Pić czy nie pić w trakcie posiłku?

Temat popijania posiłków na pierwszy rzut oka może wydawać się błahy.
Pić czy nie pić w trakcie posiłku?
fot. istock.com
10.06.2024
Katarzyna Lemanowicz

Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że popijanie podczas jedzenia odgrywa ogromne znaczenie w procesie trawienia.

Popijanie posiłków w trakcie jedzenia

Popijanie napojów w trakcie jedzenia nie jest dla nas korzystne. Zdaniem dietetyków najlepszym momentem na wypicie płynów jest czas 15 – 30 min bezpośrednio przed posiłkiem lub 30 minut po posiłku. Wyniki wielu badań potwierdzają, że picie podczas jedzonego posiłku rozrzedza soki żołądkowe, przez co znacznie wydłuża się nam proces trawienny. Wynikiem tego mogą być nieprzyjemne wzdęcia. Popijanie posiłków także wpływa negatywnie na przeżuwanie pokarmu.
Kolejnym minusem wynikającym z popijania w trakcie spożywanego posiłku jest poziom naszego cukru we krwi. Im więcej będziemy popijać, tym nasz posiłek będzie bardziej płynny, co bezpośrednio przełoży się na wzrost poziomu glukozy. Proces ten nie jest korzystny dla naszego organizmu. Kolejną rzeczą o której nie możemy zapomnieć jest efekt większej ilości zjedzonego jedzenia. Im więcej będziesz popijała w trakcie posiłku, tym zachodzi większe prawdopodobieństwo, że zjesz więcej jedzenia.

Co wolno pić, a czego lepiej unikać?

Najlepszym rozwiązaniem będzie woda mineralna lub świeżo wyciśnięty sok, który jest źródłem wielu cennych witamin. Jeśli nie preferujesz smaku wody, idealnym rozwiązaniem będzie dodanie do niej kilku plasterków cytryny oraz mięty. Kolejnym dobrym rozwiązaniem będzie popijanie posiłku herbatką owocową lub ziołową. Zdecydowanie odradzamy popijanie posiłków napojami gazowanymi, które bogate są w biały cukier oraz zbędne dodatki. Popijanie gazowanych napojów w trakcie jedzenia jest źródłem dyskomfortu żołądkowo-jelitowego, czego konsekwencją mogą być wzdęcia.

fot. istock.com

Kiedy należy pić?

Spożywanie napojów przed posiłkiem jest bardzo ważne. Jeśli twoim celem jest redukcja kilku zbędnych kilogramów, doskonałym rozwiązaniem będzie wypicie wody mineralnej 15-30 minut przed planowanym zjedzeniem posiłku. Wypita woda wypełni żołądek i skutecznie zmniejszy uczucie głodu, co przełoży się na zjedzenie mniejszej porcji jedzenia. Dietetycy polecają wypicie napoju dopiero 30 minut po zjedzonym posiłku. Dzięki temu twój układ trawienny będzie pracował bez zarzutu.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie