Antykoncepcja po ciąży: Czy karmienie piersią wystarczy?

Kiedy maluch pojawi się na świecie, warto znowu pomyśleć o antykoncepcji. Jaka jest najlepsza metoda dla młodych mam?
Antykoncepcja po ciąży: Czy karmienie piersią wystarczy?
fot. istock.com
02.07.2020

Powrót do aktywności seksualnej po ciąży i porodzie nie jest prosty. Z czasem jednak wszystko wraca do normy. Dlatego wcześniej warto pomyśleć o wybraniu najlepszej formy antykoncepcji, szczególnie jeśli kolejne dziecko zaplanowane jest na bliżej nieokreśloną przyszłość. To pozwala rodzicom oswoić się z nową sytuacją, jaką jest pojawienie się na świecie malucha, a kobiecie powrócić do pełni sił – każdy poród (zwłaszcza pierwszy) jest wykańczającym przeżyciem, po którym regeneracja może trwać kilka tygodni, jeśli nie miesięcy. Dobra wiadomość dla mam: po porodzie lista środków antykoncepcyjnych się wydłuża. Teraz bowiem mogą sięgnąć po takie metody zapobiegania ciąży, z których nie mogą korzystać nieródki.

Antykoncepcja po ciąży - najlepsza metoda!

Kobiety, które cenią naturalną antykoncepcję, z pewnością ucieszy fakt, że karmienie dziecka piersią hamuje owulację. Żeby ta metoda była skuteczna, trzeba karmić dziecko co najmniej sześć razy w ciągu doby z przerwami nie dłuższymi niż sześć godzin (nawet w nocy). W tym czasie maluch nie powinien ssać smoczka, a oprócz mleka mamy nie może być karmiony niczym innym. Zadaniem kobiety jest obserwacja wydzieliny z pochwy – zmiany w śluzie mogą świadczyć o tym, że znowu jest w ciąży. Pamiętaj: po porodzie zdarzają się cykle bezowulacyjne (podczas których nie można zajść w ciążę) z rozciągliwym śluzem. Jeśli kobieta nie jest pewna, czy odzyskała płodność, powinna zmierzyć temperaturę. Nagły skok o min. 0,2 stopnia – w stosunku do ostatnich sześciu pomiarów – świadczy o owulacji. Ta metoda jest jednak jedną z najbardziej nieskutecznych. Nocne wstawanie do dziecka może bowiem sfałszować wysokość temperatury u kobiety. To jednak metoda w pełni odwracalna, która nie ma żadnych skutków ubocznych.

Zobacz więcej: Czy spadek libido jest bezpośrednio związany z karmieniem piersią?

Antykoncepcja po ciąży - prezerwatywa

Dobrą, nieingerującą w zdrowie metodą antykoncepcji jest prezerwatywa. Sprawdza się w przypadku par, które nie kochają się zbyt często (wiele osób twierdzi, że stosowanie prezerwatywy fatalnie wpływa na spontaniczność życia seksualnego). Trzeba zaznaczyć, że jeśli prezerwatywa jest stosowana prawidłowo, skuteczność antykoncepcyjna jest bardzo wysoka. Ale uwaga! Po porodzie wiele kobiet uskarża się na suchość pochwy. Wtedy konieczne staje się zastosowanie środka nawilżającego. I tutaj pojawia się problem. Wszystkie lubrykanty na bazie oleju niszczą lateks, nawet jeśli prezerwatywa jest gruba. W takiej sytuacji trzeba koniecznie sięgnąć po środek nawilżający najlepiej na bazie wody (lub innych nieszkodliwych substancji) albo – optymalnie – po prezerwatywę ze specjalnym środkiem nawilżającym.

Antykoncepcja po ciąży - wkładka wewnątrzmaciczna

Kobietom po ciąży jako dobrą metodę antykoncepcji poleca się wkładkę wewnątrzmaciczną uwalniającą hormony. Umieszcza się ją w ścianie macicy. Wkładka uwalnia progestagen, który hamuje rozwój błony śluzowej i uniemożliwia plemnikom pokonanie bariery z gęstego śluzu szyjkowego, a dodatkowo upośledza ich zdolność do połączenia się z komórką jajową. Wkładkę wewnątrzmaciczną zakłada się maksymalnie na pięć lat. Po jej usunięciu w ciążę można zajść w ciągu kilku pierwszych cykli. Jest to jednak metoda kosztowna (waha się w przedziale 700-1000 zł – w tym 200-300 zł za założenie). Ten sposób zapobiegania ciąży uznaje się za najskuteczniejszy ze wszystkich.

Istnieje również wkładka wewnątrzmaciczna bez hormonów. Można ją założyć już po sześciu tygodniach od porodu. Tę metodę stosuje się raz na 3-4 lata, a jej skuteczność jest na porównywalnym poziomie co antykoncepcja hormonalna. Nie jest to jednak dobra metoda dla kobiet, które skarżą się na częste zapalne dróg rodnych.

Zobacz więcej: Czy naturalna antykoncepcja działa?

Antykoncepcja po ciąży - minipigułka

W okresie laktacji lekarz jako metodę antykoncepcji młodej mamie może polecić tzw. minipigułkę – to jedyna doustna metoda zapobiegania ciąży podczas karmienia piersią. Minipigułka zawiera jedynie progesteron, a jego niewielka ilość obecna w mleku mamy nie wpływa na zdrowie malucha. Minipigułka – podobnie jak wkładki wewnątrzmaciczne – zagęszcza śluz i stwarza plemnikom trudną do pokonania barierę, a dodatkowo hamuje rozwój błony śluzowej macicy. Stosuje się ją przez 28 dni bez przerwy. Opakowanie kosztuje około 40 zł.

Antykoncepcja - skuteczne metody

fot. istock.com

Antykoncepcja po ciąży - hormonalny zastrzyk domięśniowy

Inną metodą antykoncepcji dla kobiet po ciąży jest hormonalny zastrzyk domięśniowy. On również zawiera progestagen: hamuje owulację, rozwój błony śluzowej i – tak jak opisane wcześniej metody – zagęszcza śluz szyjkowy, stwarzając barierę dla plemników. Jest to dobra metoda dla kobiet cierpiących na choroby układu pokarmowego. Zastrzyk robi się co trzy miesiące. Niestety, z tej metody antykoncepcji nie można zrezygnować z dnia na dzień, a powrót po pełnej płodności jest możliwy dopiero po około roku od momentu jej odstawienia. Z zastrzykiem problem jest jednak taki, że jeśli organizm nie będzie go tolerował i wystąpią skutki uboczne (spadek libido, przybranie na wadze, pogorszenie cery, huśtawki nastrojów), ustąpią one dopiero po około trzech miesiącach – czyli dopiero w momencie, gdy trzeba będzie zrobić kolejny zastrzyk.

W komfortowej sytuacji są świeżo upieczone mamy, które po ciąży nie karmią piersią. One praktycznie już od momentu pojawienia się pierwszej miesiączki mogą sięgnąć po dowolną metodę antykoncepcji. Pierwsza miesiączka pojawia się po około 8-10 miesiącach po porodzie. To znak dla kobiety, że wróciła do pełnej płodności. Dla mam, które nie przechodzą przez laktację, dobra jest doustna hormonalna antykoncepcja (pigułka). Stosuje się ją co 21 dni, opakowanie kosztuje około 30-40 zł. W przypadku takich kobiet dobrą metodą zapobiegania ciąży jest również plaster antykoncepcyjny (60 zł/3 plastry). Każda młoda mama powinna jednak pamiętaj, że dobór metody antykoncepcji po ciąży trzeba skonsultować z lekarzem. Nie ma jednej, uniwersalnej metody antykoncepcji dla wszystkich kobiet.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 3 / 5
gość (Ocena: 3) 07.07.2020 08:31
Zależy czy kobieta planuje w krótkim czasie kolejne dziecko, czy nie. Moim zdaniem dobrze na początek sprawdzać cykl na monitorze płodnośći Afrodyta Smart i na podstawie poziomu lh w ślinie określać owulację, by wtedy decydować o zabezpieczeniu mechanicznym
odpowiedz
Polecane dla Ciebie