Nieprawidłowa budowa macicy

Dowiedz się więcej o macicy dwurożnej, jednorożnej, z przegrodą, łukowatej i podwójnej.
Nieprawidłowa budowa macicy
fot. istock.com
17.06.2024
Katarzyna Lemanowicz

Macica jest miejscem, w którym zagnieżdża się zarodek, a później rozwija się dziecko. Wady macicy budzą duży niepokój, szczególnie u kobiet planujących potomstwo, które boją się, czy nieprawidłowo zbudowana macica nie przeszkodzi im w zajściu w ciążę.

Wady w budowie macicy mogą być przyczyną niepłodności, dlatego niekiedy dopiero bezskuteczne próby zajścia w ciążę doprowadzają lekarza do problemu. Niewłaściwa budowa kobiecych narządów może także spowodować poronienie oraz przedwczesny poród. 

Dowiedz się, na czym polega nieprawidłowa budowa macicy i jaki to ma wpływ na ciążę oraz poród. 

Jak wygląda prawidłowo zbudowana macica?

Macica to narząd umiejscowiony wewnątrz miednicy mniejszej, kształtem przypomina gruszkę. Zbudowana jest z tkanki mięśniowej, od środka jest wyścielona błoną śluzową (endometrium ) i ma ok. 8 cm długości i ok. 4 cm szerokości. Macica zbudowana jest z dwóch części: trzonu, gdzie zagnieżdża się komórka jajowa oraz szyjki macicy. Obie części łączy cieśń. Górna część trzonu macicy połączona jest z jajowodami. 

Nieprawidłowa budowa macicy

Nieprawidłowa budowa macicy może być przyczyną problemów z płodnością, stwarzać zagrożenie poronieniem lub porodem przedwczesnym.

Macica dwurożna

Wada ta występuje rzadko i dotyczy ok. 0.4-0.5% kobiet. Macica dwurożna to wada wrodzona macicy. Nieprawidłowo zbudowana jest wewnętrzna jama macicy oraz zewnętrzny trzon macicy. Macica taka ma dwa oddzielne wydatne rogi,, co objawia się wgłębieniem na powierzchni zewnętrznej macicy powyżej centymetra. Jama macicy jest podzielona na dwie części na odcinku co najmniej 15 mm.

Wyróżnia się dwie postacie macicy dwurożnej:

  • całkowitą - z dwiema szyjkami,
  • częściową - z jedną szyjką.

Macica dwurożna nie stanowi problemu w zajściu w ciążę oraz jej donoszeniu. Przy większej wadzie może być przyczyną poronień oraz przedwczesnych porodów. Ginekolog może rozpoznać macice dwurożną w badaniu USG, dokładnej diagnozy dokonuję się przy pomocy laparoskopii z histeroskopią. Macicę dwurożną leczy się operacyjnie.

Macica jednorożna

Macica jednorożna to jedna z najrzadszych wad wrodzonych macicy. Wada polega na tym, że wykształcony został tylko jeden róg macicy połączony z jajowodem. Najczęściej obserwuje się również pojedynczy jajowód, gdyż drugi, podobnie jak część macicy, nie rozwinął się. Czasem druga część macicy rozwinęła się częściowo tzw. róg szczątkowy. Taka budowa macicy niesie za sobą ryzyko poronień oraz stwarzać problemy w utrzymaniu ciąży. Wynika to z faktu, że macica jednorożna uniemożliwia prawidłowe ułożenia płodu oraz wpływa na jego wolniejszy rozwój. Wada ta  niesie ze sobą niebezpieczeństwo niewydolności szyjki macicy, powodujące m.in. samoistne rozwieranie się szyjki macicy oraz brak skurczy. Jeśli macica utrudnia zajście w ciążę lub nie pozwala na jej utrzymanie zaleca się operację. Zdiagnozowanie macicy jednorożnej jest trudne na zwykłym USG, mogą być potrzebne badania sonohisterograficzne.

Macica z przegrodą 

Macica z przegrodą (macica przegrodzona) to wada wrodzona. Macica jest podzielona na dwie części, a przegroda ma co najmniej 15 mm długości. Budowa zewnętrzna macicy jest prawidłowa. Taka budowa macicy może zaburzać płodność i powodować nawykowe poronienia lub porody przedwczesne. W celu zdiagnozowania wady wykonuje się histeroskopię z laparoskopią, USG 3D albo sonohisterografię (USG z podaniem soli fizjologicznej do jamy macicy). U kobiet, które mają problemy z zajściem w ciąże lub jej donoszeniem, zaleca się operacyjne usunięcie przegrody.

Macica łukowata

Wada wrodzona budowy macicy. Budowa zewnętrzna macicy jest prawidłowa, natomiast pośrodku w górnej części macicy zaznacza się niewielkie uwypuklenie (łuk). Macica łukowata w niewielkim stopniu może być przyczyną poronień i leczenie operacyjne rzadko się zdarza. 

fot. istock.com

Macica podwójna

Wada wrodzona macicy, występująca rzadko.  Wady w budowie powstają na etapie kształtowania się narządów w życiu płodowym, kiedy nie zrastają się dolne części dwóch przewodów kołośródnerczowych Mullera, z których powstają jajowody i macica. Wada zazwyczaj prowadzi do wytworzenia się oddzielnych szyjek macicy. Niektóre kobiety z podwójną macicą mają również dwie pochwy lub przedzieloną pochwę.

Macica podwójna może być przyczyną niepłodności, problemów z utrzymaniem ciąży, nieprawidłowego ułożenia płodu oraz przedwczesnego porodu. Wada może być zauważona podczas rutynowego badania ginekologicznego, USG, rezonansu magnetycznego lub histerosalpingografii. Gdy podwójna macica utrudnia zajście w ciążę konieczna jest operacja scalania macicy, ale to dość rzadka sytuacja.

Niekiedy prawidłowo zbudowana macica może stwarzać problemy ze względu na jej ułożenie. Macica najczęściej przechylona jest do przodu, jest to tzw. przodozgięcie macicy - trzon macicy pochyla się ku przodowi względem osi pochwy, a znajdująca się w zakończeniu uwypuklonej części macicy szyjka, skierowana jest w tylną stronę miednicy.  W odwrotnej sytuacji gdy trzon macicy odgina się ku tyłowi, naciskając często na zagłębienie odbytniczo-maciczne, mamy do czynienia z tyłozgięciem macicy, czyli patologii położenia macicy. Zazwyczaj nie stanowi zagrożenia dla rozwoju płodu, czy donoszenia ciąży. W rzadkich przypadkach może być przyczyną poronień nawykowych, a czasem także problemów z płodnością.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Nina (Ocena: 5) 26.06.2024 17:55
Dzieci to dar, jak mamy problemy ze spłodzeniem dzieci to jesteśmy sfrustrowani, szukamy rozwiązań. Ja polecam używać żelu wspomagającego poczęcie PreFert
odpowiedz
Anita (Ocena: 5) 17.06.2024 23:03
Podczas starań o dziecko najlepiej posiłkować się wyznaczaniem płodności za pomocą testu owulacyjnego. Dużo pozytywnych opinii ma tester z aplikacja na tel Afrodyta Smart
odpowiedz
Polecane dla Ciebie