Czy mama może karmić piersią, gdy choruje?

Przy jakich chorobach nie można karmić piersią, a kiedy wręcz warto przystawiać maluszka?
Czy mama może karmić piersią, gdy choruje?
fot. istock.com
10.06.2021
Katarzyna Lemanowicz

Chora mama zazwyczaj obawia się, że zarazi swojego maluszka. Tymczasem kiedy chorujesz, twój organizm w celu walki z chorobą produkuje przeciwciała, które przenikają również do mleka. Karmiąc dziecko, wpływasz na jego odporność, dając mu w ten sposób przeciwciała do walki z ta chorobą, na którą aktualnie cierpisz.

Opryszczka i inne choroby, które wykluczają karmienie

Istnieją jednak choroby, przy których karmienie malucha jest wykluczone:

  • HIV - Zgodnie z Protokołem klinicznym WHO z 2006 roku w krajach Unii Europejskiej oraz w USA obowiązuje zakaz karmienia piersią przez kobiety zakażone wirusem HIV. Liczba kobiet z wirusem HIV, które posiadają niezarażone dzieci, jest stosunkowo mała, jednak debata dotycząca karmienia w tym przypadku piersią jest szeroka. Istnieją badania sugerujące, że mleko zarażonej matki może zawierać w sobie wirus HIV,
  • Zmiany zakaźne piersi np. opryszczka, kiła (nie karmi się chora piersią do czasu wyleczenia, a odciągnięty pokarm wylewa),
  • Gdy stan matki na to nie pozwala np. przy ciężkiej chorobe psychicznej lub chorobach krążenia, gdy z powodu złego stanu zdrowia matka nie jest w stanie zajmować się dzieckiem,
  • W ostrej fazie żółtaczki typu A czy C należy odstawić dziecko, jednak po wyleczeniu mama może wrócić do karmienia.

Gdy mama choruje na gruźlicę, musi być odseparowana od dziecka, ale pokarm można odciągnąć i podać dziecku, gdyż prątki gruźlicy nie przechodzą do pokarmu. Jeśli mama choruje na cytomegalię, może karmić odciągniętym i pasteryzowanym mlekiem dziecko urodzone w terminie, natomiast wcześniak nie może być karmiony.

Zobacz więcej: Jak karmienie piersią wpływa na życie młodej mamy?

Gorączka a karmienie piersią

Przeciwskazaniem do karmienia piersią nie są:

  • wysoka temperatura mamy,
  • choroby przewlekłe jak np. cukrzyca czy nadczynność tarczycy,
  • ropień piersi,
  • zabiegi na piersiach, implanty, 
  • nosicielstwo żółtaczki typu A, C.

Gdy mama jest nosicielem WZW B, po porodzie dostaje odpowiednią immunoglobinę, a dziecko zostaje zaszczepione, aby mogła bezpiecznie karmić.

Karmienie piersią

fot. istock.com

Antybiotyk i inne leki a karmienie piersią

Problem w czasie karmienia mogą stanowić stosowane leki. Zawsze warto się zastanowić czy podanie leku jest konieczne lub poprosić o dobranie takich leków, by karmienie było możliwe. Wybieraj taki sposób podawania leku, który utrudnia dotarcie leku do pokarmu: wziewny, miejscowy. Pamiętaj, że leki podawane dożylnie osiągają szybciej wyższe stężenie we krwi i w pokarmie niż podane inną drogą.

Skoreluj czas podawania leku z karmieniami. Bierz lek tuż po karmieniu, najlepiej przed najdłuższą przerwą (nocną, południową). Zwróć uwagę na okres półtrwania leku. Na ogół po 30-90 minutach od podania leku matce większość leków osiąga najwyższe stężenie. Wydzielanie z mlekiem trwa około 60 min. Nigdy nie karm w momencie, gdy spodziewasz się maksymalnego stężenia leku w pokarmie.

Większość leków jest bezpieczna w stosowaniu podczas laktacji. Przyjmowanie antybiotyków nie jest przeciwskazaniem do karmienia piersią. Antybiotyki przenikają do twego pokarmu, dlatego zażywając antybiotyki podczas karmienia piersią, powinnaś koniecznie sięgnąć po preparaty probiotyczne. Podczas kuracji antybiotykowej staraj się zjadać jak najwięcej produktów z fermentowanego mleka, bo tam też znajdują się probiotyki.

Niektóre leki są na tyle szkodliwe dla dziecka, że konieczne jest czasowe przerwanie karmienia piersią. Należy wtedy utrzymać laktację przez częste odciąganie pokarmu. Do bezwzględnych przeciwskazanych preparatów należą np. leki przeciwnowotworowe, preparaty radioaktywne, ale tez popularna Pyralgina i Aspiryna. Jeśli masz wątpliwości czy przepisany lek nie wpłynie na mamę i dziecko skontaktuj się z poradnią laktacyjną.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 19.06.2021 07:59
Zachorowałam dość poważnie i dostałam antybiotyk, po którym nie mogłam kp. Przez ten czas karmiłam maluszka humaną, a laktacja mi się zatrzymała. Jesteśmy pod opieką pediatry, wszystko przebiega jak należy.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie