Jak obliczyć dni płodne?

Poznaj różne metody, by ustalić najlepszy dzień na poczęcie.
Jak obliczyć dni płodne?
fot. istock.com
26.04.2024
Katarzyna Lemanowicz

Szanse na zajście w ciążę u zdrowej pary w każdym cyklu wynoszą ok. 15-20 %. Wpływ na taki stan rzeczy ma wiele czynników, należą do nich m.in. zaburzenia na poziomie genetycznym, hormonalnym, immunologicznym itd. Co warte podkreślenia - powyższe szacowania dotyczą zdrowej pary, która regularnie uprawia seks w dniach okołoowulacyjnych!

W całym cyklu jest zaledwie kilka dni, w których może dojść do połączenia się plemnika z komórką jajową. Zakładając, że komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia maksymalnie przez 24 godziny, natomiast plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety do 72 godzin, dni płodnych jest zaledwie kilka.

Jak obliczyć dni płodne?

Długość cyklu może mieć wbrew pozorom duże znaczenie dla kobiecej płodności. Przeciętny cykl kobiety trwa 28 dni. Przyjmuje się, że długość cyklu wahająca się pomiędzy 23-35 dniami jest prawidłowa. Zarówno długie (powyżej 35 dni), jak i krótkie cykle (poniżej 23 dni) mogą znacząco zmniejszać szanse na zajście w ciążę.

W każdym cyklu owulacja występuje tylko raz. Dochodzi do niej w momencie, gdy pod wpływem hormonów, pęcherzyk dominujący uwalnia komórkę jajową. Jest wiele sposobów na wykrycie owulacji.

fot. istock.com

Ile dni po okresie są dni płodne

Szczyt płodności jest wtedy, gry komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika (owulacja) i przez około 24 godziny może zostać zapłodniona. Najprostszy sposób na określenie, kiedy wypada u ciebie owulacja, to po prostu odjęcie 14 dni od długości cyklu. Na przykład:

  • Jeśli masz 28-dniowy cykl, to owulacja wypada około 14 dnia;
  • Jeśli masz 31-dniowy cykl, to owulacja wypada około 17 dnia.

Komórka jajowa wyrzucona z pęcherzyka podczas owulacji czeka na plemnik od 12 do 24 godzin. Pamiętaj, że plemniki mogą przeżyć nawet 3 do 7 dni, więc przyjmuje się, że w każdym cyklu każda kobieta ma ok. 11 dni płodnych. 6 dni przed owulacją i 4 dni po niej. Ponieważ ciężko jest określić dokładny dzień, specjaliści zalecają kochać się kilka razy w tygodniu, by nie “przegapić” owulacji.

Dni płodne i niepłodne kalkulator

Jeśli nie możesz się doliczyć swoich dni płodnych, w sieci znajdziesz kalkulator, metoda taka sprawdza się, jeśli masz regularne miesiączki. Po zaznaczeniu długości cyklu i daty ostatniej miesiączki kalkulator wyliczy prawdopodobny dzień owulacji. Możesz także zainstalować na telefonie aplikację. Aplikacje dają możliwość wprowadzania wielu danych, generują wykresy i przewidują terminy kolejnych dni płodnych czy miesiączki.

Test owulacyjny

Możesz w aptece lub drogerii zakupić test owulacyjny. Test taki bada poziom hormonu luteinizującego w moczu, który wzrasta tuż przed najbardziej płodnym dniem cyklu. Dodatni wynik testu oznacza, że w ciągu najbliższych 24-36 godzin dojdzie do jajeczkowania. Na opakowaniu znajdziesz informację, kiedy najlepiej wykonać test owulacyjny. Należy go wykonać kilka dni z rzędu o tej samej porze. Na rynku są też dostępne testy owulacyjne ze śliny w okresie okołoowulacyjnym, struktura śliny zmienia się, kiedy wzrasta poziom estrogenu.

Dni płodne a śluz

Jeśli starasz się o dziecko, warto przyjrzeć się własnemu organizmowi. Daje on wiele znaków, że jest gotowy na poczęcie. Kiedy masz dni płodne, zmienia się śluz w pochwie. W czasie dojrzewania komórki jajowej w pęcherzyku zwiększa się stężenie estrogenu we krwi, a to powoduje wytwarzanie śluzu. Na różnych etapach cyklu śluz zmienia się.

Gęsty i lepki śluz, który z czasem będzie bardziej przejrzysty i rozciągliwy i będzie przypominał białko jaja kurzego. Taki śluz to sygnał, że masz dni płodne. Przez kilka dni możesz mieć wilgotną bieliznę. Pod koniec fazy występowania śluzu rozciągliwo-przejrzystego następuje jajeczkowanie.

Owulacja: objawy

Organizm daje także inne znaki, że to jest "ten czas". U niektórych pań występuje ból owulacyjny. Zazwyczaj jest zlokalizowany po prawej lub lewej stronie podbrzusza. Może mu towarzyszyć ból lędźwi. Zazwyczaj owulacja występuje 1-2 dni po dolegliwościach bólowych.

By rozpoznać dni płodne, powinnaś mierzyć temperaturę spoczynkową, czyli po co najmniej trzygodzinnym odpoczynku, bez wcześniejszego wstawania z łóżka, zawsze o tej samej porze. Ważne jest, aby nie zmieniać miejsca pomiaru w danym cyklu miesiączkowym. Temperaturę można mierzyć w ustach, pochwie lub odbycie. W pierwszych dniach po miesiączce temperatura jest niska, potem ma miejsce gwałtowny wzrost temperatury (o ok. 2 kreski) i faza jej utrzymywania się (przynajmniej przez trzy dni) na podwyższonym poziomie, gdzie sześć dni wstecz i trzy dni po dniu wzrostu temperatury przyjmuje się jako dni płodne, pozostałe to dni niepłodne. Metoda termiczna jest skuteczna, ale wymaga systematyczności.

Niektóre kobiety są w stanie rozpoznać zmiany w szyjce macicy. W fazie niepłodności szyjka macicy jest sucha, twarda, zamknięta oraz obniżona w pochwie. W płodne dni szyjka macicy staje się miękka, mokra, szyjka znajduje się wyżej niż w fazie niepłodnej.

U kobiet, u których cykle są nieregularne, sprawdza się monitorowanie owulacji. Taki monitoring cyklu przeprowadza się za pomocą aparatu USG. Pierwsze badanie przeprowadza się zawsze na początku cyklu, a następnie w wyznaczone dni. Na monitorowanie owulacji składają się zwykle 3-4 badania, które wykonuje się w ciągu całego cyklu.

Innym rozwiązaniem jest komputer cyklu. Komputer taki jest nowoczesnym urządzeniem ułatwiającym rozpoznanie fazy cyklu, w której obecnie znajduje się. Urządzenia tego typu działają na zasadzie wprowadzania informacji o temperaturze, występowaniu miesiączki, obserwacji śluzu. Kobieta nie musi sama analizować danych, komputer podaje gotowy wynik określający czy dany dzień jest dniem płodnym, czy nie.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 28.04.2024 15:02
Wystarczy mieć dobre urządzenie do wyznaczania dni płodnych. Ja korzystam z pomocy monitora płodności Afrodyta Smart. Polecam
odpowiedz
Polecane dla Ciebie