Antykoncepcja po porodzie - na co się zdecydować?

Świeżo upieczone matki często zastanawiają, kiedy mogą wrócić do pełnej aktywności seksualnej i w jaki sposób się zabezpieczyć.
Antykoncepcja po porodzie - na co się zdecydować?
fot. istock.com
09.07.2020
Katarzyna Lemanowicz

Zacznijmy od tego, kiedy po porodzie kobieta może rozpocząć współżycie. Nie jest bowiem prawdą, że do aktywności seksualnej można wrócić zaraz po rozwiązaniu. Nie jest tajemnicą, że w okresie popołogowym zalecana jest wstrzemięźliwość seksualna – od czterech do sześciu tygodni od porodu.

Jest to przede wszystkim podyktowane koniecznością gojenia się ran porodowych, wywołanych np. w wyniku pęknięcia krocza podczas porodu czy założeniem szwów po porodzie metodą cesarskiego cięcia. Z dróg rodnych wydobywają się tzw. odchody połogowe, które świadczą o tym, że proces gojenia ran jeszcze się nie zakończył. Zbyt wczesne rozpoczęcie współżycia zakładającego pełną penetrację partnera może grozić wystąpieniem infekcji dróg rodnych.

Antykoncepcja po porodzie - na co się zdecydować?

Karmienie piersią jako antykoncepcja?

Kobiety, które już wrócą do aktywności seksualnej, często są przekonane, że karmienie piersią jest wystarczającą metodą chroniącą przed ciążą – powołują się na tzw. niepłodność laktacyjną. I rzeczywiście, u wielu matek w okresie karmienia piersią, poprzez występowanie wysokiego poziomu prolaktyny, dochodzi do tymczasowego zaniku krwawienia miesięcznego. Uwaga jednak – nie oznacza to braku owulacji. Karmienie piersią nie zabezpiecza zatem przed zajściem w ciążę. Należy zadbać w tym okresie o odpowiednią metodę antykoncepcji.

Warto wiedzieć, że istnieją metody antykoncepcji hormonalnej przeznaczone specjalnie dla karmiących kobiet – należą do nich preparaty jednoskładnikowe zawierające progesteron lub jego pochodne takie jak progestagen lub dezogestrel, które nie przedostają się z mlekiem matki do organizmu dziecka. Należy je przyjmować zawsze po konsultacji z lekarzem. Mitem jest zatem twierdzenie, że w połogu można stosować wyłącznie naturalne metody zapobiegania ciąży.

Karmienie piersią

fot. istock.com

Jak się skutecznie zabezpieczać?

Można stosować prezerwatywę albo wkładkę (spiralę) domaciczną, która może pełnić swoją funkcję nawet przez kilka lat. Stosuje się ją trzy miesiące po porodzie. Przeciwwskazania do jej założenia to niedokrwistość, stany zapalne narządów rodnych, skłonność do poronień, wady wrodzone, nietypowa budowa macicy, już zaistniała ciąża. Założenie wkładki powinno być poprzedzone badaniem wykluczającym przypadki wymienione w przeciwwskazaniach.

Zobacz więcej: Antykoncepcja po ciąży? Czy karmienie piersią wystarczy?

Wkładkę zakłada lekarz w ostatnim dniu krwawienia miesiączkowego, kiedy układ rozrodczy w sposób naturalny ma podwyższoną odporność na zakażenia, natomiast wejście do macicy jest rozszerzone. Wkładka jest elastyczna, łatwo można ją wcisnąć w aplikator, a po włożeniu do macicy wypchnąć przy pomocy tłoczka. Ma kształt litery T. W Polsce sprzedawana jest pod nazwą Mirena.

Antykoncepcja dwuskładnikowa - czy jest wskazana?

Jeśli przed zajściem w ciążę stosowałaś tabletki antykoncepcyjne, nie jest oczywiste, że po porodzie będziesz mogła do nich wrócić. Metodę zapobiegania ciąży po urodzeniu dziecka należy bowiem najpierw skonsultować z lekarzem. Nie zawsze bowiem powrót do wcześniejszych pigułek i schematu dawkowania jest wskazany. Na przykład w okresie laktacji zabronione jest przyjmowanie preparatów dwuskładnikowych zawierających estrogen, gdyż może on być szkodliwy dla dziecka i wpływać negatywnie na produkcję mleka.

Zobacz więcej: Nazywają mnie 2500”. Elwira ma 28 lat, jest w piątej ciąży i musi się z tego tłumaczyć

Porozmawiaj również z lekarzem, jeśli chciałabyś stosować plastry antykoncepcyjne. Hormony uwalniane są wtedy z plastra i dostają się do organizmu kobiety przez skórę, hamując owulację. Nakleja się je raz na tydzień. Specjalista może odradzić plastry, jeśli karmisz piersią, ponieważ jest to preparat dwuskładnikowy zawierający estrogeny i progesteron.

Skuteczne metody antykoncepcji

fot. istock.com

Zastrzyk antykoncepcyjny

Alternatywą dla tabletek jest zastrzyk antykoncepcyjny. Poleca się go kobietom karmiącym oraz tym, które źle reagują na estrogeny. Zastrzyk wykonuje się raz na trzy miesiące, w ciągu pierwszych pięciu dni cyklu. Karmiącym matkom zastrzyk robi się w szóstym tygodniu po porodzie. Jeśli natomiast kobieta jeszcze nie zaczęła karmić, zastrzyk można wykonać pięć dni po porodzie. Skuteczność tej metody antykoncepcji jest bardzo wysoka. Jednak ma ona sporo skutków ubocznych, m.in. przeciągające się krwawienia, ryzyko wystąpienia zakrzepów, przyrost wagi, większe ryzyko osteoporozy itp. Warto mieć świadomość, że po odstawieniu zastrzyków w ciążę można zajść dopiero po ok. 10 miesiącach.

Seks po porodzie - problemy nie tylko z antykoncepcją

Seksuolog prof. Zbigniew Lew-Starowicz, zauważa, że zaraz po urodzeniu dziecka u kobiet może występować suchość pochwy, która wpływa negatywnie na odczuwanie satysfakcji w trakcie stosunku. „Gospodarka hormonalna kobiety musi wrócić po porodzie do równowagi, a wraz z nią ochota na zbliżenia. Obniżenie libido u kobiet jest w tym okresie zjawiskiem bardzo powszechnym i oprócz uwarunkowań fizjologicznych, może mieć związek z odczuciami psychicznymi związanymi z porodem, takimi jak wspomnienie bólu, wystąpienie wstydliwych dolegliwości zaraz po nim. Dlatego w tym okresie bardzo ważna jest rozmowa partnerów na temat i wyjaśnienie na wstępie wszystkich aspektów, które mogą uniemożliwiać zbliżenie” – podpowiada ekspert.

Warto również wiedzieć, że jeśli wszystkie rany po porodzie wygoiły się, nie powinny występować żadne dolegliwości. Większość kobiet może natomiast mieć wrażenie, że penetracja partnera nie dostarcza im doznań takich jak przed porodem. Jest to wywołane osłabieniem mięśni pochwy oraz mięśni dna miednicy. Mięśnie wewnątrz pochwy można wzmacniać, stosując regularnie ćwiczenia mięśni Kegla. To przełoży się na zwiększenie doznań seksualnych u obojga partnerów.

Zobacz więcej: Mięśnie Kegla - dlaczego tak ważna jest ich dobra kondycja? Ekspert odpowiada!

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
iza (Ocena: 5) 02.09.2020 13:33
ja dostałam od ginekologa tabletki vines, niestety nie karmiłam piersią więc mogłam stosować antykoncepcję jaka tylko mi się podoba a najbardziej jednak odpowiadają mi tabletki
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.07.2020 13:07
Po porodzie organizm musi się zregenerować, zatem cykl też musi wrócić na właściwe tory. Ja osobiście uważam, że na początek powinno się kontrolować płodność na zasadzie metody objawowo- termicznej. Bardzo fajnym produktem jest termometr owulacyjny cyclotest mysense z funkcją przesyłu danych do aplikacji w telefonie przez bluetooth. Mierzenie temperatury plus obserwacja zachowania organizmu, cera, śluz, stres itd., pozwalają na dokładne wyznaczenie owulacji
odpowiedz
Polecane dla Ciebie