Czy ciąża urojona to poważne zaburzenie psychiczne?

Objawy są, a dzidziusia ani śladu! Skąd to się bierze i co tak naprawdę oznacza?
Czy ciąża urojona to poważne zaburzenie psychiczne?
fot. istock.com
28.06.2020
Katarzyna Lemanowicz

Ciąża urojona to zjawisko, które dokładnie pokazuje jak wielki wpływ na nasz organizm ma psychika. Oto nagle kobieta, która bardzo pragnie posiadać dziecko bądź też wręcz przeciwnie - czuje olbrzymi lęk przed ciążą, zaczyna zauważać u siebie fizjologiczne objawy stanu błogosławionego.

Ciąża urojona - czy to poważne zaburzenie psychiczne?

O tym jak bardzo realne jest to uczucie przekonała się 25-letnia Klaudia. - Okres spóźniał mi się już ponad tydzień. Nabrzmiałe piersi stawały się coraz większe. Z każdym dniem byłam coraz bardziej pewna, że jestem w ciąży. Wiedziałam, że to możliwe, ponieważ z moim chłopakiem uprawialiśmy stosunek przerywany, który jak wiadomo nie jest dobrym zabezpieczeniem. Kiedy miesiączka nadal nie nadchodziła, zaczęłam wpadać w panikę. Szukałam w internecie informacji mówiących o tym, jak wyglądają pierwsze objawy ciąży.Nagle zaczęłam zauważać je wszystkie u siebie. Czułam ból w dole brzucha, ciągle biegałam do łazienki, miałam nawet poranne nudności. Wreszcie nie wytrzymałam i kupiłam sobie test ciążowy. Gdy wynik okazał się negatywny, całe napięcie spłynęło ze mnie w jednej chwili. Kilka godzin po tym wydarzeniu dostałam miesiączkę. Nie wiem co by było, gdybym nadal żyła swoimi urojeniami. Chyba zacząłby rosnąć mi brzuch... - wspomina przerażona dziewczyna.

Ciąża urojona - czy to zaburzenie psychiczne?

fot. istock.com

Ciąża urojona - co to za zjawisko?

Ciąża urojona, zwana inaczej rzekomą lub histeryczną to jedno z bardziej poważnych zaburzeń psychicznych. Przytoczona wyżej historia Klaudii to zaledwie namiastka tego, co spotyka niektóre kobiety. Na chorobę szczególnie mocno narażone są panie, które nie mogą mieć dzieci, chociaż bardzo tego pragną. U takich osób problem niespełnionego macierzyństwa rozrasta się na wszystkie sfery życia. Kiedy więc tylko pojawi się chociażby minimalny sygnał mogący wskazywać na ciążę, kobieta zupełnie traci zdrowy rozsądek. Nagle zaczyna obserwować u siebie wszystkie typowe dla ciąży dolegliwości. Zanika miesiączka, pojawia się obrzmienie piersi, nudności i wymioty. Zdarza się, że kobieta przybiera na wadze, rośnie jej brzuch, pojawia się laktacja. Niektóre panie wyczuwają nawet ruchy dziecka oraz skurcze porodowe. Co więcej, również test ciążowy daje wynik pozytywny (wszystko za sprawą podwyższonego poziomu hormonu hCG).

Zobacz więcej: Jak starania o dziecko wpływają na związek?

Ciąża urojona - leczenie

Kobiety cierpiące na ciążę urojoną, idąc na wizytę do ginekologa, są zwykle przekonane, że specjalista potwierdzi fakt, że oto już niedługo zostaną matkami. Lekarza nie da się jednak oszukać. Specjalista już po pierwszej wizycie jest w stanie odróżnić prawdziwe objawy ciąży od tych urojonych. Kiedy wystąpi podejrzenie, że pacjentka cierpi na poważne zaburzenie psychiczne, proponuje się jej odpowiednie leczenie.

Powrót do zdrowia nie jest jednak taki prosty. Zwykle wymaga współpracy ginekologa i psychiatry oraz przyjmowania odpowiednich leków, które doprowadzą do ustąpienia fizycznych zmian, jakie zaszły w ciele kobiety. Terapia trwa minimum 5 miesięcy, bywa jednak, że do całkowitego wyleczenia potrzeba znacznie więcej czasu.

Ciąża urojona - pomoc najbliższych

Psychologowie zaznaczają, że w przypadku kobiet, którym bardzo zależało na posiadaniu potomstwa, odkrycie ciąży urojonej odczuwalne jest tak samo, jak strata dziecka. Przez tyle tygodni były one przecież przekonane, że noszą w sobie życie. W takich wypadkach wsparcie psychoterapeuty nie wystarcza. Konieczna jest pomoc ze strony najbliższych, zwłaszcza zainteresowanie partnera. Nie warto zachowywać się tak, jakby nic się nie stało. Kobiety, które przeżyły ciążę urojoną są bowiem dużo bardziej podatne na depresję, nerwicę oraz inne zaburzenia osobowości.

Ciąża urojona - pomoc najbliższych

fot. istock.com

A co z paniami, które usłyszawszy diagnozę ciąży urojonej odczuły zdecydowaną ulgę i spokój? Tutaj również należy zachować czujność. Paniczny lęk przed posiadaniem potomstwa może bowiem wskazywać na poważne problemy ze zdrowiem psychicznym. Świadczy on również o silnym poczucie braku bezpieczeństwa oraz akceptacji.

Na szczęście, z pomocą psychiatry i psychoterapeuty, można poradzić sobie z każdym problemem, na pozór niedającym się rozwiązać. Jak już zostało wspomniane wyżej, przy wsparciu najbliższej osoby, która dopilnuje, aby nie pozostać z takimi obciążeniami samej, wszystko na pewno skończy się dobrze.

SONDA
Czy doświadczyłaś kiedyś "ciąży urojonej"?
Czy doświadczyłaś kiedyś "ciąży urojonej"?

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 30.06.2020 22:24
Kobiety zapominają o tym, by obserwować cykl, a w łatwy sposób można robić to w domu. Polecam z całego serca monitor płodności Afrodyta Smart, który umożliwia badanie poziomu lh, którego odpowiedni poziom zapowiada pojawienie się owulacji.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie