Zobacz co zrobić, żeby spać efektywnie

Sen to jedna z najważniejszych rzeczy w naszym życiu.
Zobacz co zrobić, żeby spać efektywnie
fot. istock.com
28.03.2024
Katarzyna Lemanowicz

To od jego długości i jakości, zależy nasze zdrowie i samopoczucie. Przedstawiamy wam 6 czynników, które gwarantują lepszy sen.

Od czego zależy dobry sen?

#1 Nie korzystaj z telefonu przed snem. Ekrany naszych smart fonów emitują niebieskie światło, które nie tylko negatywnie wpłynie na nasz wzrok, ale zaburzy wydzielanie melatoniny. Melatonina jest to hormon odpowiedzialny za nasz sen. Starajcie się nie korzystać ze swoich telefonów na min. 30 minut przed snem.

#2 Nie pij alkoholu bezpośrednio przed snem. Picie alkoholu bezpośrednio przed snem znacząco wpływa na jakość i długość trwania fazy REM. Faza REM to nic innego jak najgłębszy element naszego snu, który spełnia funkcję regeneracyjną dla naszego organizmu.

#3 Ogranicz spożycie kawy i napojów energetycznych. Kofeina obecna w tych dwóch napojach może negatywnie wpłynąć na jakość naszego snu. Okres połowicznego rozpadu kofeiny może trwać nawet 6 godzin od ostatniej wypitej filiżanki z czarnym napojem.

fot. istock.com

#4 Ogranicz ilość światła w sypialni. Światło telewizora, komputera czy to pochodzące zza naszego okna może znacząco negatywnie wpłynąć na jakość naszego snu. Przed snem zapewnijmy dostatecznie odpowiedni poziom zaciemnienia naszej sypialni.

#5 Wietrzenie sypialni. Otwórz okno w swojej sypialni na około 15 minut. Dzięki temu twoja sypialnia napełni się świeżym powietrzem, który podniesie komfort i jakość snu.

#6 Nie pracuj w łóżku. Bezpośrednio przed zaśnięciem nie decyduj się na pracę z komputerem w łóżku. Pracując przed snem nie tylko zahamuje wydzielanie melatoniny, ale także może przyczynić się do podwyższenia poziomu kortyzolu - hormonu stresu. Im częściej będziemy pracować w łóżku, tym szybciej nasz mózg będzie odbierał sypialnie jako miejsce naszej pracy.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Inga (Ocena: 5) 29.03.2024 11:36
Zdrowie jest najważniejsze. Polecam stronę naturalna płodność pl - informacje o płodności, naturalnej antykoncepcji oraz menstruacji i nie tylko
odpowiedz
Polecane dla Ciebie