Urodziłam dziecko i nie mam ochoty na seks - jak poradzić sobie ze spadkiem libido?

Po urodzeniu dziecka twój partner nagle przestaje być dla ciebie atrakcyjny seksualnie. Masz ochotę przytulić się do niego, ale ani kroku dalej. Co się z tobą dzieje?
Urodziłam dziecko i nie mam ochoty na seks - jak poradzić sobie ze spadkiem libido?
fot. istock.com
13.07.2020
Katarzyna Lemanowicz

Spadek libido po urodzeniu dziecka to sprawa zupełnie normalna. Stan zobojętnienia seksem może potrwać nawet przez kilka miesięcy. Badanie przeprowadzone wśród świeżo upieczonych mam wykazało, że 20 % z nich ma niewielką potrzebę/zupełny brak potrzeby fizycznej miłości po trzech miesiącach od porodu, zaś 21 %  wykazało wręcz niechęć do tego typu aktywności. Jaka jest tego przyczyna?

Jak poradzić sobie ze spadkiem libido po porodzie?

Wpływ na ten stan rzeczy mają liczne czynniki. Po pierwsze, zmęczenie opieką nad noworodkiem i nagłą zmianą w życiu. Każda z mam wie, że niemowlę wymaga nieustannej uwagi, karmienie piersią dość obciąża ciało, a świeże macierzyństwo zazwyczaj okupione jest niewyspaniem, co przy ilości pozostałych domowych obowiązków jest zwyczajnie wyczerpujące - zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Gdy w swoim zajętym dniu znajdziesz choć chwilę dla siebie, zrozumiałe jest, że seks może nie znaleźć się na pierwszym miejscu wśród rzeczy, o których marzyłaś.

Zobacz więcej: Antykoncepcja po porodzie - na co się zdecydować?

Po drugie, twoje ciało dochodzi do siebie po trudach ciąży i porodu. Burza hormonów powoli wraca do normy, wytrącając cię niekiedy z równowagi. Obawa, że pierwsze zbliżenie po urodzeniu dziecka może sprawić ból lub dyskomfort również skutecznie zniechęca przed ponownym podjęciem aktywności. Wiele kobiet nie czuje się atrakcyjnych, gdy ich ciało jest w trakcie powracania do stanu sprzed ciąży. To wszystko wywiera znaczny wpływ na twoje poczucie pożądania.

Po trzecie, świadomie lub nie, możesz czuć lęk przed kolejnym poczęciem. Tu z wyjaśnieniem śpieszy ewolucja - w świecie przyrody samice zaprzestają kopulacji, gdy są zajęte opieką nad potomstwem. Ich ciała zwyczajnie nie podołałyby dodatkowemu obciążeniu, jakim jest kolejna ciąża. To dotyczy także nas, kobiet.

Pocieszeniem może być fakt, że większość kobiet zauważa jednak stopniowe zwiększanie się ochoty na seks. Wystarczy odrobina czasu i cierpliwości, byś wraz z czułym partnerem na nowo zbudowała satysfakcjonującą relację w łóżku.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie