Czym jest zjawisko zmęczenia wiosennego?

Wszystko budzi się do życia, a ty odczuwasz kryzys i spadek formy? Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje!
Czym jest zjawisko zmęczenia wiosennego?
fot. istock.com
27.03.2023
Katarzyna Lemanowicz

Jest! Wiosna w końcu nadeszła, świat nabiera kolorów, dni są coraz dłuższe i wszystko budzi się do życia. Ale ty jesteś pozbawiona energii, leniwa i najchętniej nie wychodziłabyś z łóżka. Co więcej, nostalgia, depresja i do tego dochodzi paskudne przeziębienie. No zupełnie nie tak miało być.  Nie martw się, to totalnie normalne zjawisko, które nazywa się przesilenie wiosennym.

Dlaczego odczuwamy zmęczenie, gdy nadchodzi wiosna?

Oprócz całkiem prawdopodobnego powrotu sezonowych alergii, istnieją inne czynniki, które całkowicie wyjaśniają to sezonowe zmęczenie.

#1 Zakłócenie snu: zmiana czasu, czyli wydłużenie się dnia nie od początku działa na naszą korzyść. Poza tym, żeby podążać za rytmem budzącej się po zimie natury, należałoby codziennie wstawać o cztery minuty wcześniej. Wiosna wymaga czasu na przystosowanie się, a nasze zmęczenie jest etapem zupełnie normalnym.

#2 Zmiana temperatury: teoretycznie wydawać by się mogło, że wiosna to ciepło, słońce i stopniowe zwiększanie się temperatury. Wiosna to temperaturowe wzloty i upadki. Kwiecień to taki misz masz pogodowy, gdzie rano jest zimno, a po południu najchętniej chodzilibyśmy w krótkim rękawku. Nasze ciało ma czasami problem z nadążenie za tymi zmianami, które obniżają ciśnienie krwi i zwiększają zmęczenie.

fot. istock.com

Jak przygotować się na wiosenne zmęczenie?

Czy w ogóle jest to możliwe? Oczywiście! Mniej więcej od początku marca, twoim sprzymierzeńcem powinna być witamina C. Połącz jej suplementację z przyjmowaniem żelaza i magnezu. Nie zapomnij również o przyjmowaniu witaminy D, która wzmacnia odporność. Kiedy tylko możesz spaceruj, chłoń słońce.

Pamiętaj, że dieta, a w zasadzie zdrowe żywienie jest bardzo ważne przez cały rok. Szczególnie wiosną zadbaj o talerz pełen witamin w postaci sezonowych owoców i warzyw. Postaw na posiłki pełne zdrowych tłuszczy. Wiosna to idealny moment, by skończyć z wymówkami!

Zdrowe odżywianie, świeże powietrze i odpowiednia ilość snu, to klucz do sukcesu – to gwarantuje formę i łagodne przejście przez wiosenne przesilenie!

 

Przeczytaj również:

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie