Ile godzin snu tracą świeżo upieczeni rodzice?

Pierwszy rok dziecka jest dla jego rodziców najcięższy do przeżycia.
Ile godzin snu tracą świeżo upieczeni rodzice?
fot. istock.com
04.07.2020
Katarzyna Lemanowicz

Nocne karmienie, płacz z powodu kolek lub ząbkowania - te i inne problemy spędzają świeżo upieczonym rodzicom sen z powiek. To etap wychowywania dziecka, którego nie da się w żaden sposób przeskoczyć. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak ciężko jest rodzicom niemowlęcia w pierwszych miesiącach jego życia, zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym.

Ile godzin snu tracą świeżo upieczeni rodzice?

Jak podają wyniki najnowszych badań na temat sennych zwyczajów Brytyjczyków, młodzi rodzice sypiają przeważnie 5,1 godziny na dobę przez cały pierwszy rok życia ich dziecka. Jako, że polecane przez lekarzy minimum snu potrzebne organizmowi do regeneracji wynosi 8 godzin, ci wstający w nocy do płaczącego potomka tracą aż 2,9 godziny odpoczynku. Jak wynika z prostego wyliczenia, rodzice noworodka tracą 20,3 godziny snu tygodniowo. I 1055,6 godzin w ciągu roku. Równe 44 dni.

Wyniki badań przeprowadzonych przez Ergoflex wśród 1800 respondentów obu płci wykazały również, że przeciętny Brytyjczyk jest budzony przez chrapanie partnera 109 razy, ale mimo to śpi zwykle 2847 godzin w ciągu roku (118 pełnych dnii).

- Sen jest jednym z najważniejszych elementów ludzkiego życia - stwierdził w wywiadzie z dailymail.com reprezentant Ergoflexu - Z tego powodu postanowiliśmy przyjrzeć się związanym ze snem liczbom. To zadziwiające jak dużo życia przesypiamy. Podobnie jak wiele snu tracimy, gdy na świecie pojawia się dziecko.

Ergofles zbadał też powody, dla których obecnie rodzice niemowlaka najczęściej rezygnują z wysypiania się. Jak się okazało, 62% świeżo upieczonych mam i tatusiów wstaje w nocy, by nakarmić maleństwo, a 57%, by ukołysać płaczącego malucha. Niespokojnie śpi również 45% martwiących się o bezpieczeństwo dziecka, a 27% wykorzystuje czas snu potomka do wykonywania prac domowych.

- Pełnowartościowy sen jest podstawą zdrowego życia - komentuje przedstawiciel Ergoflexu - Zapewnia ciału regenerację, która jest niezbędna do normalnego funkcjonowania.

Zobacz więcej: Zastanawiasz się jak schudnąć podczas snu? Z pomocą przychodzi 5 odchudzających napojów!

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie