Placentofagia - zdrowa czy obrzydliwa?

Czy człowiek jest jedynym ssakiem, który nie zjada swojego łożyska? Jednak nie!
Placentofagia - zdrowa czy obrzydliwa?
fot. istock.com
05.10.2021
Katarzyna Lemanowicz

Rozpowszechniony ostatnio trend jedzenia łożyska nie jest wcale nowy. Związany z porodem lotosowym najbardziej popularny jest, i to od dawna, w tradycyjnych kulturach azjatyckich. Ale jak wiemy, Azjaci mają bardzo odmienne od naszych, europejskich, upodobania kulinarne. W Chinach przyrządza się specjalną zupę z ludzkiego łożyska, którą gotuje się przez cztery godziny, aby zapobiec infekcji.

Placentofagia - zdrowa czy obrzydliwa?

Łożysko (z łaciny placenta) łączy twojego maluszka ze ścianą macicy. Dzięki łożysku twoje maleństwo jest karmione, usuwany jest za jego pośrednictwem mocznik z jego organizmu, wytwarzają się w nim hormony niezbędne dla rozwoju płodu i jest ono także barierą immunologiczną dla dziecka.

Łożysko tworzy się około dwunastego tygodnia trwania ciąży i pozostaje w ciele kobiety aż do momentu rozwiązania. Po porodzie podaje się specjalne środki, powodujące dodatkowe skurcze macicy, dzięki którym całe łożysko zostaje wydalone z organizmu matki. Czasem, by to ułatwić, położna musi lekko ucisnąć dół brzucha rodzącej. Lekarz zaś musi dopilnować, by "urodziło się" całe łożysko, bowiem pozostawienie choćby najmniejszej jego resztki w macicy, grozi zakażeniem.

Zobacz więcej: Dlaczego sen jest niezbędny dla naszego układu odpornościowego?

Współcześnie coraz więcej kobiet (ale także mężczyzn - ojców) decyduje się na spożycie łożyska. Co ciekawe, niekoniecznie w formie poddanej obróbce termicznej. Aby zachować jak najwięcej wartości odżywczych tego organu płodowego, znawcy tematu zalecają jeść je surowe. Bezpośrednio po porodzie trzeba na przykład zmiksować kawałek łożyska z owocami (truskawkami, malinami, jagodami) i wypić tak przygotowane smoothie. Można także przyrządzić na świeżo dobrze doprawiony tatar z łożyska.

Łożysko

fot. istock.com

Jeśli łożysko gotowane, to na parze, wówczas zachowa się więcej witamin. Można dodać je także do zupy warzywnej. Ci, którzy już jedli placentę, zachęcają usmażyć ją jak wątróbkę i podać z warzywami. Poleca się także gulasz z łożyska.

Kapsułki ze sproszkowanym łożyskiem

Na Zachodzie są firmy, które specjalizują się w produkcji takiego suplementu diety. Jako że łożysko zawiera bogactwo substancji odżywczych i witamin, niektórzy się nim zajadają w takiej formie. Ale jeśli kogoś nie stać na zakup gotowych kapsułek z atestem, to w internecie znajdzie tutoriale z przygotowania kapsułek samemu, w warunkach domowych.

Łożysko zawiera mnóstwo substancji odżywczych. Odżywia płód i dostarcza mu tlenu. Zjedzone przez matkę po porodzie pobudza laktację, ułatwia obkurczanie macicy, zmniejsza krwawienie połogowe, obniża ryzyko depresji poporodowej, umożliwia szybsze uporanie się z baby blues'em i poprawia wyniki krwi u młodej mamy.

Nie przeprowadzono jednak badań na dużej próbie, dlatego spożywanie łożyska wciąż wydaje się ryzykowne. Pomimo tego niektóre kobiety nie rezygnują z tego, znajdziesz je także wśród celebrytek, które publicznie się do tego przyznają.

Czy w Polsce można legalnie zjeść łożysko?

Prawo w Polsce zabrania szpitalowi wydania łożyska pacjentce. Jest ono na porodówkach kwalifikowane jako odpad medyczny i utylizowane. Wyjątek stanowią porody domowe. W takich warunkach rodząca może zrobić z łożyskiem, co chce. Smacznego!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie