Co oznacza Hashimoto, jeśli planujesz ciążę?

Sprawdź, jakie objawy ma ta choroba i jak ją leczyć.
Co oznacza Hashimoto, jeśli planujesz ciążę?
fot. istock.com
10.08.2021
Katarzyna Lemanowicz

Choroba Hashimoto jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym (układ odpornościowy, z niewiadomych przyczyn zaczyna atakować własny organizm). Mechanizm powstawania tej choroby nie jest do końca poznany. Wiadomo, że choroba może mieć podłoże dziedziczne. Coraz częściej lekarze mówią też o takich przyczynach jak stres i problemy natury psychicznej. Dlatego osoby prowadzące stresujący tryb życia oraz leczące się z powodu depresji należą do grupy wysokiego ryzyka. Niektóre teorie mówią, że bardzo często chorują osoby, które w 1986 roku były małymi dziećmi. Po awarii w Elektrowni Atomowej w Czarnobylu, polskie dzieci - w ramach zabezpieczenia przed skutkami katastrofy - piły płyn lugola, czyli wodny roztwór jodu. 

Hashimoto - czym jest?

Przewlekłe zapalenie tarczycy prowadzi do chwilowej nadczynności tarczycy, a później do nieodwracalnej niedoczynności tarczycy. Problem występuje 10 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Hashimoto w ciąży może powodować poronienie, poród przedwczesny, urodzenie dziecka z niską masą czy zaburzenia oddychania, a także ryzyko zgonu płodu lub noworodka, upośledzenie umysłowe, zmniejszony poziom inteligencji lub inne zaburzenia w rozwoju dziecka. Choroba może również utrudniać zajście w ciążę. 

Zobacz więcej: Skuteczne sposoby na ból pleców w czasie ciąży

Samo Hashimoto nie daje objawów klinicznych. Tarczyca nie boli i bardzo rzadko jest powiększona. Objawy daje dopiero zaburzenie pracy tarczycy wywołane postępującym stanem zapalnym. Zwróć uwagę czy nie pojawiają się takie sygnały ostrzegawcze jak:

 • ciągłe zmęczenie,
 • senność,
 • osłabienie,
 • apatia,
 • spadek koncentracji i problemy z pamięcią,
 • ciągłe podenerwowanie,
 • suchość skóry,
 • łamliwość i przesuszenie włosów,
 • zaparcia,
 • wydłużenie się czasu miesiączki,
 • podwyższony poziom cholesterolu,
 • uczucie ciągłego zimna (marznące stopy i dłonie),
 • obniżenie temperatury ciała (nawet do ok 35 stopni),
 • tycie lub chudnięcie bez wyraźnej przyczyny,
 • liczne poronienia lub długotrwały problem z zajściem w ciążę.

Choroba tarczycy

fot. istock.com

Jak zajść w ciążę będąc chorą na Hashimoto? 

Ważne, by przed zajściem w ciążę tarczyca była zdrowa na tyle, na ile jest to możliwe. Badanie TSH nie daje pełnego obrazu, dlatego powinny zostać koniecznie wykonane badania takie jak jak wolne T3, T4, odwrócone T3, poziom przeciwciał przeciwko TPO i poziom przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie. Czasami wykonuje się dodatkowo badanie ultrasonograficzne tarczycy. Aby uzyskać stuprocentową pewność diagnozy, lekarz może zlecić biopsję tkanki gruczołu.

Kobiety z niedoczynnością tarczycy, planujące potomstwo powinny otrzymywać odpowiednią dla siebie dawkę leków. Lekarze zalecają, że przed zajściem w ciążę wynik TSH powinien być poniżej 2.

Jeżeli podejrzewasz, że już jesteś w ciąży, jeszcze przed pierwszą wizytą u ginekologa sprawdź tarczycę. W pierwszych 12 tygodniach ciąży tarczyca matki jest jedynym źródłem hormonów dla płodu. Hormony tarczycy są niezbędne do prawidłowego wzrostu i różnicowania płodu i dlatego  ważne jest wczesne potwierdzenie ciąży.

Choroba Hashimoto w ciąży - jak ją leczyć? 

W trakcie ciąży poziom hormonów tarczycy musi być pod stałym nadzorem (badania co 4 tygodnia), na tej podstawie lekarza będzie na bieżąco dobierał indywidualną dawkę. U niektórych kobiet wymagane jest poniesienie dawki zaledwie o 10% u innych aż o 80%. Nie akceptuj odpowiedzi, że praca Twojej tarczycy jest normalna i nalegaj na regularne sprawdzanie poziomu hormonów. 

Normy TSH uzależnione od trymestru wynoszą: pierwszy trymestr, 0.1-2.5 mIU/L;drugi trymestr, 0.2-3.0 mIU/L; trzeci trymestr, 0.3-3.0 mIU/L. Nie bój się, prawidłowo dobrane leki nie zaszkodzą dziecku, a wręcz przeciwnie - mogą uchronić je przed konsekwencjami twojej choroby. Nie ignoruj więc jej objawów bo brak leczenia może powodować zaburzenia rozwojowe płodu.

Oprócz wyników i lekarzy słuchaj swojego ciała.  Najlepsi lekarze od tarczycy, to tacy, którzy słuchają i kierują się objawami. Poznaj dokładnie objawy nadczynności i niedoczynności, i obserwuj siebie. Znasz przecież siebie najlepiej. Polegaj na swoim instynkcie.

Zobacz więcej: Ciągle ktoś pyta, kiedy będziemy mieli drugie dziecko, że synek sam się nie może chować... - list czytelniczki

Często zdrowa i właściwa dieta to podstawa ale też i warunek poprawy metabolizmu. Wykluczenie z diety np. cukru,  laktozy, kazeiny, glutenu w sposób może znaczący poprawić ogólny stan organizmu. Jednak nie podejmuj takich decyzji samodzielnie. Zawsze konsultuj zmianę diety z endokrynologiem i dietetykiem.

Zadbaj o tarczycę także po porodzie. Nawet jeśli przed i w trakcie ciąży nie miałaś problemów z tarczycą. Bardzo często pierwszy wyraźny atak Hashimoto przychodzi po porodzie, gdy kobieta jest jeszcze osłabiona, a jej gospodarka hormnonalna - rozchwiana. Jeśli zmęczenie po porodzie nie zmniejsza się i zamiast coraz lepiej, czujesz się coraz gorzej, skonsultuj się z lekarzem.  Choroba  i leczenie nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. 

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 18.08.2021 22:42
Kontrola płodności jest możliwa też na codzień w domu. Można sprawdzać poziom lh ze śliny na testerze owulacyjnym Afrodyta
odpowiedz
Polecane dla Ciebie