6 rzeczy, które MUSISZ zrobić zanim zaczniesz rodzić

Na kilka dni przed terminem rozwiązania, kiedy czujesz, że to już tuż, tuż, nie zapomnij o kilku ważnych rzeczach, które zostały do zrobienia.
6 rzeczy, które MUSISZ zrobić zanim zaczniesz rodzić
fot. istock.com
19.08.2020
Katarzyna Lemanowicz

Wielki dzień za pasem i trudno ci skoncentrować się na czymkolwiek innym, niż cud nadchodzących narodzin twojego dziecka (i, jeśli jesteś kobietą jak każda, czujesz się wyczerpana, ciężka i zaczynasz się niecierpliwić). Więc jak powinnaś spędzić ostatnie dni swojej ciąży? Oto sześć krótkich rad, które pomogą ci przeżyć ostatnie chwile przed wielkim finałem mniej stresująco i uczynią cię pewną, że jesteś przygotowana tak dobrze, jak to możliwe, na przyjęcie nowego członka rodziny.

Co MUSISZ zrobić zanim zaczniesz rodzić?

#1 Spędź cenne chwile z osobami, które kochasz

Pobyć z tobą sam na sam będzie wkrótce prawdziwym luksusem. Spędź więc tyle czasu, ile możesz z mężem, starszymi dziećmi, przyjaciółkami, rodziną. Tygodnie, a prawdę mówiąc, miesiące po urodzeniu dziecka są trochę jak wyjęte z życiorysu. Wszystko kręci się wokół karmienia, przewijania i prób wyspania się (rzadko skończonych z powodzeniem). Wtedy przypomnisz sobie, jak miło było na pogaduchach z koleżankami, podczas romantycznej kolacji z ukochanym albo jak beztrosko mogłaś figlować ze swoimi pozostałymi dziećmi. Rób to właśnie teraz.

Zobacz więcej: Czy to w jaki sposób rodzisz wpływa na dziecko?

#2 Bądź gotowa w każdej chwili wyruszyć w podróż do szpitala

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, to jest absolutnie ostatni moment na spakowanie torby do szpitala. Masz na pewno jakąś check-listę, więc przejrzyj ją raz jeszcze. Dopakuj rzeczy, które miałaś włożyć do torby „tuż przed”. Zorientuj się, jak wygląda aktualnie sytuacja obłożenia w szpitalu, w którym zaplanowałaś poród i sprawdź, czy w torbie znajdują się wszystkie niezbędne na izbie przyjęć dokumenty (wyniki badań, książeczka prowadzenia ciąży, wypełniony kwestionariusz medyczny, dowód osobisty, ubezpieczenie).

#3 Rozejrzyj się jeszcze raz po pokoiku dziecięcym

Sprawdź, czy wszystko jest na swoim miejscu, czy kupiłaś pieluszki, mokre chusteczki, gaziki jałowe, sól fizjologiczną, środek do przemywania pępuszka, kocyk, pieluchy tetrowe i wszystkie pozostałe rzeczy, które musisz mieć w domu, kiedy wrócisz ze szpitala z maluszkiem. Niech twój partner zamontuje fotelik samochodowy na próbę, byście nie mocowali się z tym wychodząc ze szpitala.

Poród - jak się przygotować?

fot. istock.com

#4 Wypchaj swoją lodówkę po brzegi

Lepiej nie biegać po zakupy zaraz po powrocie ze szpitala. Kup zdrowe przekąski, zapas mleka i wody, kawę zbożową i herbatkę na pobudzenie laktacji. Zamroź pieczywo. Przygotuj zupy i inne dania, które można łatwo odgrzać. Nie lubisz albo nie masz już siły gotować? Nie miej skrupułów poprosić mamę, siostrę czy teściową o przygotowanie zapasu posiłków dla ciebie. Po powrocie z noworodkiem do domu nie będziesz miała najmniejszej ochoty stać w kuchni. Dobrze zrobisz, jak przygotujesz sobie też kilka numerów telefonów do restauracji, które dowożą jedzenie do domu, jeśli masz jakieś zaufane w pobliżu. Lepiej mieć takie wyjście awaryjne pod ręką.

Zobacz więcej: EXCLUSIVE: Już 3 razy rodziłam przez cesarskie cięcie. Nie wyobrażam sobie inaczej

#5 Wezwij posiłki

Jeśli masz starsze dzieci lub zwierzęta w domu, w tych ostatnich dniach zorganizuj kogoś do opieki nad nimi w czasie, kiedy ty i twój mąż będziecie w szpitalu. Przygotuj swoje dzieci na te dni. Zostaw im odpowiednie instrukcje na kartce. Jeżeli w planach jest ich nocleg poza domem, także niech mają już spakowane plecaki z ubraniami na zmianę, piżamami. Jeśli masz nianię, to również ją poinformuj dobrze o tym, jak ma wyglądać zarządzanie domem i dziećmi podczas twojej nieobecności.

#6 Ostatnie i najważniejsze: odpoczywaj, odpoczywaj, odpoczywaj

W chwilach, kiedy nie zajmujesz się tym, co było powyżej, nie rób absolutnie nic. Odpoczywaj, delektuj się ciszą, wyśpij się tyle, na ile pozwala ci twój ogromny brzuch. Jeśli jesteś już mamą maluchów, to pełny relaks może być niemożliwy. Nie czuj się więc skrępowana prosić innych o pomoc: rodzinę, przyjaciółki. Niech zajmą się dziećmi, a ty zbieraj siły. Ucinaj sobie często drzemki, zagwarantuj sobie przesypianie całych nocy. Niedoświadczone mamy, które są w ciąży po raz pierwszy, pamiętajcie, sen jest teraz na wagę złota. Nie da się wprawdzie wyspać na zapas, ale im lepiej wypoczniesz kilka dni przed porodem, tym łatwiej zniesiesz niedobory snu, które będą doskwierać ci przez wiele miesięcy po narodzinach maleństwa.

Polecane wideo

Komentarze (4)
Ocena: 2 / 5
gość (Ocena: 5) 19.08.2020 23:39
Bardzo dobre rady! Ja już dawno kupiłam świetną wyprawkę z sensillo i urządziłam cały pokój Maluszka. Torba do szpitala też czeka przygotowana. Już nie mogę się doczekać, aż synek się urodzi :)
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 1) 19.08.2020 20:55
6 razy się wysrać.
zobacz odpowiedzi (1)
Polecane dla Ciebie