Jak zaradzić problemom z piersiami podczas karmienia?

Wśród listów, jakie od was otrzymujemy, znalazłyśmy kilka z prośbą o poradę na temat karmienia piersią. Odpowiadamy na najtrudniejsze pytania.
Jak zaradzić problemom z piersiami podczas karmienia?
fot. istock.com
25.02.2023
Katarzyna Lemanowicz

To są najczęstsze problemy pojawiające się przy karmieniu piersią

#1 Moje piersi są twarde, obrzmiałe i obolałe. Martwię się, ponieważ ich bolesność nie pozwala mi na karmienie.

Objawy, o których wspominasz, to typowe oznaki tzw. obrzęku piersi. Do tych wyżej wymienionych może jeszcze dojść podwyższona temperatura, zastój pokarmu i zaczerwienienie. Przyczyną takiego stanu może być niedostateczne opróżnianie piersi, nieprawidłowa technika karmienia albo nawał pokarmu. Aby złagodzić ból, warto zrobić okłady z liści białej kapusty. Wystarczy, że schłodzisz je w zamrażarce i obłożysz nimi piersi, omijając brodawki. Oprócz tego, zwróć uwagę na technikę karmienia dziecka. Powinnaś jak najczęściej karmić maluszka i dbać o to, aby miał w buzi brodawkę wraz z całą otoczką.

#2 Moje brodawki są popękane, a ostatnio pojawiły się na nich strupki. Jak temu zaradzić?

Poranione brodawki są efektem nieprawidłowej techniki karmienia, a gdy dziecko jest starsze, podawania smoczka. W takiej sytuacji należy szczególnie zadbać o odpowiednią technikę karmienia, ale pod żadnym pozorem nie rezygnować z niego! Na początku najlepiej przystawiać dziecko do mniej bolesnej piersi, ponieważ hormony odpowiedzialne za wypływ mleka zmniejszają dotkliwość brodawek. Oprócz tego, warto nosić ochronne nakładki między karmieniami, ale niezbyt korzystne jest stosowanie kapturków, które nie pomogą dziecku w nauce prawidłowego ssania. Aby przynieść ulgę brodawkom, należy je przemywać naparem z szałwii, a po każdym karmieniu delikatnie wcierać w nie własne mleko.

#3 Odkąd zaczęłam karmić piersią, moje brodawki zmieniły kształt. Utrudnia mi to karmienie. Co robić?

Aby tego uniknąć, warto już w III trymestrze ciąży używać nakładek korygujących brodawki. Oprócz tego, można stosować ćwiczenia Hoffmana, polegające na uchwyceniu podstawy brodawki dwoma palcami i rozciąganiu jej w przeciwnych kierunkach. Aby uzyskać satysfakcjonujące efekty, należy je wykonywać 3 razy dziennie, po 10 ruchów w każdą stronę. Ponadto, przed każdym karmieniem należy stymulować brodawkę delikatnym masażem oraz odciągać pokarm. Aby przywrócić brodawkom dawny kształt, można spróbować „wyciągnąć” je laktatorem.

#4 Moje piersi produkują za mało mleka, przez co moje dziecko stało się płaczliwe i cały czas chce leżeć przy mojej piersi. Pomóżcie, bo już nie wiem, co robić.

Przyczyną takiego stanu może być zaprzestanie karmień nocnych, zła technika ssania maluszka, obrzęk piersi, karmienie przez kapturki, przemęczenie albo niedożywienie mamy lub dokarmianie dziecka pomiędzy porami karmienia piersią. Aby wzmożyć produkcję pokarmu, należy pić herbatkę z kopru włoskiego, czarnuszki i anyżu oraz poprawić technikę karmienia. Lekarze zalecają, aby przystawiać dziecko do piersi około 12 razy na dobę, czyli co 1,5 godziny w ciągu dnia i co 3 godziny w nocy.

Karmienie piersią

fot. istock.com

#5 Z moich brodawek wycieka dziwna, ropna wydzielina. Oprócz tego są one zaczerwienione, poranione i okrutnie swędzą.

Opisane objawy są prawdopodobnie oznaką infekcji grzybiczej, wirusowej albo bakteryjnej sutków. Jej przyczyną może być uszkodzenie brodawek, przeniesienie wirusa z innych rejonów ciała albo stosowania kuracji antybiotykowej, obniżającej ogólną odporność. Aby dokładnie zdiagnozować chorobę, należy się zgłosić do lekarza specjalisty. Najczęściej zdarza się, że na czas leczenia trzeba przestać karmić z chorej piersi, ale nadal odciągać pokarm.

#6 Moje piersi stały się ostatnio ciężkie i napięte, ale nie dokucza mi ich bolesność. Czy to może być objaw infekcji?

To typowe symptomy tzw. nawału pokarmu, który daje o sobie znać w pierwszym tygodniu po porodzie. Nie jest to dolegliwość wymagająca szczególnego leczenia, ale należy się z nią uporać, gdyż może doprowadzić do obrzęku piersi. W tym celu trzeba jak najczęściej opróżniać piersi, a przed każdym karmieniem odciągnąć odrobinę mleka. Aby przynieść ulgę napiętym piersiom, można stosować zimne okłady oraz pić napar z szałwii.

#7 Moja lewa pierś stała się ostatnio nabrzmiała, ciepła i bolesna, a oprócz tego gorączkuję. Co mi dolega?

Najprawdopodobniej są to objawy zapalenia piersi i jest ono powikłaniem po zastoju pokarmu albo efektem uszkodzenie brodawek lub nagłego odstawienia dziecka od piersi. Aby wyleczyć ten stan, należy jak najczęściej karmić dziecko albo odciągać pokarm. Oprócz tego, wskazane jest stosowanie okładów z kapusty oraz zażywanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Jeśli mimo tych zabiegów nie widać poprawy, należy się bezzwłocznie skonsultować z lekarzem.

#8 Moje piersi są bardzo nabrzmiałe, wręcz przepełnione, ale nie wypływa z nich pokarm. Jestem zaniepokojona.

Zastój pokarmu, bo tak fachowo nazywa się ten stan, jest najczęściej przykrą pamiątką po nawale pokarmu, efektem nagłego zaprzestania karmienia, noszenia zbyt ciasnych biustonoszy albo zmęczenia i stresu mamy. Aby ułatwić wypływanie mleka, należy przed każdym karmieniem brać ciepły prysznic oraz odciągać odrobinę pokarmu. Można również bardzo delikatnie masować piersi, pić herbatę z melisy, a po zakończonym karmieniu robić zimne okłady z liści kapusty.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
frania (Ocena: 5) 25.02.2023 12:48
Wszystkim starającym się o dziecko polecam termometr owulacyjny Cyclotest MySense umożliwiający wyznaczanie dni płodnych nawet w przypadku nieregularnego cyklu!
odpowiedz
Vicky (Ocena: 5) 25.02.2023 12:34
Niezależnie od metod i długości starań, trzeba regularnie kontrolować i zapisywać cykle, mi pomaga zapis na monitorze płodności Afrodyta Smart z aplikacją na telefon.
odpowiedz
Majka (Ocena: 5) 25.02.2023 12:19
Antykoncepcja także w trakcie karmienia piersi to ważna sprawa. Polecam diafragmę Caya jako mechaniczne zabezpieczenie
odpowiedz
Polecane dla Ciebie