Brak miesiączki? To nie musi być ciąża

Istnieje naprawdę wiele różnych potencjalnych powodów tego stanu rzeczy.
Brak miesiączki? To nie musi być ciąża
fot. istock.com
26.03.2024
Katarzyna Lemanowicz

Cykl miesiączkowy przeciętnie trwa od 26 do 33 dni. Jego długość co miesiąc powinna być taka sama, jednak są panie, u których różnice wahają się aż do 5 dni i jest to w normie. Czasem większy stres, czy wyjazd na urlop mogą wpływać na długość cyku. Jednak jeśli po upływie 33 dni nadal nie ma okresu, jest to bardzo ważny sygnał od organizmu, że coś jest inaczej...

Brak miesiączki - jakie są przyczyny?

#1 Ciąża: Pierwsza i najbardziej oczywista myśl to “Jestem w ciąży”. Jeśli istnieje takie prawdopodobieństwo, wykonaj test ciążowy po terminie spodziewanej miesiączki. Jeśli test wypadł pozytywnie, należy potwierdzić to u lekarza, który najpewniej zleci badanie beta HCG z krwi.

#2 Menopauza: Druga myśl w miarę oczywista to menopauza. Choć zazwyczaj dotyczy kobiet w wieku 44-56 lat, coraz częściej przydarza się paniom przed 40. Wczesna menopauza może być wynikiem tak zwanego przedwczesnego wygaśnięcia czynności jajników. Jakie są objawy wczesnej menopauzy? Po pierwsze to zmiany w cyklu miesiączkowym: nieregularne miesiączki, zmiana obfitości krwawienia, zbyt skąpe lub zbyt obfite. Po drugie to nadmierne wysuszenie skóry. Po trzecie charakterystyczne gwałtowne uderzenia gorąca i kołatanie serca w sytuacjach stresowych i nie tylko. Po czwarte to nadmierne pocenie się. Po piąte huśtawki nastroju, raz euforia za chwilę agresja. Po szóste szybkie tycie (nieuzasadnione przybieranie na wadze, mimo diety i ćwiczeń tłuszczy pojawia się szczególnie w okolicy bioder i ud). Po siódme kłopoty z zasypianiem.

#3 Zaburzenia hormonalne: Wszelkie nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej organizmu mogą sprawić, że okres się nie pojawi. Najczęstsza przyczyną jest zespół policystycznych jajników. Jest on dość powszechnym schorzeniem u kobiet w wieku rozrodczym i główną przyczyną ich niepłodności. Panie z zespołem policystycznych jajników często skarżą się też na nasilony trądzik i przetłuszczającą się skórę, a także nieuzasadnione przybieranie na wadze i otyłość, zwłaszcza brzuszną. Częściej niż u zdrowych kobiety występują również u nich pewne schorzenia, na przykład cukrzyca typu 2, nadciśnienie czy choroba wieńcowa. Inne nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej organizmu mogą być także związane ze zbyt niską produkcją estrogenów albo zbyt dużą produkcją prolaktyny.

#4 Tryb życia: W dzisiejszych czasach to bardzo częsta przyczyna. Ludzie żyją w coraz większym stresie, zabiegani na wysokich obrotach. Człowiek, który, żyje w ciągłym stresie jest narażona na wzrost poziomu prolaktyny w organizmie - hormonu, który jeśli występuje w zbyt dużej ilości, zatrzymuje owulację. Nagła zmiana pracy, która się wiąże ze zmianą cyklu dobowego, także może wpłynąć na miesiączkowanie. Kiedy ty zmienisz rytm dnia, twój organizm  może się "pogubić".

#5 Zmiana metody antykoncepcji: Wiele pań, które postanowiły odstawić pigułki antykoncepcyjne, ma problemy z brakiem miesiączki. Pamiętaj, tabletki dostarczały do twojego organizmu hormony, teraz ten poziom uległ zmianie. Organizm najpewniej potrzebuje czasu, by "przystosować się" do nowej równowagi hormonalnej. Jednak przy takich zaburzeniach pamiętnej, że brak miesiączki nie oznacza braku owulacji. Warto taką sytuację skonsultować z ginekologiem może zlecić badanie poziomu hormonów.

fot. istock.com

#6 Intensywne odchudzanie: Do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędna jest zdrowa i zbilansowana dieta. Jeśli zaczynasz się drastycznie odchudzać wykluczając ważne składniki odżywcze np. węglowodany możesz owszem drastycznie obniżyć poziom tkanki tłuszczowej w organizmie, ale także zatrzymać miesiączkowanie. Podobnie może się stać przy bardzo dużym wysiłku fizycznym. Intensywne treningi mogą doprowadzić twój organizm do stanu, w którym "uzna", że ma za mało energii, by wykonywać wszystkie funkcje i może ograniczyć wydzielenie odpowiednich hormonów i wstrzymać miesiączkowanie.

#7 Urlop lub przeprowadzka: Duża zmiana, związana szczególnie ze zmianą strefy czasowej może zaburzyć prawidłowe wydzielanie hormonów odpowiadających za cykl miesiączkowy. Lekarz może zalecić ci nawet przyjmowanie melatoniny, jeśli się organizm "rozregulował" i masz dodatkowo problemy ze snem.

#8 Choroby tarczycy: Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy zaburza prawidłowe wydzielanie hormonów płciowych. Poproś lekarza o sprawdzenie poziomu hormonów, warto także skonsultować się z endokrynologiem.

#9 Przyjmowanie niektórych leków: Niektóre leki, szczególne psychotropy mogą wpływać na długość cyklu miesiączkowego, a nawet prowadzić do zatrzymania miesiączkowania.

#10 Brak owulacji: Jeden lub nawet dwa cykle miesiączkowe w ciągu roku mogą być bezowulacyjne i nie jest to uznawane za niepokojące. Niekiedy właśnie z tego powodu miesiączka nie pojawia się w terminie. Przy opóźniającej się miesiączce warto zgłosić się do lekarza. Ten przeprowadzi szczegółowy wywiad. Może także zalecić pacjentce badanie krwi w celu oznaczenia poziomu estrogenów, testosteronu, prolaktyny, jak również poziom hormonów tarczycy i innych.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 28.03.2024 21:39
miesiączki mam uciążliwe, na szczęście komfort zapewniają mi kubeczki menstruacyjne Beppy Cup - szczerze polecam
odpowiedz
Polecane dla Ciebie