Ból i dyskomfort podczas seksu - jakie mogą być przyczyny?

Sprawdź, co może być przyczyną bólu lub pieczenia.
Ból i dyskomfort podczas seksu - jakie mogą być przyczyny?
fot. istock.com
23.05.2024
Katarzyna Lemanowicz

Każda z nas dobrze wie, że podczas seksu powinno być miło i przyjemnie. Ból i dyskomfort zawsze powinny być dla ciebie sygnałem ostrzegawczym. Może się także pojawić pieczenie przy oddawaniu moczu lub podczas długiego siedzenia. Takich objawów nigdy nie bagatelizuj.

Ból i dyskomfort podczas seksu - jakie mogą być przyczyny?

#1 Grzybica pochwy: Zapalenie śluzówki pochwy wywołane przez drożdżaki może powodować ból w pochwie. Ból taki może nasilać się tuż przed miesiączką lub zaraz po seksie. Inne objawy to upławy o serowatej konsystencji, zaczerwienienie i obrzęk sromu i pochwy.

#2 Chlamydioza: to bakteryjna infekcja pochwy, objawia się bólem i pieczeniem pochwy podczas współżycia i przy oddawaniu moczu, mogą wystąpić dłuższe miesiączki i gorączka, a także wydzielina ropno-śluzowa. Możesz wykonać domowy test na obecność chlamydiozy, najlepiej jednak wykonać cytologię. Chlamydiozę leczy się antybiotykami. Nieleczona może doprowadzić nawet do niepłodności.

#3 Pochwica: to dysfunkcja seksualna, panie zmagające się z pochwicą czują bolesny, odruchowy o niezależny od ich woli skurcz mięśni pochwy. Skurcz taki uniemożliwia wprowadzenie członka do pochwy. Przyczyna może mieć podłoże psychiczne np. traumatyczne doświadczenia seksualne lub lęk przed bólem, a nawet seksem. Pochwica może być także wynikiem współdziałania czynników fizycznych i psychicznych w zakresie narządów płciowych kobiety np. gruba błona dziewicza, zmiany w zewnętrznych narządach płciowych, przebyte zabiegi operacyjne, zmiany zanikowe pochwy, nieprawidłowe położenie macicy, endometrioza, wady rozwojowe pochwy. W Polsce pochwica dotyczy około 2% populacji kobiet.

#4 Rzęsistkowica: to choroba pasożytnicza, którą wywołuje pierwotniak - rzęsistek pochwowy. Zapalenie obejmuje najczęściej narządy płciowe, cewkę moczową, a także pęcherz. Objawami rzęsistkowicy są: ból pochwy, świąd i pieczenie oraz częstomocz. Zwykle pojawiają się upławy o żółtym lub zielonkawym kolorze. W trakcie współżycia może się pojawić bolesność pochwy.

fot. istock.com

#5 Zespół zapalenia przedsionka pochwy (VVS): Vestibulodynia jest często przedstawiana jako podtyp tzw. wulwodynii. Głównym objawem schorzenia jest silny ból przy wej­ściu do pochwy. Głównym objawem jest ból pochwy np. podczas seksu, przy wprowadzaniu tamponu, jeździe na rowerze, przy badaniu ginekologicznym, a nawet przy siedzeniu. Przy zapaleniu przedsionka pochwy mogą się pojawić objawy towarzyszące, np. zatwardzenia lub rozwolnienia, skurcze w brzuchu, częste oddawanie moczu.

#6 Mięśniaki macicy: Przyczyny powstawania mięśniaków nadal nie są do końca znane. Specjaliści podejrzewają, że powstawaniu zmian sprzyjają zaburzenia hormonalne. Jak się obawiają? To czy i jakie dolegliwości spowodują mięśniaki, zależy m.in. od ich umiejscowienia oraz wielkości. Podsurowicówkowe i śródścienne - czasem sprawiają ból, uciskając na sąsiednie narządy wewnętrzne. Może się tez pojawić parcie na pęcherz lub odbytnicę. Podśluzówkowe - mogą powodować miesiączki bolesne, przedłużające się, obfite, ze skrzepami lub krwawienia między menstruacjami. Dodatkowo może pojawić się osłabienie, bóle głowy, duszności i przyspieszone tętno (ze względu na dużą utratę krwi).

Mięśniaki, które usadowiły się pod śluzówką macicy, są czasami przyczyną niepłodności, a także poronień i przedwczesnych porodów. Podśluzówkowy uszypułowany - zdarza się, że uwypukla się do jamy macicy i poprzez szyjkę przedostaje się do pochwy. "Rodzący się" mięśniak wywołuje silne skurcze macicy, podobne do porodowych.

#7 Ból po porodzie: Wiele pań na problemy z bolesnym współżyciem po porodzie. Trwają one zazwyczaj kilka tygodni, ale czasem mogą trwać nawet kilka miesięcy. Przyczyną bolesnych stosunków może być suchość pochwy. Wynika to ze zmian hormonalnych w organizmie. Przyczyną bolesnego współżycia może też być blizna po nacięciu lub pęknięciu krocza. Warto zgłosić się do lekarza o pomoc, jak właściwie dbać o krocze po porodzie.

#8 Zbyt krótka gra wstępna: Wielu panów uważa, że długa gra wstępna to romantyczny wymysł. Tymczasem dzięki pieszczotom i masażom organizm ma czas, by nawilżyć pochwę co ułatwia współżycie. U niektórych pań proces ten może trwać nawet do 15 minut, a brak gry wstępnej może sprawiać, że wprowadzenie członka do pochwy boli. Po seksie może wystąpić ból i pieczenie pochwy wywołane otarciami przedsionka i ścianek pochwy, która była zbyt sucha.

#9 Niewłaściwa metoda antykoncepcji: Niektóre panie niezbyt dobrze reagują na środki plemnikobójcze. Preparaty takie mogą zaburzać florę bakteryjną pochwy i prowadzić do jej suchości. Może się to tyczyć także doustnej antykoncepcji i dopochwowych krążków. Warto pamiętać także, że lateks może wywoływać uczulenie: może pojawić się świąd i ból pochwy.

#10 Reakcja na leki lub kosmetyki: Niektóre leki, szczególnie antybiotyki zaburzają florę bakteryjną. Warto pamiętać, by zawsze przy antybiotykoterapii przyjmować probiotyki ginekologiczne, w innym wypadku może pojawić się stan zapalny.
Wiele pań reaguje alergicznie na kosmetyki, produkty do higieny intymnej, wkładki. Niektóre produkty tego typu mogą podrażniać śluzówkę, może się także pojawić świąd i ból, a nawet obrzęk.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Olga (Ocena: 5) 12.06.2024 11:02
Ja miałam problemy podczas seksu po porodzie. Występowało też nietrzymanie moczu. Poradziłam sobie z tym ostatnim używając pessar podcewkowy EFEMIA, polecam.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie