas nie miałam miesiączki a wszystko przez stres związany ze zmianą pracy. Teraz całe szczęście wszystko się uregulowało i jest jak w zegarku. Zawsze przy sobie mam podpaski a w trakcie okresu nawet biobidet gruszkę w torebce, gdybym chciała na szybko się podmyć.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie