Marzysz o przespanej nocy? Skorzystaj z pomocy trenera snu

Profesjonalista nauczy dziecko samodzielnie zasypiać i przesypiać noce.
Marzysz o przespanej nocy? Skorzystaj z pomocy trenera snu
fot. istock.com
04.07.2021
Katarzyna Lemanowicz

Jak mówi przysłowie: Sen to zdrowie. Spokojny sen ma szczególne znaczenie dla małego dziecka, dla jego zdrowia i właściwego rozwoju. Podczas snu noworodka wyjątkowo aktywny jest mózg, w którym z ogromną szybkością wytwarzane są nowe połączenia między neuronami. Kiedy maluszek śpi, komórki jego ciała i mózgu mnożą się, wytwarzany jest również hormon wzrostu, a także białe krwinki, niezbędne do zwalczania infekcji. Dlatego musimy zapewnić dziecku dobre warunki do spania. Ale co zrobić, gdy maluch nie chce spać?

Wyobraź sobie, że aż 90% problemów ze snem dzieci ma podłoże nawykowe, a nie medyczne. Oznacza to, że rodzice odpowiedzialni są za kształtowanie przyzwyczajeń związanych ze snem i gdzieś został popełniony błąd. Samodzielnego zasypiania i przesypianie całej nocy dziecko można nauczyć tak samo, jak uczysz dziecko mycia zębów.

Przyczyny niespokojnego snu noworodka

U niemowląt do trzeciego miesiąca życia częste wybudzenia są sygnałem, że dziecko przyzwyczaja się do funkcjonowania w naszym świecie. Normalne jest też, gdy budzi się dziecko, któremu coś przeszkadza. By dziecku lepiej się spało do snu układaj na płaskim podłożu najlepiej na właściwie dobranym materacu, bez poduszki. Nie pozwalaj na spanie w miejscach, które do tego nie służą na przykład leżaczek. Pamiętaj, by nie unieruchamiać noworodków wałkami ani kocykami. Staraj się także nie ingerować zbytnio w pozycję, jaką dziecko samo przybiera do snu. Pamiętaj, że snu dziecka nie zakłócą zwykłe domowe dźwięki. Nie musisz zatem chodzić na palcach ani szeptać. Jednak unikaj gwałtownych hałasów czy drażniących zapachów na przykład dym papierosowy.

Zobacz więcej: Negatywne myśli szkodzą zdrowiu. Jak przestań myśleć o sobie źle?

Oczywiście łatwiej jest zapobiegać wykształceniu się złych nawyków związanych ze snem, niż je korygować. Maluch, który jest już przyzwyczajony np. do usypania tylko na rękach, będzie protestował, gdy będziesz chciała to zmienić. Jednak na zmiany nigdy nie jest za późno. Zdrowe nawyki dotyczące snu dziecka nie wykształcają się same, rodzice malucha mają na nie ogromny wpływ na ich prawidłowe ukształtowanie (bądź też je wypaczają).

Dziecko i sen

fot. istock.com

Jeśli twój maluch ma problem ze snem, masz z tej sytuacji dwa wyjścia albo spróbować to zrobić sama lub skorzystać z pomocy Baby Sleep Trainer`a. Jest to doświadczona osoba, która pomaga rodzicom, których sen malucha to senny koszmar. Uważa się, że zawód ten narodził się w latach 80-tych ubiegłego wieku w Australii, a obecnie jest niezwykle popularny w takich krajach jak USA, Kanada czy Wielka Brytania. Obok dorady laktacyjnego czy douli, to kolejna profesja, dzięki której zmęczeni rodzice mogą poradzić sobie w trudnej sytuacji.

Baby Sleep Trainer ma doświadczenie i znajomość różnorodnych technik behawioralnych oraz fizjologii snu. Specjalista taki dobierze optymalną do problemu metodę. Tak osoba także opracuje indywidualny plan działania uwzględniający specyfikę, potrzeby i oczekiwania danej rodziny, a także pomoże wdrożyć ten plan.

Jak szybko trzeba czekać na efekty?

Efekty wspólnej pracy Baby Sleep Trainer`a i rodziców dziecka można obserwować często już po kilku dniach, choć czasem może potrwać to nawet kilka tygodni. Wszystko zależy od zaangażowania rodziców i tego jak bardzo były zakorzenione złe przyzwyczajenia. Są metody bardziej radykalne, działające szybciej, jak i metody łagodniejsze, gdzie zmiany wprowadzane są stopniowo, przez dłuższy okres. To Baby Sleep Trainer wraz z rodzicami ustala, co będzie lepsze dla dziecka. Nauka zasypiania to często ciężka praca, wymagająca od rodziców przede wszystkim ogromnej wytrwałości, cierpliwości i konsekwencji.

Gdy próbujesz dziecko nauczyć spać sama?

Zdecydowanie negatywny wpływ na dziecko mają treningi usypiania wiążące się ze stresem i płaczem dziecka. By dziecko dobrze spało, można wprowadzić stały rytm dnia. Dzięki temu dziecko będzie miało punkty orientacyjne w ciągu doby jak na przykład stałe pory karmienia, spacerów czy drzemek. Punktem ułatwiającym dziecku rozpoznanie pory snu nocnego jest kąpiel. Wiele osób wierzy, że dziecko, które padnie ze zmęczenia samo, będzie lepiej spało. Maluch, który zasnął skrajnie wymęczony, często budzi się z głośnym płaczem.

Zobacz więcej: Chcesz spać spokojnie i zdrowo? Dzięki tej jednej rzeczy to możliwe!

Jeśli ma to być drzemka w czasie dnia, podczas noszenia w chuście, to na taką przyjemność możemy pozwolić. Ale do snu układaj dziecko zawsze w tym miejscu, w którym ma spać. Nie przekładaj go śpiącego, bo często wtedy się budzi i jest zdezorientowane - co się stało. Zapewnij dziecku stałe, cicha miejsce do snu. Niech to będzie miejsce, które kojarzy się właśnie ze snem, a nie z zabawą, wiec nie traktuj łóżeczka jako kojec. Unikaj używania urządzeń elektronicznych jak na przykład telewizor czy komputer w pobliżu łóżeczka. Często maluszkom, które obudziły się w nocy, do ponownego zaśnięcia potrzebny jest ten sam schemat, który był obecny wieczorem, czasem wystarczy przełożenie ich do łóżka mamy i taty – i jeśli rodzicom to odpowiada.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie