Intymne pytania o kobiecy biust - odpowiadamy na nie!

Jeśli do tej pory wstydziłaś się o to zapytać, to my wychodzimy Ci naprzeciw.
Intymne pytania o kobiecy biust - odpowiadamy na nie!
fot. istock.com
02.09.2021
Katarzyna Lemanowicz

Najbardziej dbamy o skórę na twarzy i znamy wszystkie jej niedoskonałości. Skóra na biuście nie zawsze jest idealna. Ona również ma skłonności do przebarwień, przetarć, zmarszczek. Nie zawsze wygląd skóry na piersiach świadczy o zmianach chorobowych. Czasem coś nie wygląda dobrze i nie czujesz się z tym komfortowo, ale jest w normie i sama możesz pobyć się tego defektu.

Wszystko na temat piersi!

#1 Włoski wokół brodawek: Występują nie tylko u mężczyzn, pojawiają się również u kobiet. Jeśli masz czarne włoski na piersiach, to nie jesteś sama. Włoski nie powinny cię niepokoić. Jednak jeśli pojawiają się nagle, są gęste i wyrastają bezpośrednia na sutku, to lepiej udać się do specjalisty. W innym przypadku nie powinny cię martwić. Jeśli chcesz się ich pozbyć, najlepszym rozwiązaniem jest usuwanie ich pęsetą. Nie powinno się ich golić. Czasem włoski na piersi świadczą o problemach hormonalnych i zespole policystycznych jajników.

#2 Otarcia: Bolące, czerwone otarcia to ostatnia rzecz, jakiej potrzebujesz w okolicach swoich piersi. Pamiętaj, że im szybciej zauważysz problem i im wcześniej zaczniesz coś z nim robić, tym lepiej. Duże zmiany goją się zdecydowanie trudniej i dłużej. Otarcia powstają u kobiet, które mają bardzo duży biust lub noszą bieliznę nieprzepuszczającą powietrza. Jak sobie radzić? Małe zmiany można smarować kremem na odparzenia lub posypywać niemowlęcym pudrem, na większe i bardziej bolesne pomogą specjalne plastry na odparzenia i plastry silikonowe.

#3 Przebarwienia: Bardzo często pojawiają się właśnie na dekolcie. Powstają przez promieniowanie UV, nie tylko w czasie intensywnego opalania się na słońcu, ale również w solarium. Przebarwienia bardzo postarzają, nie ma co się oszukiwać, dlatego lepiej zapobiegać. Przede wszystkim skóra musi być chroniona przed promieniami UVB i UVA, najlepsze są kremy z filtrami. W godzinach największego nasłonecznienia lepiej zrezygnować z opalania w ogóle. Przebarwienia niosą ze sobą ryzyko raka skóry. Dlatego warto wybrać się do dermatologa. Specjalista dokładnie przyjrzy się zmianom. Świetlne uszkodzenie skóry to poikiloderma, chorobę można leczyć laserem.

Kobiecy biust

fot. istock.com

#4 Rozstępy: Jeśli piersi powiększają swój rozmiar, mogą pojawić się na nich rozstępy. To zmora nie tylko kobiet w ciąży. Rozstępy mogą pojawić się w okresie dojrzewania i w czasie, gdy przybierasz na wadze. Za rozstępy odpowiedzialne są również hormony przyśpieszające rośnięcie, w tym nielegalne dopalacze i sterydy. Jeśli rozstępy na piersiach pojawiają się bez żadnej przyczyny, to być może jest to powodowane nadmiarem kortyzolu, hormonu produkowanego w nadnerczach. Wtedy wizyta u lekarza jest konieczna.

Zobacz więcej: Czy karmienie piersią może wywoływać negatywne emocje?

#5 Swędzenie: Swędzenie skóry piersi to może być wina używania niewłaściwych kosmetyków. Pojawia się również alergiczne swędzenie skóry i swędzenie spowodowane przez grzybicę, świerzb, łuszczycę. Czasem za swędzenie piersi odpowiadają zmiany hormonalne, jak w okresie ciąży. Swędzenie piersi zazwyczaj jest niegroźne. Jednak nie można ignorować tego objawu, lepiej udać się do lekarza i ustalić przyczynę.

#6 „Wyboista” otoczka: Otoczka brodawki nie zawsze jest gładka. Mogą pojawić się na niej białe, wypukłe zgrubienia. To gruczoły Montgomery’ego, czyli przekształcone gruczoły potowe, którymi nie należy się martwić. W czasie karmienia piersią mogą być większe niż zwykle. Te gruczoły wyglądają bardzo różnie. Czasem są koliste na całej powierzchni otoczki, a czasem nieregularne, w mniejszych i większych skupiskach.

#7 Zmarszczki między piersiami: Zmarszczki pojawiają się nie tylko na twarzy, również na szyi i na dekolcie. Dlatego właśnie nie można zapominać o pielęgnacji skóry w tych miejscach. Jeśli już używasz kemu przeciwzmarszczkowego do twarzy, zacznij stosowanie odpowiedniego preparatu również na skórę dekoltu i piersi. Czasem zmarszczki między piersiami pojawiają się znacznie szybciej niż te na twarzy. Skóra w tym miejscu jest bardzo delikatna. Istnieją specjalne kremy do pielęgnacji skóry piersi i szyi. Zapobiegają zmarszczkom. Wybieraj te, w których składzie znajduje się witamina C, E, kwasy owocowe, wapń, kwas hialuronowy, koenzym Q10.

Piersi zmieniają się nie tylko w czasie ciąży i karmienia piersią. Trzeba je często obserwować.

Polecane wideo

Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
Olga (Ocena: 5) 13.09.2021 21:44
najważniejsze to dbać o biust, badać. Fajna jest taka rękawica do samobadania piersi femiglove, polecam
zobacz odpowiedzi (1)
Najka (Ocena: 5) 03.09.2021 11:14
A co z ujędrnianiem biustu po ciąży i karmieniu. Już nie chodzi o to, ze chcę mieć większy biust, ale chce go unieść i zrobić tak by był kształtniejszy :<
zobacz odpowiedzi (1)
Polecane dla Ciebie