Jak karmienie piersią wpływa na życie młodej mamy?

Twoje ciało po porodzie z pewnością będzie inne. Niektóre z tych zmian polubisz, inne znienawidzisz.
Jak karmienie piersią wpływa na życie młodej mamy?
31.05.2021
Katarzyna Lemanowicz

Twoje ciało po porodzie z pewnością będzie inne, niektóre z tych zmian polubisz, inne znienawidzisz. Na początku z pewnością będziesz przytłoczona przez te zmiany. Jednak warto je docenić, twoje ciało dokonało czegoś niesamowitego i to nadal nie koniec...

Niesamowite rzeczy, które się dzieją z kobietą, które karmi piersią

#1 Będziesz wciąż bardzo głodna

Jeśli myślałaś, że okres apetytu "za dwoje" minie z chwilą porodu, jesteś w błędzie. Większość tego, co będziesz jadła po porodzie trafi "z mlekiem" do twojego dziecka, abyś była dobrze odżywiona naprawdę będziesz musiała więcej jeść.

#2 Karmienie piersią a odchudzanie

Najlepszą rzeczą w okresie poporodowym jest to, że przez karmienie piersią najprawdopodobniej uda ci się spalać bardzo szybko kalorie. Niektóre mamusie chudną w tak niewiarygodnym tempie, że na pewno nie udałoby się im stracić tylu kilogramów na siłowni tak samo szybko. Jednak nie każda mama tak ma, u niektórych kobiet utrata wagi trwa dłużej, gdyż istnieje kilka czynników utraty wagi przez karmiącą mamę.

Zobacz więcej: Jak karmienie piersią wpływa na życie młodej mamy?

#3 Cieknące piersi

Może się zdarzać zalana bluzka, warto wiec nie zapominać o wkładach do biustonosza. Czasem mleko może ciec samo, z piersi, która była dawno nieopróżniana np. gdy ją zgnieciesz podczas snu. Ale "przecieki" mogą się także zdarzać no. gdy maluszek płacze lub gdy pomyślisz o swoim dziecku. Niestety oksytocyny nie możesz kontrolować.

#4 Bolesność sutków

Wiele kobiet narzeka na bolesność sutków, zazwyczaj nie jest to problem zdrowotny, ale kwestia przystawiania dziecka. Jeśli masz problem z ułożeniem dziecka do karmienia wypróbuj różne pozycje lub skonsultuj się z doradcą laktacyjnym. Watro uciążliwe bóle, skonsultować z lekarzem może to być zapalenie piersi. 

Karmienie piersią

fot. istock.com

#5 Skurcze brzucha

Macica po porodzie zaczyna się obkurczać, dzieje się to najbardziej intensywnie, gdy karmisz dziecko piersią (wszystko przez oksytocynę). To może być ból podobny do bólu miesiączkowego. 

#6 Karmienie piersią a szalejące hormony

Jeśli myślałaś, że burza hormonów kończy się z porodem, jesteś w błędzie. Oksytocyna i prolaktyna są produkowane podczas karmienia piersią. Choć ich zasadniczym zadaniem jest wywołanie laktacji, mogą wstrzymywać okres, a także powodować spadek libido.

#7 Większe piersi

Jeśli wydawało ci się, że masz duże piersi w ciąży... po porodzie będą jeszcze większe wszystko przez gruczoły, które będą musiały produkować mleko. Jednak nie przerażaj się ich rozmiarem w 3-4 dobie po porodzie, w czasie gdy przypada nawał mleczny, potrafią być naprawdę olbrzymie i bolesne.

#8 Mniejszy stres

Karmienie piersią chroni matki przed stresem. A także pomaga nawiązać wieź między dzieckiem a mamą.

Karmienie piersią to dość duża zależność od malucha, będziesz karmić dziecko, wtedy gdy tego żąda i jest głodne. Nie spodziewaj się regularności. Może dopadać cię zwątpienie i niechęć, jednak pomyśl, że karmiąc butelką w nocy, musiałabyś wykonać więcej czynności.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 05.06.2021 08:02
Nie zaznałam tych sytuacji, ponieważ nie kp tylko mlekiem humana. Zwyczajnie nie miałam pokarmu i musiałam szukać alternatywy w karmieniu.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie