Czy zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?

Dowiedz się jakie są konsekwencje zdrowotne zmiany czasu!
Czy zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?
fot. istock.com
24.03.2023
Katarzyna Lemanowicz

Zmiana czasu odbywa się dwa razy do roku, jesienią i wiosną. Już jutro, a w zasadzie w nocy z soboty na niedzielę ponownie przestawimy zegarki. Czy te nagłe zmiany czasu mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji w naszym organizmie? Jak ograniczyć te szkody? Sprawdź poniżej!

Zmiana czasu a zdrowie

Niezależnie od tego czy zyskujemy, czy tracimy godziny snu, spowodowane zmianą czasu, nasz wewnętrzny zegar biologiczny przeżywa lekki szok. Zmiana czasu konkretnie wpływa na jakość naszego snu. Dlaczego?

Po pierwsze, zmiana czasu zaburza nasze nawyki. Nasz wewnętrzny zegar biologiczny reguluje rytm organizmu przez 24 godziny. A nagłe zmiany tego rytmu, jak właśnie zmiana czasu, czy na przykład „jet lag” mogą wywoływać małe kataklizmy. Dojście do siebie może trwać kilka dni lub nawet tygodni.

Zmiana czasu w marcu wydaje się trudniejsza do przeżycia, ponieważ „tracimy” godzinę snu. Ta strata może prowadzić do zaburzeń takich jak na przykład problemy z koncentracją.

Jak uniknąć zaburzeń snu po zmianie czasu?

Teoretycznie wydaje się, że ta październikowa zmiana czasu wydaje się mniej obciążająca organizm niż ta, której doświadczymy już jutro. Teoretycznie zyskujemy godzinę snu, ale prawda jest taka, że słońce zachodzi godzinę wcześniej, co też nie jest bez znaczenia, zwłaszcza zimą. Ta sytuacja, może prowadzić do pewnych niedogodności, takich jak na przykład sezonowa depresja.

fot. istock.com

Aby uniknąć, wyżej wymienionych konsekwencji, najlepiej jest niezależnie od pogody, jak najczęściej wychodzić na zewnątrz. Kiedy tylko możesz wykorzystuj światło zewnętrzne. Naturalne światło jest doskonałym środkiem przeciwdepresyjnym. Zwiększa wydzielanie serotoniny i dopaminy, które są substancjami chemicznymi mózgu, odpowiedzialnymi za dobre samopoczucie.

Co więcej, naturalne światło pomaga naszemu wewnętrznemu zegarowi biologicznego znaleźć odpowiedni rytm. Dodatkowo, żeby przetrwać zmiany czasu, nie wypadaj z rutyny sportowej. Aktywność fizyczna jest najlepszym sposobem na walkę z depresją. Po zakończonych ćwiczeniach, mózg wydziela endorfiny, które są odpowiedzialne za dobre samopoczucie. Pamiętaj: sport jest niezbędny, aby zachować zdrowie i dobry humor.

W marcu zmiana czasu jest bardziej dotkliwa, bo tracimy godzinę snu, co prowadzi do ciągłego zmęczenia.

Aby przejść jak najłagodniej tę zmianę, nie wahaj się ucinać sobie krótkie drzemki w ciągu dnia. Taki odpoczynek redukuje stres. Słuchaj swojego organizmu. Jeśli jesteś zmęczona już o 22, to pomimo natłoku zajęć albo seriali, które chciałaś obejrzeć, połóż się wcześniej spać. Regeneruj się w każdej możliwej chwili.

Zmiana czasu a dieta

Prawdą jest, że zmiana czasu może również zakłócać nasze nawyki żywieniowe. Jeśli odczuwasz brak apetytu przy śniadaniu lub kolacji po zmianie czasu, zrozum, że to dość normalny proces. Godziny posiłków dostosowujemy do naszego rytmu, w określonych, bardzo konkretnych porach. Podczas zmiany czasu trudniej jest zapanować nad apetytem, bo uczucie głodu pojawia się godzinę wcześniej lub godzinę później niż zwykle. To grozi zakłóceniem sygnałów przesyłanych do mózgu. Głód jest zjawiskiem cyklicznym i jeśli nie zareagujemy na niego w odpowiednim momencie, zniknie na chwilę, po to by powrócić ze zdwojoną siłą. A taka sytuacja wpływa na nieprawidłowe wybory żywieniowe i na przykład prowadzi do zjedzenia zbyt obfitego posiłku.

Żeby uniknąć wpadek żywieniowych, wybieraj pokarmy, które dają poczucie sytości. Postaw na nabiał, mięso drobiowe, ryby, rośliny strączkowe i pełnoziarniste węglowodany. Jedz dużo warzyw i owoców. A jeśli uczucie głodu, jest nada trudne do zignorowania zaplanuj zdrowe przekąski. Chwyta cię głód, to sięgnij po jabłko czy banana. Nie ulegaj pokusom i niezależnie od pory roku i czy jest zmiana czasu, unikaj słodyczy.

 

Przeczytaj również: 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie