Niewydolność szyjki macicy w ciąży

Na czym polega to schorzenie? Czy można pomimo niego donosić ciążę?
Niewydolność szyjki macicy w ciąży
fot. istock.com
22.06.2021
Katarzyna Lemanowicz

Szyjka macicy to bardzo ważny element układu rozrodczego kobiety. Zanim maluch będzie się przeciskał przez ten "kanał", szyjka pełni ważną role - blokuje dostęp do macicy i chroni dziecko przed bakteriami, wirusami czy grzybami z zewnątrz. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, szyjka zmiękcza się i zaczyna skracać dopiero pod koniec trzeciego trymestru.

W ciąży niestety bardzo łatwo o naruszenie jej, gdyż noszone dziecko silniej na nią napiera. Może wtedy dojść do problemów z wydolnością szyjki macicy. Schorzenie to polega na przedwczesnym rozszerzaniu się i skracaniu szyjki macicy w ciąży lub zbytnim jej rozpulchnianiu, lub zmiękczaniu. Brak interwencji medycznej może skończyć się przedwczesnym porodem lub poronieniem. Dzieje się tak, gdyż rosnący płód może łatwo przesunąć się w kierunku pochwy.

Dlaczego w ciąży pojawia się niewydolność szyjki?

Z problemem najczęściej do czynienia mają panie po 14. tygodniu ciąży, gdy dziecko coraz intensywniej rośnie i przybiera na wadze. Jeśli szyjka macicy jest zbyt słaba, staje się niewydolna. Szyjka może być osłabiona w wyniku zabiegów ginekologicznych np. podczas aborcji czy po poronieniu lub po poprzednim porodzie. Zaburzenia hormonalne nie są także bez znaczenia.

Inną przyczyną może być wada wrodzona szyjki, nieprawidłowa produkcja kolagenu lub elastyny. Na skracenie się szyjki macicy może mieć także wpływ zbyt intensywny tryb życia przyszłej mamy.

Zobacz więcej: Rusza kampania „Strach ma wielkie oczy. Kieruj się zdrowiem w kobiecym interesie!”

Ciąża - przebieg

fot. istock.com

Objawy skracania się szyjki macicy

Skracaniu szyjki mogą towarzyszyć ciemne, brunatne plamienia, z towarzyszącym bólem podbrzusza lub kręgosłupa. Jednak czasami jednak proces ten może przebiegać zupełnie bezobjawowo, dlatego comiesięczna kontrola w ciąży jest taka ważna.

Skracanie szyjki macicy - interwencje medyczne

Dzięki zaawansowanym badaniom USG oraz częstym wizytom u ginekologa, możliwa jest szybka diagnostyka jakichkolwiek nieprawidłowości związanych z szyjką macicy, a co za tym idzie szybka interwencja.

Jak lekarz może zabezpieczyć szyjkę przed przedwczesnym skracaniem:

  • Szew okrężny – jest to szew zakładany na szyjkę macicy podczas zabiegu chirurgicznego, pod narkozą. Zdjęcie szwu następuje najczęściej pod koniec ciąży, kiedy płód osiągnie dojrzałość. Jest to najbardziej skuteczny sposób na uniknięcie przedwczesnego porodu. Według statystyk około 80-90% ciąż z założonym szwem kończy się o czasie, w 37-38.tygodniu ciąży.
  • Pessar – jest to gumowy krążek (miseczka), którą zakłada się, by odciążyć szyjkę macicy. Założenie krążka nie wymaga narkozy, ani pobytu w szpitalu. Krążek jednak zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji, dlatego do końca ciąży przyszła mama musi dodatkowo stosować globulki dopochwowe. Krążek podobnie jak szew zdejmuje się pod koniec ciąży.

Niewydolność szyjki macicy zawsze wymaga od kobiety ciężarnej oszczędnego trybu życia. Taka przyszła mama powinna dużo leżeć, nie wykonywać gwałtownych ruchów, unikać aktywności fizycznej.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie