Tych produktów nie wolno jeść na pusty żołądek

Poranki w tygodniu są najtrudniejsze: Ty biegniesz do pracy, mąż/partner już dawno poza domem, czeka na ciebie dzisiaj wiele rzeczy a dzieci obudziły się za późno. Biegasz coraz bardziej znerwicowana, mając z tyłu głowy jedną myśl, którą gdzieś przeczytałaś - że śniadania są najważniejszym posiłkiem i że powinno się zjeść je do 40 minut od wstania. A może 30? W pośpiechu podajesz dzieciom to, co znajdziesz w lodówce i sama też chwytasz jogurt czy owoc, popędzając dzieci, aby zdążyć jeszcze do pracy.
Potem w pracy dostajesz bólu brzucha, przedszkolanka mówi, że Maluch miał słaby dzień i dostajesz wyrzutów sumienia, że rano brakuje ci czasu.
Przede wszystkim, bądź na takie dni lepiej przygotowana. Bo to, co sama jesz i co podajesz swoim dzieciom na śniadanie ma ogromne znaczenie. Każdy z nas wie mniej więcej, co powinniśmy jeść i czego nie powinniśmy jeść. Mimo to, często czujemy się źle, nawet po zjedzeniu tych "właściwych" produktów. Problem leży... w pustym żołądku, który jest wtedy bardziej wrażliwy na to, czym się karmimy.
Oto lista rzeczy, z którymi na pewno będziesz się czuła źle (i twoje dziecko też), jeśli zjesz je na pusty żołądek.
#1 Owoce cytrusowe: Mimo, że pomarańcze i grejpfruty to źródło witaminy C, to jednak rano mogą powodować problemy z żołądkiem - szczególnie podrażniają dolną część przełyku, kiedy żołądek jest pusty.
#2 Banany: Wiele osób je na śniadanie banany jako część posiłku, np. z owsianką albo kaszą jaglaną. Wtedy jest to okej, jednak zjedzenie samego banana na pusty żołądek może spowodować gwałtowny wzrost magnezu we krwi, co bardzo szkodzi naszemu sercu.
#3 Jogurt: Szczególnie zimny jest bardzo szkodliwy - bakterie kwasu mlekowego znajdujące się w jogurcie zostają zabite przez kwas solny w żołądku, jeśli jest on pusty. Czyli w dwóch słowach: sam jogurt nie jest zły, po prostu nie zapewnia ci odpowiedniego startu w dzień.
fot. istock.com
#4 Ciastka: Tak, wiem, na pewno macie ochotę na te ciepłe i pięknie pachnące croissanty, przechodząc obok piekarni. Jednak według Bright Side produkty takie jak francuskie i kruche ciasteczka zawierają drożdże, które w dużej ilości drażnią żołądek, powodując wzdęcia i boleści. Nie poprawia sytuacji fakt, że zawierają też przetworzony cukier, który z kolei obciąża mocno wątrobę.
#5 Gruszki: Tak pięknie wdzięczy się do ciebie z parapetu. Weźmiesz ją ze sobą? Słaby pomysł - raz, że pojedynczy owoc nie zaspokoi twojego głodu, to dwa, gruszka poprzez swoją złożoną strukturę może zranić Ci dziąsła i błonę śluzową pustego żołądka.
#6 Zimny napój gazowany: Dobre źródło kofeiny? Raczej szybkie, kiedy brak pod ręką kawy. Problem z piciem zimnych napojów gazowanych na pusty żołądek polega na tym, że bezpośrednio uszkadzają błony śluzowe żołądka, spowalniając w ten sposób proces trawienia i powodując boleści oraz wzdęcia.
#7 Pomidory: Najgorszy pomysł dla osób, które cierpią z powodu refluksu żołądkowego oraz wrzodów żołądka. Powód? Bogate w kwas garbnikowy, pomidory zjedzone na pusty żołądek zwiększają poziom kwadu w żołądku, co tylko pogłębia problemy i powodują dotkliwy dyskomfort.
#8 Ogórki: Nie warto sięgać po surowe warzywa z rana, ale nie wszystkie. Ogórki mogą powodować bóle brzucha, zgagę, wzdęcia i ogólny dyskomfort. Poza tym, aby się nasycić, musiałabyś zjeść ich kosz, a nie jeden czy dwa, ze względu na wysoki poziom wody. Na pewno teraz zastanawiasz się co w takim razie powinnam jeść na pusty żołądek? I co podać swoim dzieciom?
fot. istock.com
#1 Arbuz: Idealny w okresie naturalnego występowania - posiada wiele płynów, szybko nawadnia organizm, a wysoki poziom likopenu korzystnie wpływa na zdrowe serce i oczy. A twoje dziecko je pokocha na śniadanie!
#2 Owsianka: Idealna porcja błonnika oraz świetny sposób, by wypełnić pusty żołądek. Pomaga też usunąć toksyny i metale ciężkie z organizmu oraz normalizować mikroflorę jelitową.
#3 Jajka: Od zawsze obecne na śniadaniowych stołach nie bez powodu - bogate w białko, świetnie utrzymują uczucie sytości przez wiele godzin po spożyciu.
#4 Kiełki pszenicy: Dodawanie ich do śniadania pomaga w utrzymaniu prawidłowo funkcjonującego układu trawiennego. Idealne do płatków owsianych, jogurtów oraz wypieków takich jak naleśniki czy gofry. Posiadają 15 procent zalecanego dziennego spożycia witaminy E i kwasu foliowego. Bardzo dobry przy rozstroju żołądka!
#5 Jaglanka: Taka jaką podawały nam babcie i mamy - idealna na wypełnienie brzucha z rana, w walce z problemami żołądkowymi i podczas diety, ze względu na swoją niską kaloryczność.