Czy mama może karmić piersią, gdy choruje?

Chora mama zazwyczaj obawia się, że zarazi swojego maluszka. Tymczasem kiedy chorujesz, twój organizm w celu walki z chorobą produkuje przeciwciała, które przenikają również do mleka. Karmiąc dziecko, wpływasz na jego odporność, dając mu w ten sposób przeciwciała do walki z ta chorobą, na którą aktualnie cierpisz.
Istnieją jednak choroby, przy których karmienie malucha jest wykluczone:
Gdy mama choruje na gruźlicę, musi być odseparowana od dziecka, ale pokarm można odciągnąć i podać dziecku, gdyż prątki gruźlicy nie przechodzą do pokarmu. Jeśli mama choruje na cytomegalię, może karmić odciągniętym i pasteryzowanym mlekiem dziecko urodzone w terminie, natomiast wcześniak nie może być karmiony.
Zobacz więcej: Jak karmienie piersią wpływa na życie młodej mamy?
Przeciwskazaniem do karmienia piersią nie są:
Gdy mama jest nosicielem WZW B, po porodzie dostaje odpowiednią immunoglobinę, a dziecko zostaje zaszczepione, aby mogła bezpiecznie karmić.
fot. istock.com
Problem w czasie karmienia mogą stanowić stosowane leki. Zawsze warto się zastanowić czy podanie leku jest konieczne lub poprosić o dobranie takich leków, by karmienie było możliwe. Wybieraj taki sposób podawania leku, który utrudnia dotarcie leku do pokarmu: wziewny, miejscowy. Pamiętaj, że leki podawane dożylnie osiągają szybciej wyższe stężenie we krwi i w pokarmie niż podane inną drogą.
Skoreluj czas podawania leku z karmieniami. Bierz lek tuż po karmieniu, najlepiej przed najdłuższą przerwą (nocną, południową). Zwróć uwagę na okres półtrwania leku. Na ogół po 30-90 minutach od podania leku matce większość leków osiąga najwyższe stężenie. Wydzielanie z mlekiem trwa około 60 min. Nigdy nie karm w momencie, gdy spodziewasz się maksymalnego stężenia leku w pokarmie.
Większość leków jest bezpieczna w stosowaniu podczas laktacji. Przyjmowanie antybiotyków nie jest przeciwskazaniem do karmienia piersią. Antybiotyki przenikają do twego pokarmu, dlatego zażywając antybiotyki podczas karmienia piersią, powinnaś koniecznie sięgnąć po preparaty probiotyczne. Podczas kuracji antybiotykowej staraj się zjadać jak najwięcej produktów z fermentowanego mleka, bo tam też znajdują się probiotyki.
Niektóre leki są na tyle szkodliwe dla dziecka, że konieczne jest czasowe przerwanie karmienia piersią. Należy wtedy utrzymać laktację przez częste odciąganie pokarmu. Do bezwzględnych przeciwskazanych preparatów należą np. leki przeciwnowotworowe, preparaty radioaktywne, ale tez popularna Pyralgina i Aspiryna. Jeśli masz wątpliwości czy przepisany lek nie wpłynie na mamę i dziecko skontaktuj się z poradnią laktacyjną.