Czy na L4 w ciąży można wyjeżdżać? Zasady zwolnienia lekarskiego dla ciężarnych

Zwolnienie lekarskie w ciąży potwierdza czasową niezdolność kobiety do wykonywania pracy. W zależności od rodzaju wystawionego zwolnienia kobieta może chodzić lub musi leżeć i odpoczywać. Ale czy może wyjechać na wakacje?
Czy na L4 w ciąży można wyjeżdżać? Zasady zwolnienia lekarskiego dla ciężarnych
Wakacje w ciąży na L4. Prawa kobiety ciężarnej / i Stock
18.05.2025
Adrianna Michalczuk

Dwa rodzaje L4 w ciąży

Lekarz ginekolog wystawia ciężarnej zwolnienie lekarskie na podstawie konkretnych przesłanek, przy czym od razu określa, czy jest to zwolnienie dopuszczające chodzenie, czy jest to zwolnienie "leżące". Zwolnienie, które dopuszcza chodzenie daje kobiecie prawo opuścić miejsce pobytu w celu załatwienia niezbędnych spraw. Ale niestety - nie ma mowy ani o wyjeździe na wakacje, ani wyjściu do fryzjera, ani nawet na spotkanie towarzyskie. Sprawy to np. zakupy spożywcze, wyjście do apteki, na badania czy do lekarza. A ZUS ma prawo przeprowadzić kontrolę. 

Ile można być na L4 w ciąży?

Kodeks pracy przewiduje możliwość korzystania ze zwolnienia lekarskiego w ciąży przez maksymalnie 270 dni. L4 w ciąży jest płatne 100 proc. L4 kończy się w dniu porodu i - zgodnie z prawem - rozpoczyna się wtedy urlop macierzyński. Zwolnienie lekarskie można dostać w każdym momencie trwania ciąży.

Zmiana miejsca pobytu na L4 w ciąży 

W przypadku kiedy kobieta zmienia miejsce pobytu i obawia się, że ZUS podważy zasadność jej zwolnienia, powinna udać się do jednostki ZUS i poinformować o zaistniałych okolicznościach. W przypadku, kiedy zmienia miejsce zamieszkania na hotel (a jest to możliwe), musi pokazać zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do podróżowania oraz ewentualnie lekarskie zalecenie wyjazdu ze wskazań medycznych. Czyli niby nie można wyjeżdżać, ale czasami może to być zasadne.

Kontroler z ZUS nie zastał ciężarnej w domu. Co wtedy?

Kobieta, która ma wystawione zwolnienie lekarskie w czasie ciąży tzw. chodzące, której pracownik ZUS nie zastał w miejscu pobytu, otrzyma pismo z prośbą o wskazanie przyczyny nieobecności. Brak wyjaśnień stanowi podstawy, aby sądzić, że zwolnienie nie jest wykorzystywane zgodnie z jego przeznaczeniem. Jak udokumentować nieobecność? Można złożyć pisemne wyjaśnienia nieobecności, najlepiej poparte dowodem - paragonem lub fakturą. W niektórych przypadkach ZUS może ponowić kontrolę, zwłaszcza zanim sporządzi protokół o nieobecności chorej w domu. Dlatego podawanie adresu zamieszkania i pobytu podczas zwolnienia jest tak ważne. 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie