Popularny lek na zapalenie pęcherza zniknął z aptek. GIF wycofał go z obrotu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu wszystkie serie popularnego leku na zapalenie pęcherza. Furaginum MAX US Pharmacia, bo o nim mowa, nie spełnia wymagań jakościowych. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że lek już znika z aptecznych półek.
Popularny lek na zapalenie pęcherza zniknął z aptek. GIF wycofał go z obrotu
Popularny lek na zapalenie pęcherza zniknął z aptek/ Fot. Pixaby/hosnysalah
10.04.2025

Decyzja GIF o wycofaniu leku Furaginum MAX US Pharmacia zapadła po szczegółowych badaniach próbek produktu. Wyniki jednoznacznie wskazały na negatywny odczyt parametru zawartości nitrozoaminu NDMA. To właśnie ta substancja stała się powodem natychmiastowego wycofania wszystkich serii produktu.

"Dla ochrony zdrowia i życia pacjentów, którzy mogliby przyjąć produkt leczniczy niespełniający wymagań jakościowych, uzasadnione i koniecznie było nadanie niniejszej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności" – czytamy w oficjalnym uzasadnieniu GIF.

Furaginum MAX wycofany ze sprzedaży

Firma US Pharmacia podjęła próbę wyjaśnienia sytuacji. Producent twierdził, że wykryta niezgodność nie wpływa na jakość i bezpieczeństwo stosowania leku. GIF pozostał jednak nieugięty.

"W toku działań wyjaśniających strona przedstawiła wyjaśnienia, wskazując, że stwierdzona przez NIL niezgodność nie ma wpływu na jakość i bezpieczeństwo stosowania przedmiotowego produktu leczniczego, ale zebrane dowody nie podważyły w jednoznaczny sposób wyniku uzyskanego w NIL, a tym samym nie wykluczyły wady jakościowej tego produktu" – tłumaczy Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

Zapalenie pęcherza - jak rozpoznać? 

Zapalenie pęcherza to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość, która utrudnia codzienne funkcjonowanie. Kobieta zmagająca się z tą infekcją odczuwa częste parcie na mocz, któremu towarzyszy dokuczliwe pieczenie i ból w podbrzuszu. W aptekach dostępne są inne środki bez recepty, które przynoszą ulgę.

Leków typu Furaginum nie powinnaś przyjmować w pierwszym trymestrze ciąży ani po 38. tygodniu. Jeśli zmagasz się z zapaleniem pęcherza w czasie ciąży, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który dobierze bezpieczną terapię. 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie