Niepokojące nawyki u maluchów - czy zawsze jest powód do zmartwień?

Kiedy dostrzegamy u dziecka jakieś niepokojące nawyki, zaczynamy zastanawiać się, co możemy zrobić, aby je wyeliminować. Próbujemy znaleźć przyczynę.
Niepokojące nawyki u maluchów - czy zawsze jest powód do zmartwień?
fot. istock.com
02.09.2021
Katarzyna Lemanowicz

Niepokojące nawyki u dzieci

#1 Obgryzanie paznokci: Po co robią to nasze pociechy? Niekiedy nawet nieświadomie rozładowują w ten sposób napięcie. Niestety ten problem nie zawsze mija sam i z czasem, często pozostaje również obecny w dorosłym życiu. Czy obgryzanie paznokci szkodzi? Tak! Może doprowadzić w pierwszej kolejności do wad zgryzu, a najczęściej chodzi o “zgryz krzyżowy”. Dziecko układa w ten sposób żuchwę i szczękę, aby wygodniej było mu złapać skórkę albo brzeg paznokcia. W przypadku bardzo częstego odruchu tego typu, podobne ustawienie szczęki może się po prostu utrwalić. Co zatem robić, by nawyk wyeliminować?

Przede wszystkim tłumaczyć, odwracać uwagę. Profilaktycznie wybrać się do ortodonty. Z przebiegłych i wyjątkowo skutecznych sposobów można wymienić pomalowanie paznokci w przypadku dziewczynek. Istnieje jakiś cień szansy, że nasza córeczka zechce nacieszyć się dziecięcym manicure chociaż przez jakiś czas i dzięki temu będzie się powstrzymywać przed obgryzaniem. Istnieją też specjalne środki do smarowania paznokci, które można używać też w przypadku chłopców. Dziecko powinno zniechęcić się nieprzyjemnym smakiem specyfiku.

#2 Ssanie palca: W większości przypadków, żeby łatwiej zasnąć. Przywodzi im to na myśl mamę, bezpieczeństwo, kojarzy z pełnym brzuszkiem i błogim relaksem. Ten nawyk akurat bardzo często znika po prostu sam. Ortodonci jednak alarmują, że częste ssanie palca może spowodować w ostateczności tyłozgryz ( cofnięcie się dolnej szczęki). Dzieci bardzo często wkładają palec do buzi, gdy są głodne, śpiące, zmęczone albo czymś zwyczajnie zainteresowane. Warto w takich momentach podsunąć malcowi coś, co go zainteresuje i zajmie rączki. Jak jeszcze można mu pomóc?

Nienajgorszym pomysłem jest próba zamiany palca na smoczek. Jeżeli dziecko jest zbyt małe, by obejść się bez jakiegoś uspokajacza, warto wprowadzić w takiej sytuacji właśnie smoczek. Nie zapominajmy, żeby wybrać taki o anatomicznym kształcie i dobrej jakości. Starszemu dziecku warto tłumaczyć, znajdować sposoby na odwrócenie uwagi. Ciekawym pomysłem jest zrobienie na noc opatrunku na palec i wyjaśnienie dziecku, że “paluszek musi odpocząć”. Niekiedy nie da się obejść bez wizyty u ortodonty - od trzeciego roku życia może on nam zaproponować specjalną płytkę przedsionkową, która ma za zadanie chronić zgryz.

Niepokojące objawy u dzieci

fot. istock.com

Zobacz więcej: ZAPACH MAMY - dlaczego jest tak ważny dla dziecka?

#3 Dłubanie w nosie: Dlaczego nasze pociechy to robią? Z prostej przyczyny: gdyby noska nie miały, to by nie dłubały. A że go mają, to po prostu na swój sposób odkrywają i badają. Czasami też po prostu naśladują kogoś, u kogo podobną czynność zaobserwowały. W większości przypadków nie jest to szkodliwe, zdarzają się jednak i takie sytuacje, gdy maluch zakazi się w ten sposób jakimiś bakteriami. Rzadko ale też się zdarza, że zbyt intensywne grzebanie w nosku może spowodować podrażnienia i krwawienie, ewentualnie do powstania obrzęku. Jak zapobiegać, a gdy już się pojawi, zaradzić temu nawykowi?

Starszemu dziecku tłumaczyć. Wyjaśnić, że to niezbyt ładny i niehigieniczny zwyczaj, a do czyszczenia nosa używa się chusteczek. U młodszych pociech z kolei należy dbać przede wszystkim o oczyszczanie noska – wydzielina “zachęca”, by ją wydobyć.

Kiedy nieszkodliwy nawyk staje się niebezpieczny? Wtedy, gdy staje się nałogiem. Twoje dziecko dosłownie WSZYSTKO robi z palcem w buzi? ZAWSZE obgryza paznokcie albo dłubie w nosku? To sygnały alarmujące, że dzieje się coś niedobrego i pozornie przejściowy nawyk przeszedł w nieodłączne przyzwyczajenie, którego sami możecie już nie dać rady wyeliminować. Warto wówczas udać się do psychologa dziecięcego.

Przez cały czas nie zapominaj jednak, aby przede wszystkim nie upominać bez przerwy, nie karać, nie straszyć i co najważniejsze - nie ośmieszać swojej pociechy. Daj dziecku czas, obserwuj, tłumacz i wspieraj.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie