Jak poradzić sobie z zatrzymywaniem wody w organizmie?

Problem z zatrzymaniem wody w organizmie dotyka coraz więcej kobiet.
Jak poradzić sobie z zatrzymywaniem wody w organizmie?
fot. istock.com
11.04.2024
Katarzyna Lemanowicz

Wiele osób bagatelizuje ten problem, ponieważ nie jest świadoma skutków jakie może wywołać magazynowanie wody. Podpowiadamy jak prawidłowo zdefiniować objawy, rozpoznać przyczyny i skutecznie pozbyć się nadmiaru wody z naszego organizmu.

Objawy zatrzymania wody w organizmie

Zauważyłaś wzrost wagi, czujesz się opuchnięta i do tego jesteś zmęczona? To mogą być pierwsze objawy zatrzymania się wody w naszym organizmie. Problem ten głownie dotyczy kobiet, które są bardziej narażone na odkładanie się wody podskórnej. Przygotowaliśmy dla was sprawdzone sposoby na to jak pozbyć się nadmiaru wody z naszego organizmu, bez  stosowania jakichkolwiek leków. Jeśli zastanawiacie się jak możecie pozbyć się tego problemu, ten artykuł jest stworzony z myślą o was.

Przyczyny zatrzymania wody

Jedną z najczęstszych przyczyn zatrzymania wody w organizmie jest źle zbilansowana dieta. Dieta nie powinna zawierać dużej ilości soli. Sód, który jest zawarty w soli odpowiada za magazynowanie wody podskórnej, dlatego powinniśmy większą uwagę przykładać do tego co wkładamy na swój talerz. Nadmiar wody w organizmie spowodowany jest także zbyt małą ilością spożywania wody. Nasz organizm działa na zasadzie magazynu, który gromadzi wodę gdy jest jej niedobór. Za cały ten proces odpowiada hormon wazopresyna. Wazopresyna zatrzymuje wodę w naszych nerkach, przez co nie jest ona wydalana razem z moczem. Dlatego bardzo ważne jest wypicie zalecanej ilości wody. Kolejną przyczyną problemu jakim jest gromadzenie wody w organizmie jest niska aktywność fizyczna i brak ruchu. Brak lub mała aktywność fizyczna sprawia, że krew krąży wolniej co doprowadza do powstania zastojów płynów w tkankach.

fot. istock.com

Picie alkoholu to kolejny powód odkładania się wody podskórnej. Alkohol powoduje rozszerzenie się naczyń krwionośnych, dzięki czemu woda łatwiej przenika do przestrzeni międzykomórkowej. Skutki picia dużej ilości alkoholu odczuje nie tylko nasza wątroba, ale także dojdzie do zaburzenia ciśnienia osmotycznego. Skutkiem tego będzie powstanie obrzęków. Kolejną przyczyną na którą warto zwrócić uwagę jest kwestia hormonalna, a ściślej mówiąc estrogeny. Kobiety szczególnie przed miesiączką lub podczas stosowaniu antykoncepcji hormonalnej, mogą zauważyć nagromadzenie się wody podskórnej.

Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu:

  1. Pij więcej wody. Jest to chyba jedno z najważniejszych zaleceń, jeśli chcemy pozbyć się nadmiernej ilości wody.
  2. Ogranicz spożywanie produktów bogatych w sól. Pierwszym krokiem musi być zmiana nawyków żywieniowych. Dobrym rozwiązaniem będzie omijanie szerokim łukiem dań wysoce przetworzonych, fast foodów oraz słonych i niezdrowych przekąsek.
  3. Postaw na aktywność fizyczną. Więcej ruchu nie tylko przyczyni się do tego, że nie będziemy magazynować wody podskórnej i tkanki tłuszczowej, ale przede wszystkim wpłynie to na nasze pozytywne nastawienie i kondycję.
  4. Jedz owoce i warzywa. Pamiętaj aby do każdego posiłku dołączyć świeże warzywa. Warzywa to nie tylko błonnik, który wpływa na nasz metabolizm, ale także bogactwo wielu witamin i minerałów, takich jak potas. Potas może nam pomóc w pozbyciu się nadmiernej ilości wody podskórnej. Możesz skorzystać z pomocy owoców i warzyw o działaniu moczopędnym takich jak: arbuz, truskawki, pietruszka czy pomidory.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 13.04.2024 21:17
Gorąco polecam komputer cyklu cyclotest myWay, dzięki któremu możliwe jest dokładne wyznaczanie płodności na podstawie obserwacji cyklu, temperatury oraz danych, które same podajemy, tj. waga ciała, leki, choroby
odpowiedz
Polecane dla Ciebie